Myös km-perusteinen tiemaksu on tulossa.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/380980cf-202d-422d-9d25-ed803aa6d4af
PS. Hyvää vaalivaikuttamista Iltalehdeltä. Jutulla saadaan ääniä pois demareilta :-D
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/380980cf-202d-422d-9d25-ed803aa6d4af
PS. Hyvää vaalivaikuttamista Iltalehdeltä. Jutulla saadaan ääniä pois demareilta :-D
Vastaukset 19
Vanhimmat
Meinaavat kuristaa Suomen teolllisuuden hengiltä ja sitä kautta koko maa menee täydelliseen lamaan.
Kokoomushan autoveroa on poistamassa ja tienkäyttömaksu-tasaveroa laittamalla tilalle jolla 500 euron autolla, keskimäärin 3 600 euron autolla ajava suomalainen tai 200 000 euron Teslalla ym. ökyautolla ajava maksaa saman kilometritasaveron, mutta vain ökyauton ostaja hyötyy autoveron poistossa ja vielä kymmeniä tuhansia euroja!
Orpo: Autot teille, tiet bisnekselle ja autoilijoiden tienkäyttömaksut veroparasiittien Panamatileille.
Nyt pieneläkeläiset äänestäämään niiden ehjien ja katsastettujen autojenne puolesta, että saatte ajaa niillä ne muutamat vuodet ilman lisäverotusta joita on jäljellä ajokyvystänne. Että silleen
Paras+ryhtyä+taas+metsästäjä+keräilijäksi.
Luuletko,+että+äänestämällä+voit+vaikuttaa?
Luokituslaitokset+ja+suurpankit+ovat+sanelleet+virkamiehille,+mitä+pitää+esittää.
Tavoitteena+edelleen+lopulta+se+-95%+populaatiosta.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/15-suurinta-rahtilaivaa-tuottaa-yhta-paljon-typpi-ja-rikkipaastoja-kuin-kaikki-maailman-autot-yhteensa-eivatka-ilmastosopimukset-koske-alaa/7108302#gs.5idw34
Vähän realiteettejä................
Heh, vai "realiteettejä". Pösilöt uskotte kaiken oikeistomedan suoltaman paskan. Henkilöautoja on maailmassa 2,5 miljardia. Siinä vähän mittaluokkaa päästöille.
"Liikenne- ja viestintäministeriön virkamiesten tulevaisuuden ajatuksia sisältävässä 1.4.2019 julkaistussa muistiossa..."
Tuohan oli siis virkamiesten aprillipila, jonka toimittaja on ottanut tosissaan. Ja vielä pari viikkoa myöhässä. Ei ole toimittajalla kauhean nopeat hoksnokat.
Sähköautojen tähän asti ilmaiset latauspaikat muuttuvat maksullisiksi ensi kuussa.
Ei ole ilmaisia lounaita.
kai tällä kertaa loppaa autoteollisuus kun sähköautojen valmistus olisi tuottoisenpaa kuin hinnaltaan halvenmat ja työläimät valmistaan olevat polttomoottori autot,
Pörssi sijoittaja ympäristö vastuuseen lainsäädännöllä, eli olisi säädettävä laki osakkeisiin saastepäästövero joka kohdistuisi osakkeeseen niin kauan kuin tehdas ei ole hiili neutraali tuottaja.
Tämän osakkeisiin kohdistuvan vero, sen tulisi maksaa osake sijoittaja eikä tehdas saisi maksaa tätä osakkeisiin kohdistua veroa.
Suomi lähettää jo nyt Afrikkaan niitä autoja mitkä saastuttaa mielettömästi se kuulemma auttaa ilmastonmuutoksessa.
Jos nyt vaikka joskus 15 v päästä uudet polttomoottorihenkilöautot kielletään, ei sillä ole mitään merkitystä koska silloin tuskin kukaan enää ostaa muutenkaan polttomoottoriautoa, jos niitä edes valmistetaan.
Jos taas ilmastovouhotus laantuu kun todetaan, ettei lämpötilan muutosten aiheuttaja olekaan ihmisen toiminta, sillon tilanne muuttuu.
Kolmanneksi, enempi ilmatolupaukset on vaalipuheita (paitsi vihreiden).
Ne jotka puhuu ilmastonmuutoksesta ei ole edes käyny ulkomailla katsomassa miten siellä hoidetaan kaikki päin persettä eikä ketään kiinnosta paskan vertaa mitkään ilmastot.
Tuo km-seuranta on turhan raskas ja byrokraattinen malli. Järkevämpi on keskittää tiemaksujen kerääminen alueille, joissa ruuhkat ovat oikea ongelma, ja joissa on toimivat joukkoliikennejärjestelmät, kuten vaikkapa Helsingin seudulle.
Käytettäköön tiemaksujen keräämiseen Ruotsin tapaista automaattista kameravalvontaa. Sovitaan vielä niin, että autolla saa käydä maksutta maksuvyöhykkeellä vaikkapa kerran viikossa tai kuukaudessa. Näin ei rokoteta satunnaisia kulkijoita, jotka joutuvat tulemaan alueelle mahdollisesti jonkun oikean syyn vuoksi omalla autollaan.
Laitetaan maksu ansioiden mukaan niin johan alkaa ajelut väheneen.
Eniten maksavat nyt ne polttoaineen hinnassa, jotka eniten ajavat. Hyvillä veljillä on kuitenkin krooninen pula turhista viroista, joten byrokratiaa kasantaan byrokratian päälle.
""En+voi+äänestää+demareita,+koska+SDP+kannattaa+tasaveroa+eli+samaa+euromääräistä+veroa+rikkaille+ja+köyhille,+kuten+autovero,polttoaineveron+korotus,+auton+käyttövero,+joku+vero+joka+näkyy+ulkolaisen+lihan+hinnassa+jne.
Hämäyksen+vuoksi+SDP+puhuu+tasaverosta+silloin,+kun+kaikilla+on+sama+prosentti,+kuten+Virossa.+Ei+se+ole+tasavero,+jos+veroprosentti+kaikille+on+vaikkapa+20%,+niin+eihän+siinä+mitään+tasaveroa+makseta.+3000+eurosta+se+on+600€+ja+10.000+eurosta+2000€.+
Vain+demarien+näkemyksen+mukaan+tuloveron+600€+on+sama+kuin+2000€+eli+tasavero.
Tavallisen+matematiikan+mukaan+vaikkapa+polttoainevero+köyhän+bensalitrasta+1+€+=+rikkaan+vero+bensalitrasta+1€.+Se+on+tasavero.
Köyhille+tuleekin+matkustusvero+korkeammaksi+kuin+rikkaille,+jos+SDP+saa+ideansa+läpi+kalliiden+sähköautojen+oston+tukemisesta+varakkaille+ja+halvan+sähkön+jakamisesta+niihin+kalliisiin+tuettuihin+autoihin,+joita+sitten+käytettynä+vuosien+päästä+
Köyhät+ostavat+tuetta.
Tämä+SDP:n+kehittämä+veromuoto+ei+ole+tasavero,+vaan+köyhien+lisävero.
Ja suomessa ei muita olekaan kuin köyhiä. Kun autojen keskiarvo on 3000€ on koko suomi todella kaukana oikeasta hyvinvoinnista.
Suomalaisittain hyvinvointia on vain se että loiset saavat ilmaisen asunnon ja ruokaa toisten kustannuksella.
Itselleni hyvinvoinnin muodostaisi laadukkaat tuotteet, asunnot, autot ,veneet ja palvelut.