KANSANVALTA!

Keitä Keltaliivit ovat?


Me olemme täysin poliittisesti ja ideologisesti sitoutumattomia tuiki tavallisia äitejä sekä isejä. Putkimiehiä, it-nörttejä, kokkeja, toimitusjohtajia, kapteeneja, lääkäreitä, opettajia, poliiseja, palomiehiä, työttömiä, eläkeläisiä, opiskelijoita ja niin edelleen. Tavallisia Suomen kansalaisia, joita yhdistää pitkään jatkunut paha olo yhteiskunnassa (kurjuutus, orjuutus, sekasorto, turvattomuus, holtiton väestön siirto maahan, vähäosaisten erittäin huono asema yms.). Meitä yhdistää myös voimakas halu unohtaa edes hetkeksi kaikki vanhat aatteet ja ismit (jotka tätä kansaa on kaikki nämä vuosikymmenet jakaneet) ja lähteä yhdessä kansana protestoimaan yhteisen päämäärän eteen.

Keltaliiviliike ei ole kollektivistinen vaan hajautettu. Tämä tarkoittaa sitä, että jokainen keltaliiviliikkeeseen osallistuva edustaa itseään ja vain itseään, siten jokainen on itse vastuussa omasta toiminnastaan ja vain omasta toiminnastaan. Keltaliiviliikettä ei voi siten johtaa tai edustaa kukaan, jonka johdosta keltaliiviliikkeellä ei ole johtajia eikä edustajia.



Keitä me emme ole emmekä halua olla?

Me emme ole jakautuneet erilaisiin ryhmittymiin, emme ole mm. ääriajattelijoita, suvakkeja, rajakkeja, rasisteja, natseja, huligaaneja, autonpolttajia tai mitään sellaista.

Tottakai meitä on paljonkin hyvin erilaisia ihmisiä, erilaisista lähtökohdista ja elämistä. Ollaanhan me koko kansan kirjo. Tule ihmeessä mukaan sellaisena kuin olet vapaaseen kansanliikkeeseen, mutta älä tuo mukanasi semmoisia asioita, mitkä meitä erottaa kuten puoluepolitiikka.



Mikä on päämäärämme?

Saada RiC (“Referendum Initiated by the Citizen” – “Le référendum d’initiative citoyenne” – “kansanvalta” – “suora demokratia”) Suomen perustuslakiin. Nykyinen edustuksellinen demokratia jäisi elämään rinnakkaiseloa täyden kansanvallan kanssa. Kuten Sveitsissä.

www.ric.fi

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttumeneenäin

      Ketä kiinnostaa mikään
      paitsi Haho

      Mutta ketä kiinnostaa muu kuin kuuma piste
      ja sehän on ja se hän on Haho

      Kriisiviestinnän asiantuntija: Jussi Halla-aho vetää hallitusneuvottelut, Antti Rinne tuhosi sdp:n mahdollisuudet

      Unohda Halla-aho! Tämä ratkaisee eduskuntavaalit – monelta se jää huomaamatta

      Tutkija lyttää jättijytkyn: SDP on liian kova pala Halla-aholle – ja siihen on täysin looginen perustelu

      Tutkijoilta hurja arvio: Sdp voi vielä horjahtaa ja perussuomalaiset nousta kärkeen – tätä kaikkea se edellyttää

    • voimamuuttaanyt

      Isänmaallinen voima on juuri nyt sinulla tarjottimella
      Voima tehdä muutos
      Äänestämällä muutat
      vie kaverisikin, sillä
      vaaralliset suomalaisvastaiset voimat ovat liikkeellä hysteriassaan kerätä ääniä
      ja vaihtaa kansa allahiin. Rinne möläyttelee mitä tahansa voidakseen kääntää kannatuslaskutrendin

      Ylen Suuressa vaalikeskustelussa Antti Rinne hätkäytti vaatimalla, että ne turvapaikanhakijat pitää laittaa suomea oppimaan ja töihin, jotka ovat saaneet negatiivisen päätöksen mutta joita ei ole onnistuttu palauttamaan. Tästä syntyi vilkas keskustelu ...
      https://www.suomenuutiset.fi/financial-times-perussuomalaisten-rajun-kannatusnousun-selkea-vaihtoehtoinen-ymparistopolitiikka/#comment-502853

    • Rasistisia sekopäitä te olette. Suomessa ainakin. Ei mitään yhteistä Ranskan keltaliivien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      322
      12314
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      48
      3591
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      83
      3197
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2976
    5. 101
      2892
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      64
      2642
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2568
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2459
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1508
    Aihe