Valtiokaappaus taas pieleen & jne...

No mikä ihme tuli USA:lle, eivät saaneetkaan tällä kertaa istutettua omaa nukkeaan Venezuelaan.

Taisi sotilasvallankaappauksen esteenä olla Venäjän ja Kiinan joukot maassa. USA:n ei kannattaisi yrittää pelata Shakkia eikä Go:ta - sen kannattaisi yrittää pari seuraavaa vuosisataa pitää huolta omista kansalaisistaan eikä allokoida sota-budjettiin enemmän rahaa, kuin muu maailma yhteensä!

Jenkit olivat OK vuoteen 1945. sen jälkeen on tapahtunut kummia, Olisiko Eisenhower sittenkin varoittanut viisaana miehenä meitä sota-teollisuudesta.....

10

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • w3rth3

      Yhdysvallat yrittää kypsyttää venezuelalaisia kybersodalla. Sähköjä katkotaan jenkkiläisellä hybridiosaamisella.

      • Anonyymi

        Sama kaava on nähty kymmeniä kertoja.


    • hallitus_vaihtoon

      Yhdysvallat yrittää keskimäärin kolmea tällaista valtiokaappausta per vuosi.

    • "sen kannattaisi yrittää pari seuraavaa vuosisataa pitää huolta omista kansalaisistaan"

      USA:n köyhyysraja on 8 151 euroa vuodessa ja Venäjän keskipalkka 6360 euroa vuodessa. On selvää, kumman maan pitäisi panostaa aseiden sijaan kansalaistensa hyvinvointiin.

      • FuckM

        Jenkeissä ei ole sosiaaliturvaa, pitää olla sikakalliit vakuutukset ja niihin ei ole varaa kuin erittäin hyvätuloisella kolmanneksella.


    • "Jenkeissä ei ole sosiaaliturvaa, pitää olla sikakalliit vakuutukset ja niihin ei ole varaa kuin erittäin hyvätuloisella kolmanneksella."

      USA käytti sosiaaliturvaansa esimerkiksi vuonna 2017 yhteensä yli 1 000 000 000 000 dollaria. Kyllä siellä on sosiaaliturvaa. Venäjän sosiaaliturva on kuitenkin käytännössä olematon ja n.13% venläisistä elää äärimmäisessä köyhyydessä.

    • Fhjugg

      Niin juoneen kuului liioitella Venezuelan ongelmia ulkomaille. No päättely nykyinen ihminen pystyi vetämään johtopäätöksensä siitä, miksei maassa jossa pitäisi vallita diktatuuri, ihmisiä ei vangita joukoittain, yksilön vapauksiin ei puututa ja mieltäänosoittavia ihmisiä ei murhata kaduille hallinnon toimesta. Suomessa eikä muissakaan USAn vasallimaissa ei kuitenkaan kysellä nyt sitä miksi kansa Venezuelassa ei lähtenytkään valtaa kumoamaan, vaikka sen piti olla uutisoinnin perusteella niin kauheaa.

    • Anonyymi

      Älä irvaa prosessi on vielä kesken.

    • Anonyymi

      Venezuelan umpisolmua yritetään neuvotella nyt Norjassa. Asia olisi pitänyt aloittaa sieltä eikä jenkkien tukemalla rettelöinnillä.

      • Anonyymi

        Mikä umpisolmu?
        Yksinkertainen vallankaappausyritys, joka epäonnistui ja sitä ennen tämä oppositiojohtaja nimitti itse itsenä virkaa tekeväksi presidentiksi.
        Se tiedetään että CIA on ollut asialla ja pahaa pelkään ettei mitkään normaalit neuvottelut auta.
        Eivät kuulu CIA:n työnkuvaan, keinovalikoimaan.
        Eli kysymyksessä ei ole normaali umpisolmu, vaan ulkoisten valtioitten sekaantuminen itsenäisen maan asioihin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      354
      12251
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      190
      11477
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6593
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5367
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      207
      3874
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      177
      3663
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      64
      2753
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      178
      2507
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      52
      2240
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1932
    Aihe