Ville Niinistö ja feminismi

jouMan

Onko täällä oikeita feministejä, nyt olisi kysymys.

Vihreiden kansanedustajista on 85% naisia. Jos jossain asiassa on yhden sukupuolen edustajia 85%, pitäisi kaikkien logiikan ja matemaattisten analyysien perusteella tehdä johtopäätös että kyseessä on sukupuolinen epätasa-arvo tilanne. Mutta Ville Niiinistö twiittaa :

-------------------
Vaalitulos merkitsee naisten päivää. Naisten osuus näyttää kasvavan. Paljon nuoria naisia nousee eduskuntaan, erityisesti vihreissä. Se on oikein. Lasikatot rikki ja feminismi kunniaan! Se on koko Suomelle ja politiikalle hyväksi ja rikkoo myös vallan sisäpiirejä.
-------------------

Mitä tämä feminismi oikeasti on. Olisko tämä tasa-arvoa kaikille vai naisasialiike?

8

74

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NiinNoloa

      Todella koomista, kun Ville Niinistö hihkui suorassa TV-lähetyksessä nuorten naisten esiintuloa Vihreissä!? ;-)

      Suorastaan punastuin myötähäpeästä...

      • jouMan

        Koomista ja suorastaan outoa. Mielestäni on ihan ok juhlia naisten tai miesten osuuden muutosta jos päästään oikein lähelle 50/50 tilannetta,

        Mutta kun juhlitaan 85% osuutta eihän siitä voi tehdä muuta johtopäätöstä kuin että vihreiden nais-tavoite on 100%. Tai jos ei ole, mikä se sitten on? Hyvin, hyvin erikoista että nykyään poliittinen puolue voi harjoittaa näin selkeää sukupuolista syrjintää. Feminismin nimissä.

        Saa nähdä toteutuuko Ohisalon mainitsema "feministinen hallitusohjelma". Jos kyse on siitä samasta feminismistä mitä Ville harrastaa, olen hieman huolissani.


      • shlong
        jouMan kirjoitti:

        Koomista ja suorastaan outoa. Mielestäni on ihan ok juhlia naisten tai miesten osuuden muutosta jos päästään oikein lähelle 50/50 tilannetta,

        Mutta kun juhlitaan 85% osuutta eihän siitä voi tehdä muuta johtopäätöstä kuin että vihreiden nais-tavoite on 100%. Tai jos ei ole, mikä se sitten on? Hyvin, hyvin erikoista että nykyään poliittinen puolue voi harjoittaa näin selkeää sukupuolista syrjintää. Feminismin nimissä.

        Saa nähdä toteutuuko Ohisalon mainitsema "feministinen hallitusohjelma". Jos kyse on siitä samasta feminismistä mitä Ville harrastaa, olen hieman huolissani.

        Kaikki puolueet ovat femareita ja rkp:n pesantteja täynnä.


    • masokismia

      Villestä tulee mieleen Leninin kommentti "hyödyllisistä idiooteista", kun hän kuvasi neuvostojärjestelmää ihailevia länsimaiden älymystön edustajia.

    • Anonyymi

      Erikoinen tyyppi tämä Ville Niinistö., jospa hän on naisten sankari, tiedä häntä. Ei tuu kyllä vihreistä miesten mieleistä, jos keulapaikoilla heilutaan Villen tyylillä, mutta voipiihan se Villekin vielä viisastua.

    • Anonyymi

      Lasikatto. Ei ole mitään näyttöä siitä, että naiset törmäisivät urallaan minkäänlaisiin rakenteellisiin esteisiin. On vain feministien väsynyt salaliittoteoria.

      Montako vasenkätistä on eduskunnassa? Itketään tarkoitus yhdessä, ville.

      • Minun mnielestäni tuo Villen lausuma nimen omaan rakentaa niitä lasikattoja.
        Tarvitaan jokin keinotekoinen tilanne, jossa naiset pärjäävät.

        Lisäksi näissä vaaleissa Vihreiden kovin kärki loisti poissaolollaan, kaikki miehiä.


    • Lasilattialla on kiva mennä korkkareissa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      98
      5173
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      52
      3867
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3418
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      80
      2459
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      377
      1690
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1591
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1562
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      17
      1525
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      39
      1405
    Aihe