Erikoisesitelmässä ei ollut mitään erikoista

Jehovan todistajat ovat perinteisesti järjestäneet keväisin ns. "erikoisesitelmän". Se on useimmiten ollut Jeesuksen kuoleman muistonvieton jälkeen, mutta tänä vuonna järjestystä oli muutettu.

Erikoisesitelmän teema oli tänä vuonna "Tavoittele todellista elämää". Esitelmä kuultiin seurakunnissa videotallenteena. Puhujana toimi haaratoimiston edustaja Ari Hakkarainen.

Erikoisesitelmässä ei ollut mitään erikoista. Puheessa ei esitetty mitään uutta, jota ei olisi kuultu jo useita kertoja vuosien mittaan. Tämä puhe oli suunniteltu erityisesti ns. "kiinnostuneita" varten, jotka eivät ole Jehovan todistajia. Siinä mielessä on ymmärrettävää, että aiheen käsittely oli tehty mahdollisimman yksinkertaiseksi. Puhe ei yrittänytkään olla mikään "teologian riemuvoitto". Se oli pikemminkin "peruskauraa", joka ei paljon ravitse, mutta ei toisaalta aiheuta vatsanväänteitäkään.

Jos asia kiinnostaa, täältä löytyy kooste kyseisestä tilaisuudesta.

https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s1076.html

3

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliko siinä erikoisnarrauksessa jo ilmoitettu tuleeko se jeesus tänä- vai ensiviikolla? Oliko taas uusia henkisttytetetyjä reseptejä ja vinkkejä peräilmaystävällisiksi aterioiksi?

      • kookoo2 15.4.2019 17:04

        <>Oliko siinä erikoisnarrauksessa jo ilmoitettu tuleeko se jeesus tänä- vai ensiviikolla?>>

        Täällä riittää kun tsiigaa yläviistoon ja seuraa nubositeettiastetta. Nettiennusteen mukaan loppuvvikkosta ois taas pilvitsargoja paluulle.

        <> Oliko taas uusia henkisttytetetyjä reseptejä ja vinkkejä peräilmaystävällisiksi aterioiksi?><

        Riisisipulipohjainen Morcilla de Burgos ja valkkari sointuu kokonaiskokemuksena täyttävämmältä kuin punkkuminihuikka rapean vehnämikrokäntyn kera 19. päivä tai milloin tahansa. Lisäksi ko. makkara muistuttaa maultaan melko läheisesti kotosuomalaista ryynäriä, kaivaten kyllä sinappia. Puutteena se, ettei siitä oikein tunnu irtoavan kunnon sprägäriä. Etuna toki noin neljän euron (paikkakunnasta riippuva) kilohinta, yhdellä ehtoolispötköllä (n. 1,50 €) pötkii taas aikansa. Ai niin ja se lesti valkkaria on toinen 1,50 €. Siinä tulee menneen muistelulle hintaa, mutta lähtee kyllä nälkäkin, joka on perusolettama Raamatun kertoman pohjalta jos ateria-sanalla on asiassa pienintäkään painoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      162
      13844
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      84
      10005
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      101
      9199
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8339
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      48
      6827
    6. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      6733
    7. 151
      6216
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      102
      5164
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      4055
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      405
      1359
    Aihe