Ja Persut hallitukseen!

Nyt kannattaisi SDP ja muiden vähän miettiä kuviota tarkaan, Persut on otettava hallitukseen jos halutaan heistä päästä lopullisesti eroon, hallitusvastuu syö aina kannatusta, jos Persut on oppositiossa niin 4v kuluttua on tulossa on heille tulossa selllainen voitto ettei eduskunnassa olekaan muita kuin persuja!
24<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Jos Rinteellä olisi hiukan järkeä, hän valitsisi persut täydennettynä pienpuolueilla hallitukseen jättäen näsät ja kepulistit ulos. Se on aikoa keino saada aikaiseksi jotain. Sossujen ei pidä unohtaa näsien jarrumiehen roolia 4 v sitten eikä myös kepun ikuista lypsyä. Mutta tuskin Rinteellä on rohkeutta ja järkeä tehdä oikein. Riskinä persujen ulos jäännille on, että persut, näsät ja kepu muodostaa hallituksen jatkaen edelliseen tyyliin.

Äänestä
  • Kyllä. Sillä saadaan uudet vaalit vuoden kuluttua. Ei demarit ja persut voi maata johtaa, ei yhdessä ei erikseen.
    Maailman onnellisin kansa halusi muutosta muttei tiedä mihin.

    Äänestä

  • Ei tullut mieleen se asia, että Persut voivat tehdä saman kuprun, jonka tekivät ensimmäisellä voitollaan. Hakeutuvat tahallaan oppositioon vaikka pääsisivät hallitukseen, kun osaaminen ja keinot asioiden ratkaisuun eivät ehkä riitä.
    Hyvänä asiana pidän Halla-ahon viestiä. Ilmaisen rahan jakelun loppumisesta. Jokaisen pitää saadakseen rahaa tehdä sen eteen jokin työ. Aivan kuin Kekkosen ollessa presidentinä, käynistettiin hätäaputyöt. Otetaan vaan uudelleen käyttöön.

    Äänestä

DEMARIT ON ENNEKIN ALOITTANUT SISÄLLISSODAN SUOMESSA ( v 1918 )

1Äänestä
  • Mutta viimeksihän he hävisivät vaalit,nyt tilanne on eri,mutta Rinteen todellakin kannattaisi ehkä perustaa hallitus perussuomalaisten ja muiden pienempien puolueiden kanssa.
    Yritykset maatilat,matut,rikkaat vähän kärsii mutta tavistyöläiset ja köyhät voittaa kaikki sortajat kerralla ,kerrankin.

    Perussuomalaiset ei todellisuudessa ole niin kylmiä oikeistolaisia taloudellisesti kuin oikeistokapitalistit,esittävät kyllä.

    Rikollismaahanmuuttajat saa todellakin lähteä täältä terorisoimasta.

    Äänestä

Persut+ruikuttaa+jatkossakin+oppositiosta+käsin.+Hylkiöpuolue,+jonka+kanssa+82+%+suomalaisista+ei+halua+olla+missään+tekemisissä.

1Äänestä
  • Höpöhöpö. Persut voittaa ylivoimaisesti seuraavat vaalit kunhan menevät oppositioon. Oppositiosta he vaikuttavat jopa paremmin kuin hallituksessa arvonsa myyneenä. Demareiden kanssa jos meinaavat hallitukseen, heidän on luovuttava isänmaallisuudesta täysin. Mutta siihen he ei lähde, ja ovat sen ilmaisseet. Hinnalla millä tahansa eivät mene hallitukseen kuten muut tekevät.

    Äänestä

  • Mitäs hylkäätte ainoan isänmaallisen puolueen koulukiusaajan tavoin? Itsehän te toimitte väärin siinä.

    Äänestä

demareille ei onnistu mikään.......... !

1Äänestä

politiikassa on tulossa sosiaaliturva uudistus ja sote on kesken ,noiden suhteen näkemyserot kokoomuksen kanssa ,törmää äkkiseltään mm. soten osalta jälleen markkinamalliin .En pidä Kokoomusta potentiaalisena vaihtoehtona hallitukseen. Hallituskombinaatiossa olisi myös hyvä kansan mandaattin näkyä.Tuo on kyllä PS:llä vahva. Keskusta koki tappion ja sen mandaatti ei ole yhtä vahva kuin Ps:n. Vahva halitus kuitenkin saataisiin mm.SDP /PS/Kesk pohjalta ja jopa toimiva, sillä puna multa on toiminut aiemin menestyksekkäästi,mutta tuo oletettavasti vaatisi Keskustalta palaamista pehmeämmille linjoille. SDP/KESK /KOK pohjaista hallitus pohjaa pidän mahdottoman ,sillä tuo veisi politiikan täysin oikeitolaiseksi demarivetoisena ja ristiriidat kärjistyisivät Demareiden jääden alakynteen omassa hallituksessaan,jolloin he eivät sisi aatteitaan läpi missään asiassa. Kokoomuksen istumista Demarihallituksessa kovine arvoineen ,pidän myös epätodennäköisenä sillä Kokoomus ja SDP eivät tee millään muotoa yhteistä politiikkaa perinteisesti vaan ovat vastakkaisia osapuolia ,vastakkaisine intresseineen.

