PALUU AITOVIERILÄISYYTEEN

Nyt kun Keskustasta tipahti johtaja, näyttävät alkaneen pohdinnat siitä, millaisen johtajan Keskusta tarvitsee. Yllätyksenä tuskin voi pitää, että haussa on niin kutsuttu visionääri. Sillä tarkoitetaan luonnollisesti henkilöä, joka näkee ennakolta, mihin kehitys on menossa ja osaa tämän perusteella asemoida puolueen ajamaan oikeita asioita.

Toivottavasti Keskusta on saanut tarpeekseen ainakin kahdesta visiosta: työreformi ja Suomi kuntoon, koska ne ovat käytännöllisesti katsoen yksi ja sama asia, eri paketeissa tosin. Nämä ovat olleet visioita, jotka eivät lämmitä tavallista kansalaista, vaan palvelevat vain ja ainoastaan suurpääoman etua. Siitäkin huolimatta, että on tullut hokemaksi väittää, että suurpääoman etu on myös tavallisen ihmisen etu.

Aitovieriläisyys on tulevaisuuden suunta. Jo ilmastonmuutos pakottaa ihmiskunnan palaamaan juurilleen arvostamaan luontoa ja sen tärkeyttä. Vaikka liehuvapartaiset professorit mitä väittäisivät kaupungistumisen globaalista trendistä, niin eihän sen tarvitse merkitä sitä, että maaseudun on mentävä kaupunkiin urbanisoitumaan, vaan myös sitä, että maaseutu urbanisoituu. Ehkä parran liehuminen on hämärtänyt myös kysymyksen siitä mitä urbanisoituminen merkitsee ilmastonmuutoksen näkökulmasta. Ei ainakaan sitä mitä moni luulee.

Moni kuvittelee, että kaupungistumistrendi tarkoittaa sitä, että maalaiset ajetaan elinolosuhteita kurjistamalla kaupunkeihin kurjistumaan. Liika neljän seinän sisällä puuhastelu voi johtaa tällaiseenkin harhaan muista harhoista puhumattakaan. Kaupungistuminen voi yksinkertaisesti merkitä vain sitä, että kaupunkien rajat laajenevat jolloin kaupunki viimein kattaa koko valtakunnan. Tällainen ajatus kaupungistumisesta ei näy pälkähtäneen moneenkaan päähän, vaikka jo sote -uudistuksessa porvarit ulisivat suuremmista hartioista, mutta sitten ratkaisun hetkellä näköjään voimaantuivat. Tämä ajatus loppuun asti ajateltuna on varmasti, etenkin pienipäiselle, kova pähkinä.

0

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiinni on siekkilän yliajaja

        Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
        Mikkeli
        18
        2176
      2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

        Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
        Ikävä
        56
        1854
      3. Maskuliininen herrasmies

        Tekee aloitteen. 🌸
        Ikävä
        178
        1493
      4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

        Rakastan sinua ❤️
        Ikävä
        82
        1483
      5. Näyttävin pariskunta

        Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
        Suomussalmi
        21
        1459
      6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

        Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
        Maailman menoa
        309
        1417
      7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

        Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        101
        1051
      8. Ollaanko me tyhmiä mies?

        Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
        Tunteet
        63
        1027
      9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

        Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
        Ikävä
        34
        995
      10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

        Ja seurata jotain ihan muuta?
        Hindulaisuus
        349
        884
      Aihe