Politiikka vs Jääkiekko

Luulenpa että lätkä yhdistää paljon enemmän näitä itseään karvattomina apinoina pitäviä kuin politiikka , ainakin Suomessa.
Jos pitäisi olla kohtuullinen ja rehellinen niin nämä itseään "viisaaksi ihmiseksi" (homo sapiens) väittävät väittelevät ja riitelevät jossain Helsinkiläisessä ladossa pumpaten kansalta rahaa mitä ihmeellisempiin hankkeisiin mitkä eivät edes ole välttämättömiä.
Viisas ihminen?
Lätkä taas sen sijaan kutkuttelee eläimellistä puolta tästä apinasta esille ja menettäen kontrollin itsestään maalin tapahduttua tai tappelun pelin sisällä alettua apinaihminen onkin jo mielestäni täysin elementissään kiljuessaan holtittomasti innosta piukeana merkityksettömille asioille tai pahimmassa tapauksessa jopa väkivallalle.

Ja nyt ne suree jotain vanhaa lahoa rakennusta Ranskassa kun ovat luoneet mieliinsä sille niin vahvat merkitykset...Onko illuusiossa eläminen edes elämistä?


(Kunhan pohdiskelen tässä vain...)

2

63

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdrgfgf

      Kirkko toi joka vuosi miljardeja Ranskalle turismin kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    9. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    Aihe