Haku päättyi yli 2 kk sitten, mutta seitsemän kappaletta 35,5 neliön yksiöitä on jäänyt varaamatta. Eikö säilykepurkkiasuminen kiinnostakaan siinä määrin kuin kaavoittaja vakuuttelee?
Att:n asumisoikeus-valikossa sanotaan "haku käynnissä", mutta Svasun esittelyssä: "Haku päättynyt 4.2.2019." https://www.att.hel.fi/fi/asumisoikeusasunnot/helsingin-asumisoikeus-oy-svanströminkuja
Haso Svarnströminkuja ei näemmä houkuta
12
243
Vastaukset
Svanströminkujan sijainti ei varmaankaan yksiöistä kiinnostuneita "citysinkkuja" pahemmin houkuttanut - semminkin kun kynnysrahat ovat niissäkin jo melkoisia. Siitä sen sijaan hieman yllätyin että toinen asuntotyyppi, joka Svanströminkujalla on käynyt aika nihkeästi kaupaksi, on 63,5 m2 kolmio. Kompakteille HASO:n kolmioille kun luulisi olevan reippaasti kysyntää näin lähiöissäkin. Mutta ehkä tuonkin asuntotyypin kohdalla kovan kynnysrahan ja lähiöskaaloissakin tässä jo kovin syrjäisen sijainnin yhdistelmä on näyttänyt monien kohdalla liian huonolta diililtä. Ja näin varmasti varsinkin autottomien talouksien kohdalla, kun edes mitään Alepaa tai K-marketia ei ole tuolla lähimaillakaan, eikä ole nykynäkymin edes tulossakaan - kun Gunillantielle aluperin kaavailtu uusi Alepa menikin nyt sitten Henrik Borgströmintien ja Koirasaarentien risteykseen (avataan kesällä).
- Anonyymi
Useat ovat kommentoineet, että asumisoikeusjärjestelmän järjestysnumerointi tulisi uudistaa, jotta tuoreemmallakin numerolla voisi saada asunnon. Nyt ilmeisesti voisi tärpätä uudella numerollakin. Syy uudistusintoon on ehkä kuitenkin se, että halutaan päästä Kalasatamaan, Jätkäsaareen ym. Ja kun numero ei riitä noille alueille, pitää uudistaa järjestelmä.
- Anonyymi
Kaikki varattuja. Äsken kävin katsomassa tilanteen.
- Anonyymi
Katselin sitä 65-neliöistä, jossa on ikkunat kolmeen suuntaan. Tosi kiva pohja, mutta sitten kun katsoo yleiskuvaa rakennuksista, niin sijainti vaikuttaakin synkältä: kolmas kerros ja jää jotenkin liian alas. Ehkä parvekkeelta ja länsipuolelta aukeaa paremmin. En ole käynyt paikan päällä katsomassa, mitä länsipuolella on. Niitä vuokratalojako? Hakisin tätä muuten heti (ja jos olisi kolmion tarve), koska pohja on tosiaan loistava!
- Anonyymi
Ainakin idän puolella matalampaa rakennuskantaa (rivi- ja omakotitaloja), joten ylimmistä kerroksista saattaa nähdä merelle. Aika vehreää ja väljempää kuin uusilla alueilla.
- Anonyymi
No ei tosiaankaan näy merelle. Vuokratalokasarmit naapurissa. Minulle tarjottiin kolmiota. Kävin monta kertaa katsomassa. Ei iskenyt.
- Anonyymi
Ylimmistä kerroksista kylläkin tulee näkymään meri. Talot muutenkin korkeampia kuin vieressä olevat.
- Anonyymi
Tontin länsi- ja eteläpuolella on vuokrataloja, vieläpä varsin lähellä. Mutta ylimmistä kerroksista näkee niiden yli ja totta kai myös merelle ellei ole kovin sumuinen sää.
- Anonyymi
ATT:n hakumenetelmä on epäonnistunut. Voit hakea vain 5 eri asuntoa, eikä esimerkiksi kaikkia yksiöitä, Näin kiinnostus kohdistuu ensivaiheessa usein samoihin asuntoihin ja esim. keskikerroksiin jää hyviä asuntoja vaille hakemuksia.
Pariskunnat voivat hakea yhteensä 10 asuntoa eli heillä on tuplasti parempi mahdollisuus saada asunto kuin sinkulla. Onko oikeudenmukaista?
Jakoperusteissa voidaan myös käyttää monenlaisia muita "suodattimia", joista ei avoimesti kerrota.
Jos tarjottaisiin yksiötä uudesta talosta 400 euron vastikkeella, niin uskonpa että kiinnostusta varmasti riittäisi.- Anonyymi
Jotta pariskunnilla olisi mahdollista hakea yhteensä 10 asuntoa, on edellytyksenä se, että molemmilla olisi vähän vanhempi järjestysnumero. Ei liene kovin yleistä.
- Anonyymi
Mites pariskunta hakee erikseen kun molempien asunnohaltijoiden tiedot tulee hakemukseen. Hylkäävät molemmat hakemuksen tuosta syystä.
Sinkun on turha huolestua asiasta joka ei ole mahdollinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mites pariskunta hakee erikseen kun molempien asunnohaltijoiden tiedot tulee hakemukseen. Hylkäävät molemmat hakemuksen tuosta syystä.
Sinkun on turha huolestua asiasta joka ei ole mahdollinen.Mikä estää muuttamasta yhteen vaikka vuoden kuluttua, kun talo valmistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.748367Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662825Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182028- 1572001
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️201949Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381861Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301720- 431495
- 1021487
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411246