Perhanan tupakkakielto ravintoloissa

Siitähän nuo nyt jäuhaa televisiossa.
Ihmettelen, miksi ei ole jo kymmenen vuotta sitten perustettu tupakoimattomia ravintoloita,jos ne ovat niin hyviä ja kannattavia. Kaikilla olisi sinne mahdollisuus mennä nauttimaan ravintolaelämästä ilman tupakan savua..
Ravintolan työntekijöistä n. 90% polttaa itsekin.
Itse, jos menen ravintolaan, voin ottaa muutaman oluen, ja polttaa savukkeen nauttiakseni jäljellä olevasta elämästäni. Jos en saa sitä savuketta polttaa, en mene.
Ja vielä tupakoitsijat tulee yhteiskunnalle halvaksi, he kuolevat aikaisemmin kuin muut, ei tarvitse maksaa eläkkeitä.
9707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo, tahtoisin kernaasti tavata kyseiset ihmiset, jotka saavat tämän aikaan. Olen tehnyt pieni muotoista kyselyä ravintoloissa. Olen tullut siihen tulokseen että 70% ravintolatyöntekijöistä/omistajista on koko lakimuutosta vastaan. Monissa ravintoloissa on selvä raja missä saa polttaa ja missä ei, jotenkin ihmiset hakeutuvat sinne puolelle missä saa poltta vaikka eivät itse polttaisikaan. Jos moinen laki tulee voimaan, siitä tulee pahoja seurauksia. Esim. Ravintolojen edeustat ovat täynnä stögöjä, vaikka siinä oiski se stögis valta osa tumpataan maahan(jonka jälkeen huolto yhtiöt alkaa valittamaan), jengi kantaa tuopin ulos mukanaan jolloin on mahdoton valvoa kuka lähtee tuopin kanssa kokonaan pois, syntyy meteliä ulos mistä kyseisen talon asukkaat(jos niitä sattuu olemaan)valittavat takuu varmasti...Enemmän ongelmia kun hyötyä...Olen moista vastaan ja aion tulevaisuudessa (jos laki hyväksytään) rikkoa sitä vaikka ottamalla oman tuhkakupin mukaan:)Terveisiä vaan asiasta päättävälle taholle...

Äänestä

voisiko sitä jo sanoa lakoksi. Pitäisköhän lopettaa kokonaan

Äänestä
  • Se on kuulemma aika vaikeaa, jos ei ole luonnetta ihmisellä, lopettaa se tupakointi.
    Aivot kun huutavat lisää nikotiinia ja heikko ei kestä sitä vaatimusta vaan antaa periksi.

    Äänestä

Olin tässä viikko sitten Helsingissä Kampin London Pubissa ja katsos perkele baarimikolla sätkä suussa palamassa tiskin takana. Eli ravintolahenkilökunnalla on viidakon lait käytössä kun laki kieltää asiakkaan polttamisen tiskillä niin siellä se mahorkka paloi tiskin molemmilla puolilla säännöistä piittaamatta.

Äänestä
  • Älä nyt yleistä kuitenkaan.

    Äänestä

Nuuska vapautettava - tupakoitsijat voivat siirtyä sivullisille harmittomaan nuuskaamiseen.

Äänestä

Tuskin 90% on ihan oikea luku. Korkeat prosentit voi kyllä selittää itseni kaltaisilla tapauksilla. Minun piti vaihtaa alaa juuri tupakan savun vuoksi. Saattaa olla myös vaikeaa olla lakossa, kun joutuu kuitenkin olemaan savussa.

On aika yhdentekevää, vaikka henkilökunta tai ravintoloitsijat itse haluaisikin savulle altistua, kun yhteiskunta maksaa sairastumisen viulut.

Sedukin oli niin jeesusta, kun halusi suojella henkilökuntansa terveyttä. Eihän siellä ole henkilökuntaa edes. Vain vuokratyövoimaa, joille tuskin edes sairausajan palkkaa maksetaan.

Äänestä

Ihan oikein olisi julistaa kaikki Suomen ravintolat savuttomiksi. Jäisivät kaikki tupakoivat syöpäpesäkkeet ulos sauhuttelemaan. Sitten olisi ainakin valtion lupa lärväistä turpaan tupakoitsijaa, joka pyrkii syöpäkääryleen kanssa ravintolaan.

Äänestä

Kunhan kuolisivat, mutta kun sairastelevat ennen sitä kauan aikaa, jopa kuolemaansa saakka.
Ja me raittiit puurtajat terveinä veronmaksajina maksamme nämä viulut.
Mitä siihen sanot?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jooseppi kirjoitti:

Siitähän nuo nyt jäuhaa televisiossa.
Ihmettelen, miksi ei ole jo kymmenen vuotta sitten perustettu tupakoimattomia ravintoloita,jos ne ovat niin hyviä ja kannattavia. Kaikilla olisi sinne mahdollisuus mennä nauttimaan ravintolaelämästä ilman tupakan savua..
Ravintolan työntekijöistä n. 90% polttaa itsekin.
Itse, jos menen ravintolaan, voin ottaa muutaman oluen, ja polttaa savukkeen nauttiakseni jäljellä olevasta elämästäni. Jos en saa sitä savuketta polttaa, en mene.
Ja vielä tupakoitsijat tulee yhteiskunnalle halvaksi, he kuolevat aikaisemmin kuin muut, ei tarvitse maksaa eläkkeitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu