Viidellä eduskuntaan nousseella uudella kansanedustajalla on tuore sakkotuomio rikoksesta. He ovat kaikki perussuomalaisia.
Vaasalainen rakennusmies Jukka Mäkynen, 57
Jussi Halla-aho, tuomion uskonrauhan rikkomisesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Sebastian Tynkkynen, uskonrauhan rikkomisesta ja kiihotuksesta kansanryhmää vastaan.
Entinen kyläkauppias Jussi Wihonen
Yrittäjä ja entinen voimanostaja Ano Turtiainen,sakkoihin julkisesta kehottamisesta rikokseen.
sekä tietysti, Teuvo Hakkarainen (ps) on tuomittu sakkoihin sekä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan että pahoinpitelystä ja seksuaalisesta ahdistelusta.
Vaasalainen rakennusmies Jukka Mäkynen, 57
Jussi Halla-aho, tuomion uskonrauhan rikkomisesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Sebastian Tynkkynen, uskonrauhan rikkomisesta ja kiihotuksesta kansanryhmää vastaan.
Entinen kyläkauppias Jussi Wihonen
Yrittäjä ja entinen voimanostaja Ano Turtiainen,sakkoihin julkisesta kehottamisesta rikokseen.
sekä tietysti, Teuvo Hakkarainen (ps) on tuomittu sakkoihin sekä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan että pahoinpitelystä ja seksuaalisesta ahdistelusta.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Sakkoja ei voi laskea mukaan.
Riittää kun ajaa punaisia päin tai ylinopeutta kameratolppaan, niin sakot tulevat
Harva ihminen säilyy koko elämänsä ilman sakkoja, jos liikkuu liikenteessä.
rikos se on sekin, vai miten niin "ei lasketa"?
Itse en pidä rikollisista!
Ja jos kirjaston lainakirja myöhästyy niin siitäkin seuraa sakkoja...
No voi vittu, nyt on kyse OIKEISTA rikoksista, niin että älä vittu saivartele, saatanan persu.
Näinpä tietenkin. Eikös jokainen meistä rehellisistä suomalaisista julkisesti kehota rikokseen harva se päivä?
Tai sitten ei.
Mites Antti Rinteen rikostilasto. Olen kuullut, että siellä on enemmän ja vähemmän mainintoja.
Kepulaisella kansanedustajallakin on, en muista nimeä, naaman kylläkin.
Onko muuten valehteleminen rikos? Jos on, niin kaikki kansanedustajat ovat monikymmenkertaisia rikollisia.
Muistuttaa lähinnä ajatusrikoksia. Jos tulee vihervasemmistohallitus, niin tuomioita alkaa tulla myös mielipiteistä, kun uusi vihapuhelaki kirjoitetaan tarkoituksella epämääräiseksi määrittelemättä vihapuhetta mitenkään.
rikos kuin rikos,
onko tuolla logiikalla talousrikos pienempi rikos?
Sitäpaitsi myös rikoksen suunnittelua ja valmistelu on rikollista, jos kiinni jää
vaikka vain "ajatus"
Poliittista ajojahtia.
Kyseessä Suomen ja suomalaisten puolustaminen röyhkeältä haittamaahanmuutolta
ja terrrorismi-ismiltä .
Vallankaapanneiden demlahyysärien mielivaltaista kansanvihaa, isovihaa, ja #¤"¤&#¤## vrt. Pohjois-Korea.
Onneksi naisenpieksijä Jaskari (cock) ei päässyt eduskuntaan.
sekä tietysti Hakkarainen
Sananvapaus ei tarkoita sitä että voi sanoa mitä huvittaa.
Sen sanoo Suomen laki.
Persuilla perinteisesti lain ja kirjoitetun tekstin ymmärrys on aika heikkoa
Suomen laissa ei tosin ole kohtaa kiihotuskansanryhmääkohtaan se on vain poliittinen ase.
Mitä sitten on sanottu ja missä?
Laki ei ole politiikkaa eikä mielipide asia
Poliisi tai oikeuslaitos eivät tee politiikkaa
Tekevät aika useinkin toista kansa kutsuu jopa polpoksi. Laki on toki paperilla kaikille sama mutta jokasen kohdlla sovelletaan eritavalla kuten halla-ahon tuomio toinen sanoi saman eikä tullut tuomiota eikä kutsua oikuteen.
Halla-Aho näytti konkreettisesti, että laki ei ole kaikille sama, vaikka asiassa hänen esittämänään itse asiasisältö ei muuttunut, ainoastaan käsittelyn kohde muuttui.
Aloittaja on taas kiihottunut persuista tulkeekohan heille tuomiota ja kellekä laitetaan?
Aloittaja ei saa seksuaalista tumputusnautintoa, ellei 3 - 5 kertaa päivässä kirjoita perussuomalaisista negatiivisessa hengessä.
Mistään muusta puolueesta hän ei löydä roskaa omista silmistään.
kommentoija ei saa seksuaalista tumputusnautintoa, ellei 3 - 5 kertaa päivässä kirjoita perussuomalaisista ylistävässä hengessä ja kumarra kohti nolla-ahoa päivittäin
sellainen kiva porukka
Persu ajoi ylinopeutta ja pidetään rikollisena oikein kuvan kanssa. Antti ajoi kovempaa ja sai suuremmat sakot! mutta se onkin sitä parempaa ylinopeutta.
Lähde: https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Luettelo_rikoksista_tuomituista_kansanedustajista
Populistista väkivaltaa kaikissa puolueissa.
Jari Sarasvuo ei nyt äänestänyt ja koki antaneensa jo oman erittäin runsaan taloudellisen tukensa puoluepopulisteille. Moni muukin harkitsee protestia.
Äänestäminen ei johda mihinkään, koska sama leikki populisteilla joka tapauksessa jatkuu. Mikään ei muutu.
Malkaa ei muiden puolueiden silmissä näy, niin puhtoisia pulmusia arvopohjiensa rikastuttamina. Nytkin tahtovat leikkiä keskenään ja jatkaa samaa menoa vaaleista huolimatta. Halla-Aho yritti sovitella ja takoa järkeä päähän, miksi muutos on välttämätön, mutta eipä mennyt taaskaan perille.
Rikollisia persuja valittiin eduskuntaan 39 kappaletta. Mutta niiden kanssa ei tulla tekemään minkäänlaista yhteistyötä. Osallistuminen rikokseen olisi rikollista sekin. Persujen kanssa pelehtijöille tulee kovat sanktiot. Saavat sakinhivutusta ja poliittisen kuoleman. Nyt tärkeintä on tasoittaa tie sille, ettei synny esteitä kun SDP ryhtyy tekemään kovia päätöksiä jotka pitää tehdä. Puolueella on kansan mandaatti laittaa liha ja maito ankarasti verolle, sekä puhdistaa tiet polttomoottoriautoista. Vastustajia tälle välttämättömälle operaatiolle löytyy varmasti, mutta heidät pitää koota listaan jolla olijat puhdistetaan poliittisesta päätöksenteosta yksi kerrallaan. Tässä on nyt pelissä enemmän kuin muutaman maailmantappajan kohtalo.
Älkäämme unohtako halpatyövoimaa, jonka hankkiminen Suomeen saa uutta puhtia etenkin jos demarit rupeavat tekemään yhteistyötä kokoomuksen kanssa. SPP:n Tytti Tuppurainen, Erkki Tuomioja, Susanna Huovinen, Eeva Myller, Eeva-Johanna Eloranta, Pilvi Torsti ja Maria Guzenina sekä suuri osa kokoomuslaisista ovat jo allekirjoittaneet lakialoitteen työvoiman saatavuusharkinnan poistosta.
Persut tulevat tekemään paljon yhteistyötä esim. valiokunissa kannataa ottaa selvää selvää tuo varisverkostohuutelu on aika huvittavaa puhdistuksesta oikein unelmoit hahahah.
Niin ja nyt tippui eduskunnasta koko sininen ministeri diktaattori kaarti jolla ei ollut edes kansalta saamaa mandaattia hallita maataan.
Hys hys. Ompas hiljaa!
MIten niin, olihan!
Sinisten kaikki nyut jo ex.ministerit olivat vaaleilla valittuja ja sinne äänestettyjä.
Mandaatti oli kaikilla
Tuomioistaan huolimatta perussuomalaisista joka ainoa on älykkäämpi ja fiksumpi, kuin aloittajan tapaiset RÄKÄRYYSTÄJÄT!
ja jopa pääministeriehdokkaalla ( Rinne ) on myös tuomioita, eikä näytä olevan edes persu.
Se on sitä parempaa laittomuutta, siitä ei edes toimittajat puhu mitään.
kun kääntää toisten rahat, juuri niin.
Kansa saa ihan sitä mitä tilaa.
Palstalla riehuu dissinfotrolleja jotka floodaa ketjut täyteen kirjoituksia peittääkseen tiedot siitä että vaalivilppiä tapahtui. Vaikuttaa vahvasti sille että palstalla on botteja jotka ssuoltavat tyhjänpäiväisiä kirjoituksia jotta tiedottaminen vaalivilpistä ei saisi jalansijaa eivätkä ihmiset sitten saisi tietää asiasta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15625307/vaalivilpin-mahdollisuus-tutkittava!
Voi voi sentään.
Maahan muutto ystävällistä toimintaa.
Palstalla riehuu dissinfotrolleja jotka floodaa ketjut täyteen kirjoituksia peittääkseen tiedot siitä että vaalivilppiä tapahtui. Vaikuttaa vahvasti sille että palstalla on botteja jotka ssuoltavat tyhjänpäiväisiä kirjoituksia jotta tiedottaminen vaalivilpistä ei saisi jalansijaa eivätkä ihmiset sitten saisi tietää asiasta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15625307/vaalivilpin-mahdollisuus-tutkittava!
Eikä muuten ole ainoat persu rikolliset tuolla
uskon,kaikilla on jotain rikollista takana ja monella myös edessä. kansaa ku-se-te-taan taas olan takaa niin paljon kuin sielut sietää. kaikki on sutkeja jollain asteikolla.