Äänestä
  • "SDP /PS/Kesk"

    Persut ja kepu, molemmat ay-liikkeen verivihollisia. Jos saavat enemmistön hallituksessa, ei duunarin osa ainakaan parane. Sulla ei siis oo muita malleja tarjolla kuin kolmen, jossa duunari ja heikompiosainen häviää aina. Taidat olla häviölle jäänyt umpiporvari.

    Äänestä

Kepun ja keskustan kannatus nousisi kun he potkisivat Sipilän ja sen keljun näköisen virnistelijän ulos puolueistaan.
Eikö heillä ole parempaa ainesta pj:ksi?
Pitääkö näitä kyykyttäjiä sietää taas neljä vuotta hallituksessa.

Ovat vielä suvaitsemattomia ja rasistisia omaa kansaa kohtaan. Kuin lapset hiekkalaatikolla..."noiden kanssa ei leikitä". Tyyliin.

Äänestä

Kaikilta+on+selvästi+jäänyt+huomamatta+että+vaalien+ylivoimaisesti+suurin+puolue+on+nukkuvien+puolue+28%+kannatuksellaan.

Äänestä
  • Mutta teidän ei auta muu kuin sopeutua muiden ,äänestäneiden päätöksiin. Nukkuvilla ei asiaa päätöspöytiin eikä varsinkaan hallitukseen.

    Äänestä

  • VaaliHÄVIÄJIÄ EI NOTEERATA. Täällä katotaan asiat OIKEIN kannatusprosenttien mukaan. Vaalimatematiikka vaaliliitot sotki nytkin paikkajakoa berkgeleest.

    Äänestä

  • aamun.virkku kirjoitti:

    VaaliHÄVIÄJIÄ EI NOTEERATA. Täällä katotaan asiat OIKEIN kannatusprosenttien mukaan. Vaalimatematiikka vaaliliitot sotki nytkin paikkajakoa berkgeleest.

    Ja ne tulokset näkyypi tässä.

    https://vaalit.yle.fi/ev2019/fi/parties

    Äänestä

Persuilla EI OLE ilman kovia takinkääntöjä mitään toiveita päästä hallitukseen. Kuka kaipaa sellaista HALLITUKSEEN, joka sanoo, että "voisi lähteä mukaan, jos siellä ajetaan heidän äänestäjilleen tärkeitä asioita", siis yhden puolueen aatteiden hallitukseen, koska persujen "teesit" eivät kohtaa missään muita.

Äänestä
  • Kuullun ymmärtämisessä vikaa?
    "Voisi lähteä mukaan hallitukseen jos siellä ajetaan MYÖS heidän äänestäjilleen tärkeitä asioita"

    Äänestä

Rinne mainosti ennen vaaleja, että meillä taitaa olla sama suunta, joten tulkaahan kyytiin. Nyt heti alkaa tiputtaa porukkaa kyydistä armotta, kun Arvoja on liikaa kyydissä. Rinne voisi nyt alkaa mainostaa, että meillä taitaa olla eri suunta, joten jäähän pysäkille.

Äänestä

Persut lihoivat kun saivat hallitusvastuuta. Harvoin näin käy.

Äänestä
  • Sininen menneisyys oli persujen paras vaaliase, mitä tulee hallituskompurointiin.
    Kyllä paljon pitää halla-ahon nenän punastua ja pidentyä ennenkuin persut istuu uudessa hallituksessa.

    Äänestä

Ei persujen kannata suostua mihin vaan?

Äänestä

Mikä on Persujen kanta sote-ratkaisuun? Mamu-mamu-mamu.
Mikä on Persujen kanta sosiaaliturvan uudistukseen? Mamu-mamu-mamu.
Mikä on Persujen tavoite Suomen EU-puheenjohtajakaudelle? Mamu-mamu-mamu.
Mikä on Persujen resepti seuraavan laskukauden hoitoon? Mamu-mamu-mamu.

Näillä eväillä ei Rinnettä käy kateeksi.

Äänestä
  • Tuleehan sieltä väliin 3 astetta EI HAITTAA, Suomelle etu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


peruthallitukseen kirjoitti:

Nyt kannattaisi SDP ja muiden vähän miettiä kuviota tarkaan, Persut on otettava hallitukseen jos halutaan heistä päästä lopullisesti eroon, hallitusvastuu syö aina kannatusta, jos Persut on oppositiossa niin 4v kuluttua on tulossa on heille tulossa selllainen voitto ettei eduskunnassa olekaan muita kuin persuja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu