Olen pohtinut, että oliko Karjalassa ortodokseja suurinosa. Mutta oliko siellä ortodoksien lisäksi minkä verran kristittyjä. Jostain luin, että siellä oli luterilaisia kirkkoja ja muita kristittyjä kirkkokuntia. .
Karjalassa kristittyjä
12
202
Vastaukset
- SeAvaravakatseinen
Olet siis sellaisessa käsityksessä, etteivät ortodoksit kuulu kristittyihin?
No, Suomessahan ne katsottiin kuuluvan RYSSÄN-kirkkoon!
Joo, pakanoitahan ne silloin tietenkin mielestäsi ovat!
... ja Kun vieä uskoivat ( pakko?) Js. Staliniinkin.- Anonyymi
Aloittaja on taas yksi valaiseva esimerkki siitä, miten vitun tyhmä otus on "ruotši".
Mitään se ei tiedä karjalaisista eikä Karjalasta.
Myö ollaankii oikeauskosii ristityi...
- Anonyymi
Vieläkö lisää haluatte venäläisiä Suomeen. Ensin karjalaiset, sitten siirto Venäjät ja nyt haluatte nykyiset Karjalan asukit
- Anonyymi
Suurin osa menetetyn Karjalan asukkaista oli lutherilaisia. Muistaakseni suhde oli 200 000(150 000?)orthodoxia vastaan 300 000 Lutherin oppilasta.
- Anonyymi
Karjalaiset ovat kieroja
- Anonyymi
Karjalaisetko muka kieroja? Höpöhöpö. Eivät ole. Vaan juurikin nimenomaan suoria ja vilpittömiä. Savolaiset ovat kieroja. Vastuu jää aina kuulijalle kun savolaisukko puheloo. Tokko oo koskaan kuullu? Mutta se tietysti mitä rajan taakse jääneelle Karjalalle on sovjetisoinnin, kollektivismin ja ryssän tulon sekä sihen sekoittumisen myötä käynyt ovat ihmisineen muuttunut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Karjalaisetko muka kieroja? Höpöhöpö. Eivät ole. Vaan juurikin nimenomaan suoria ja vilpittömiä. Savolaiset ovat kieroja. Vastuu jää aina kuulijalle kun savolaisukko puheloo. Tokko oo koskaan kuullu? Mutta se tietysti mitä rajan taakse jääneelle Karjalalle on sovjetisoinnin, kollektivismin ja ryssän tulon sekä sihen sekoittumisen myötä käynyt ovat ihmisineen muuttunut.
Ovat muuten kieroja. Muistan kun pappa sanoi, että tuolla menee pieniä karjalaisia. Kuuntele, miten se puhuu ryssänkieltä. Aina saanut varoa, etteivät petä kaupoissa tms.
- Anonyymi
Karjalankannas oli pääosin luterilaista aluetta. Ortodoksikarjalaisia oli Laatokan Karjalassa etenkin Suojärven alueella jopa enemmistönä. Suuret suomalaiset metsätyömaat, sahat ja rautatie toivat 1920-luvun mittaan Suojärvelle huomattavan paljon myös luterilaisia länsi-Suomesta, ja näille rakennettiin kirkkoja ja kansakouluja.
Neuvostoliitto kohteli molempia ryhmiä 1939-44 ….hmm... tasapuolisesti. - Anonyymi
Ihmiset: Mitähän hörhöjä ja hihhuleita täällä liikkuu tällä kertaa?
Karjala: No eipä tosiaan kiinnosta, mutta nauretaan niille sillä aikaa kun väittelevät
mihin lahkoon tai maahan taas kuulutaan. Ehkäpä sodan saavat vielä aikaan siitä. XD - Anonyymi
-SIellåhån tais olla vaikka mitä lössiä :)
- Anonyymi
Ortotoksi juutalaisii orjia tsetseenjä papupatoja jne kaiken maailman tsuhnnii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1312468Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy182191Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1741958Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82451470Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1271289Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861164Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.102998- 84917
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j69884Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään45810