Mikähän sinä kestää, että ei ole saatu kuntoon 24.8.2018 särkynyttä sillankaidetta? Siitä on siis jo yli 7kk aikaa, kun se särkyi. Onkohan se kaupungin vai minkä porukan juttuja korjata se?
Bussiturman sillan kaiteen korjaus kesken
ilönr3n
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kirjoita bussipalstalle
Kysy palstapoliisilta.
Jotain ongelmaa siinä on. Just oli jotain rakenteenmuutos juttua jossain lautakunnan päätöspötykirjassa.
Lisäksi iltavuorosta kotiin ajellessa olen huomannut pätkän moottoritien valaistusta olevan pimeänä eikä tätäkään ole korjattu. Rupeaa olemaan jo yhtä piittaamatonta ja välinpitämätöntä kuin neuvostoliitossa!
Miten pitkään lie ollutkaan pimeänä kun olen vasta yhden viikon ollut iltavuorossa...
Nyt meneillään olevassa oikeudenkäynnissä ei ole huomioitu ollenkaan yhtä vaaran aiheuttajaa. Kyseisellä rampilla EI OLE mitään nopeusrajoitusmerkkiä kertomassa kuljettajalle, että oliis terveellistä hiljentää vauhtia. Kuljettajalle jää se oletus, että matkaa voi jatkaa suhteellisen vauhdikkaasti eikä vastassa ole risteystä tms. hidastamisen pakollista tarvetta.
Olen itse paljon aikaisemmin ajanut tuosta risteyksestä ja minulle oli käydä samalla tavalla kuin tuolle linja-autolle. Onnistuin jarruttamaan ja kääntämään oikealle vaikka tarkoitus oli mennä vasemmalle ja selvisin ehjin nahoin enkä aiheuttanut kolariakaan.
Tienpitäjän pitäisi EHDOTTOMASTI asentaa rampille sekä 80 että 50 rajoitukset, kuten (lähes?) kaikkialla muuallakin on vastaavissa paikoissa. Mieluummin kyltti liikaa kuin liian vähän ja sen surauksena turhia kuolemia ja satoja vaaratilanteita. Tätä asiaa ei vain haluta huomioida eikä painottaa, mutta kenen suojelemiseksi? Toki linja-auton kuljettaja on viime kädessä syyllinen väsymyksen takia huomiokyky alentuneena ajamiseen ja ilmeisesti sekoiluun auton polkimissa, mutta tienpitäjän osuutta EI SAA peitellä.
Kirjoitti enemmän kuin 1 miljoona km pikkuautolla parissakymmenessä maassa kaikilla keleillä ajanut, nyt pian 17 v eläkkeellä ollut kantasuomalainen jolla 51 v ABCE -kortti taskussa. Sen C:n jätin tarpeettomana ja haitallisena (paljon turhia maksuja vuosien mittaan) pois täytettyäni 70 v.
Olisikohan tuota korjausta hoitamassa Kuopion kaupungin oma tunarifirma Mestar. Osaavat sössiä kaiken mihin ryhtyvät.