Keskustan kannatus laski Kalajokilaaksossa, useassa kunnassa paljon:
Ylivieska: keskustalle äänistä vuonna 2015 60,8 %, vuonna 2019 41,5 %
Haapajärvi: vuonna 2015 55,4 %, vuonna 2019 35,7 %
Alavieska: vuonna 2015 69,4 %, vuonna 2019 39,4 %
Sievi: vuonna 2015 64 %, vuonna 2019 52 %
Nivala: vuonna 2015 66,3 %, vuonna 2019 49 %
Keskustalla onkin ollut aivan liikaa valtaa. Toivottavasti sama suunta nähdään seuraavissa kuntavaaleissa.
Arvelen, että keskustan voisiko sanoa romahdukseen yhtenä syynä vaikutti alueen aggressiivinen tuulivoimapolitiikka, jota keskustapäättäjät ovat lähiasukkaita kuuntelematta ja huomioimatta ajaneet.
Ylivieska: keskustalle äänistä vuonna 2015 60,8 %, vuonna 2019 41,5 %
Haapajärvi: vuonna 2015 55,4 %, vuonna 2019 35,7 %
Alavieska: vuonna 2015 69,4 %, vuonna 2019 39,4 %
Sievi: vuonna 2015 64 %, vuonna 2019 52 %
Nivala: vuonna 2015 66,3 %, vuonna 2019 49 %
Keskustalla onkin ollut aivan liikaa valtaa. Toivottavasti sama suunta nähdään seuraavissa kuntavaaleissa.
Arvelen, että keskustan voisiko sanoa romahdukseen yhtenä syynä vaikutti alueen aggressiivinen tuulivoimapolitiikka, jota keskustapäättäjät ovat lähiasukkaita kuuntelematta ja huomioimatta ajaneet.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aloituksesta jäi pois se, että kyseessä eduskuntavaalit. Lisätään se, niin vuosienkin päästä ihmiset ovat heti kärryillä, mistä vaaleista tässä on kyse.
Ketjusta katoaa viestejä. Jo kaksi kertaa on eräs kommentoija yrittänyt linkittää tänne Urakkanevan viimesyksyisen äänestystuloksen Ylivieskan kaupunginvaltuustosta, mutta se katoaa nopeasti. Kuka näitä viestejä poistattaa? Ei kai mode tai robomode näitä automaattisesti poista?
Todella outoa ja vastoin sananvapautta.
Mutta minulla on aika hyvä muisti ja laitan tähän joitakin tietoja tuosta äänestyksestä puolustaakseni kommenttien lähettäjää. Hänellä on oikeus tuoda asioita julkisuuteen.
Urakkanevan tuulivoima-alueesta käyty äänestys syksyllä 2018 Ylivieskan kaupunginvaltuustossa:
Keskusta 11 tuulivoima-alueen puolesta, 8 vastaan
Kokoomus 3 puolesta, 1 vastaan
Vihreät kaikki puolesta
Perussuomalaiset, SDP, Vasemmisto, Kristilliset tuulivoima-aluetta vastaan.
Kokeillaampa.Taas.http://www2.ylivieska.fi/Dynasty5/kokous/20182363-7-13.PDF?fbclid=IwAR2fGjD5VN3umCTt4KD0UooT6XbjvbnFyswcT8ZpEx1CMRzd2YaN_qvOqlg.Siinä Faktaa.
Suuri syy keskustan "rökäleäänivyöryyn": Me halutaan tuulivoimaa, TUULIVOIMAA, TUULIVOIMAA, halutaan tuulivoimaa...
Kyllä, juuri näin se on. Tuulivoimabisneksen takia kepu menetti ja tulee menettämään vielä lisää kannattajia, mutta sehän on toisaalta loistavaa. Moni alkaa nähdä sen, mikä kepu todellisuudessa on: suurmaatilojen, suurmetsäteollisuuden ja raharikkainen apulainen, ei yhtään mitään muuta. Ilolla sai seurata näitä vaaleja ja kepun megalomaanista häviötä, sydäntä lämmitti. Kunnallisvaaleissa häviö tulee toistumaan, kepu menettää ainakin sivukylien äänistä valtaosan. Harmi, että täkäläisen lyhytnäköiset poliitikot haluavat tuhota paikallisen luonnon, joka on ainoa vetovoimatekijä täällä. Minua asia ei tosin enää koske, koskapa muutto siintää lähitulevaisuudessa.
Komppaan! Todella kovin ovat keskustapoliitikot sekä valtakunnan että paikallistasolla lyhytnäköisiä.
Keskustasta poistui paljon, jäljelle jäi vain osa lestadiolaisista.
Kepulaisethan on siitä tunnettuja, että väkisellä vängätään asioita läpi, ei aivan helpolla uskota järkeä. Jos jotain on päätetty juntata läpi, se myös juntataan. Nyt on vaan niin, että enää ei kepunkaan valheet mene läpi ja ihmiset alkavat tajuta mikä katastrofi kepu on tälle maalle ollut, nuoret kaikkoavat ensimmäisenä puolueen kannattajakunnasta. Kepu on jo tippunut keskisarjan puolueeksi ja seuraavissa kunnallisvaaleissa on odotettavissa vielä rökälemäisempi tappio. Sen myötä alkaa kepun matka köykäiseksi pikkupuolueeksi sinne vasemmistoliiton ja vihreiden alapuolelle. Näiden vaalien alla en meinannut uskoa, että jopa puolueen ikikannattajat aikovat hylätä puolueen, mutta he todella tekivät sen ja vannoivat vielä, että ei ikinä enää kepulle ääntä. Hylkääjissä oli mm. taksiautoilijoita, terveydenhoitoalan ihmisiä paljon, jopa maanviljelijöitä.
Junttapolitiikalla kepu kaivaa itselleen hautaa. Ja syvää. Kepulaiset eivät nyt ymmärrä, että ajat ovat muuttuneet ja on kuunneltava niitä, joita päätökset koskettaa, eikä aina vain omaa ja sukulaisten etua.
Tuo on tosiaan keskustapoliitikoille tunnusomaista eli ei anneta periksi, vaikka kaikki tosiasiat osoittavat, että vikaan ollaan menossa. Opetetaankohan tuota asennetta keskustan seminaareissa ja opaskirjoissa ;) Tuulivoima on hyvä esimerkki keskustalaisten jääräpäisyydestä ja myös häikäilemättömyydestä. Ja kun ei sillä taida olla mitään tekemistä ilmastoasioiden kanssa, vaan tuki-, vuokra- ja verotulot siivittävät toimintaa. Ja asukkaiden pitäisi vain sopeutua mihin tahansa elinympäristön heikentämiseen. Aivan kahjoa.
Kepulaiset haluaa verorahamme Saksalaisille .https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006077407.html 11 minutista eteenpäin tuulivoimasta ja rahojen maksusta saksaan jossa kyseiset myllyt pyörii tuottamattomana rahoitus tulee SUOMESTA mitenkäspaljon esim vanhushoitoa saisi tuulivoima verolla ja tuilla