Valtiokaappaus taas pieleen & jne...

No mikä ihme tuli USA:lle, eivät saaneetkaan tällä kertaa istutettua omaa nukkeaan Venezuelaan.

Taisi sotilasvallankaappauksen esteenä olla Venäjän ja Kiinan joukot maassa. USA:n ei kannattaisi yrittää pelata Shakkia eikä Go:ta - sen kannattaisi yrittää pari seuraavaa vuosisataa pitää huolta omista kansalaisistaan eikä allokoida sota-budjettiin enemmän rahaa, kuin muu maailma yhteensä!

Jenkit olivat OK vuoteen 1945. sen jälkeen on tapahtunut kummia, Olisiko Eisenhower sittenkin varoittanut viisaana miehenä meitä sota-teollisuudesta.....

10

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • w3rth3

      Yhdysvallat yrittää kypsyttää venezuelalaisia kybersodalla. Sähköjä katkotaan jenkkiläisellä hybridiosaamisella.

      • Anonyymi

        Sama kaava on nähty kymmeniä kertoja.


    • hallitus_vaihtoon

      Yhdysvallat yrittää keskimäärin kolmea tällaista valtiokaappausta per vuosi.

    • "sen kannattaisi yrittää pari seuraavaa vuosisataa pitää huolta omista kansalaisistaan"

      USA:n köyhyysraja on 8 151 euroa vuodessa ja Venäjän keskipalkka 6360 euroa vuodessa. On selvää, kumman maan pitäisi panostaa aseiden sijaan kansalaistensa hyvinvointiin.

      • FuckM

        Jenkeissä ei ole sosiaaliturvaa, pitää olla sikakalliit vakuutukset ja niihin ei ole varaa kuin erittäin hyvätuloisella kolmanneksella.


    • "Jenkeissä ei ole sosiaaliturvaa, pitää olla sikakalliit vakuutukset ja niihin ei ole varaa kuin erittäin hyvätuloisella kolmanneksella."

      USA käytti sosiaaliturvaansa esimerkiksi vuonna 2017 yhteensä yli 1 000 000 000 000 dollaria. Kyllä siellä on sosiaaliturvaa. Venäjän sosiaaliturva on kuitenkin käytännössä olematon ja n.13% venläisistä elää äärimmäisessä köyhyydessä.

    • Fhjugg

      Niin juoneen kuului liioitella Venezuelan ongelmia ulkomaille. No päättely nykyinen ihminen pystyi vetämään johtopäätöksensä siitä, miksei maassa jossa pitäisi vallita diktatuuri, ihmisiä ei vangita joukoittain, yksilön vapauksiin ei puututa ja mieltäänosoittavia ihmisiä ei murhata kaduille hallinnon toimesta. Suomessa eikä muissakaan USAn vasallimaissa ei kuitenkaan kysellä nyt sitä miksi kansa Venezuelassa ei lähtenytkään valtaa kumoamaan, vaikka sen piti olla uutisoinnin perusteella niin kauheaa.

    • Anonyymi

      Älä irvaa prosessi on vielä kesken.

    • Anonyymi

      Venezuelan umpisolmua yritetään neuvotella nyt Norjassa. Asia olisi pitänyt aloittaa sieltä eikä jenkkien tukemalla rettelöinnillä.

      • Anonyymi

        Mikä umpisolmu?
        Yksinkertainen vallankaappausyritys, joka epäonnistui ja sitä ennen tämä oppositiojohtaja nimitti itse itsenä virkaa tekeväksi presidentiksi.
        Se tiedetään että CIA on ollut asialla ja pahaa pelkään ettei mitkään normaalit neuvottelut auta.
        Eivät kuulu CIA:n työnkuvaan, keinovalikoimaan.
        Eli kysymyksessä ei ole normaali umpisolmu, vaan ulkoisten valtioitten sekaantuminen itsenäisen maan asioihin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      27
      1857
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      107
      1510
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1411
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1056
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      902
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      896
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      863
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      830
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      797
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      127
      795
    Aihe