Osanotto katolilaisille Notre Dame-kirkon palon johdosta

Siunausta.teille

Me kaikki protestantit emme suinkaan koe vahingoniloa suuren menetyksenne johdosta, vaikka sellaistakin pahuuden ilmapiiriä on luettavissa netissä.

Menetys oli suuri niin Euroopan kristinuskoiselle historialle kuin Ranskan kansalle ja etenkin sen Katoliselle kirkolle sekä kaikille, miljardille katolilaiselle ympäri maailman.

Varmasti lukuisat ihmiset ympäri maailman haluavat osoittaa tukeaan myös rukouksin puolestanne sekä osallistua myös kirkon jälleenrakentamisen kustannuksiin.

Te, katolilaiset, saatte kaiken sympatiamme. 🌷
*

2

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettäsilleesti

      Yhdyn aloittajan osanottoon.

    • VapaaLuterilainen

      Notre Dame ei ole merkittävä vain katolilaisille tai ranskalaisille, vaan koko kristilliselle maailmalle. Uskon että tämä on koskettanut jokaista normaalia ihmistä, ja useat haluavat päästä osallistumaan jälleenrakentamisen rahalliseen tukemiseen. Toivottavasti tapauksesta pystytään ottamaan myös opiksi, oli palon syy sitten huolimattomuus, säästäminen väärästä paikkaa tai jokin ikävämpi selitys - onneksi ihmishenkiä ei menetetty (tällä kertaa...).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5790
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4747
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4242
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      66
      3724
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3691
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3431
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      91
      3393
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      69
      3233
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2931
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2591
    Aihe