Osanotto katolilaisille Notre Dame-kirkon palon johdosta

Siunausta.teille

Me kaikki protestantit emme suinkaan koe vahingoniloa suuren menetyksenne johdosta, vaikka sellaistakin pahuuden ilmapiiriä on luettavissa netissä.

Menetys oli suuri niin Euroopan kristinuskoiselle historialle kuin Ranskan kansalle ja etenkin sen Katoliselle kirkolle sekä kaikille, miljardille katolilaiselle ympäri maailman.

Varmasti lukuisat ihmiset ympäri maailman haluavat osoittaa tukeaan myös rukouksin puolestanne sekä osallistua myös kirkon jälleenrakentamisen kustannuksiin.

Te, katolilaiset, saatte kaiken sympatiamme. 🌷
*

2

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettäsilleesti

      Yhdyn aloittajan osanottoon.

    • VapaaLuterilainen

      Notre Dame ei ole merkittävä vain katolilaisille tai ranskalaisille, vaan koko kristilliselle maailmalle. Uskon että tämä on koskettanut jokaista normaalia ihmistä, ja useat haluavat päästä osallistumaan jälleenrakentamisen rahalliseen tukemiseen. Toivottavasti tapauksesta pystytään ottamaan myös opiksi, oli palon syy sitten huolimattomuus, säästäminen väärästä paikkaa tai jokin ikävämpi selitys - onneksi ihmishenkiä ei menetetty (tällä kertaa...).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      22
      2367
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      93
      1505
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1248
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1120
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      949
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      851
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      842
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      830
    9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      18
      821
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      785
    Aihe