Tärkeää KORKO-tietoa. Ne eivät nouse, vaan jopa laskevat (haans)

Anonyymi

"Keskuspankit pakotettuja laskemaan korkoja" kirjoitta herrrliinin sanomien päätoimittaja
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000006075595.html
""Euroalue on elänyt hyvän talous­kasvun ajan yli ja etenee sen ehtoo­puolelle. Inflaatio ei missään vaiheessa rikkonut rajaa, jossa olisi ollut tarvetta vastata koroilla. EKP ei päässyt keräämään korkojen nostolla panoksia, joita voisi käyttää talouskasvun hidastuessa.""

A) raju inflaatio koettiin 10 v sitten, kun korot oli pakko nollata, kapitalismin ajauduttua vararikkoon

B) pankit möivät konkurssin Teille kuluttajille, luvaten "edullisia" korkoja. Menittekin ansaan niiden ansaan auttamalla niitä moninkertaistamaan asuntojen hinnat. Markasta euro, asuntojen neliöhinnoissa. Tämä oli niiden pahin puhallus, suomen historiassa. Ette selviä veloista, se on varmaa

C) Nyt ne ilmoittavat, että edes "nousukaudessa" (joka siis oli teidän kuluttajien velka-juhlilla aikaansaama) ei "hinnat nousseet" eikä "tarvetta koronnostoille ole". Eivät nousseet, koska OLIVAT VUOSIA SITTEN JO NOUSSEET !!

D) Inflaatio ei jyllää enää, koska olette veloissa, ei velkajuhlat kauaa voi jatkua, Sipilä-kusettajan nälvittyä kokonaan teidän ostovoimat laskemalla teidän palkkoja. Muistathan, ... "kikytys ja mamutus, sisäistä devalvaatiota", kirjoitin

E) Koska kaikkialla on vain velkaa ja "kasvu" on mahdollista vain velkaa ottamalla, ollaan pattitilanteessa, vaikka keskuspankit ovat ottaneet vastoin niiden sääntöjä ROSKALAINOJA, ne maton alle siivotakseen.

F) Sinun lainasi, ne eivät vanhene koskaan ennen kuin maksat, niin kehoitti Jyrki Katainenkin...

G) Älkää nyt ihmeessä lähtekö VELALLA maksamaan esim. nykyisiä KUPLA hintoja asuntomarkkinoilla, sillä ette selviä noista veloista. Ehkä edes perintöjänne realisoimalla.
Sen kovan luokan puhallus oli ekp:n ja kapitalistien korkojallitus ja lankesitte niiden ansaan

terv Haans.s....

7

219

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korkopolitiikan suuri oveluus olikin siinä, että löysä (velka-) raha vedätti hinnat taivaisiin. Pahin puhallus koettiin asuntopuolella ja se suuri ristiriita valtamedian puheissa "alhaisesta inflaatiosta" onkin siinä, että markasta pääsi syntymään EURO juuri hinnoissa. 5000 markkaa/m2 (1985) on muuttunut 5000 euroksi/m2 (2012). Ei, ei inflaatio ole ollut nolla, se on ollut 5 % joka vuosi, mutta valtamedia jaksaa valehdella ja te jaksatte uskoa....

      Ja samaan aikaan ne leikkaavat teidä palkkoja ... HUH HUH .. .ompa menoa, katsotaan mitä tästä mahtaa seurata !

      • Anonyymi

        Juuri tuosta on kysymys: Kusettajat sanovat, että "inflaatio" on lähes nolla ja siksi korkoja on laskettava... :)) Mutta kas, hinnoissa MARKASTA on vaivihkaa tullut EURO . Kyllä siinä on todella RAJUAKIN inflaatiota välillä koettu, mutta juuri tässä piilee se kapitalistien suuri kusetus !!! (hinnat nousevat niiden "nolla"-inflaatiossakin huimaa vauhtia).

        Olkaa varuillanne paskahousut sillä "demari"-koirakaan ei teitä enää auta


        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15690503/jarjestelma-(kapitalismi)-ei-kesta-enaa-korko-politiikkaa----(haans)


    • Anonyymi

      H) 10 % :n korko on asunnon ostohintaannnnnn UPOTETTUNA !

      • Anonyymi

        Niin suurilla paikkakunnilla,sivummalla omakoti-, rivari-, kerrostaloja saa aivan pilkkahintaan. Eipä ole niissä paljon korkokulutkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin suurilla paikkakunnilla,sivummalla omakoti-, rivari-, kerrostaloja saa aivan pilkkahintaan. Eipä ole niissä paljon korkokulutkaan.

        Kannattaa myös pitää huolta, ettei maksa Kiinteistö-Veroja helsinki-taksojen mukaan. Tästä ei tarkoituksellisesti yhtään puhuta mutta veron tulisi mennä toteutuneiden arvojen mukaan !!!!


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen itse SATA-varma, että ne valehtelevat...

        https://www.kauppalehti.fi/uutiset/nyt-tinkimaan-asuntokaupoilla-hypo-suomesta-saa-maailman-halvimpia-asuntolainoja/f22310a5-dae8-47e3-95a7-9253e3287fe7

        … sillä tuolla systeemillä pankit eivät pysy pystyssä !!!

        Ne ovat upottaneet korot asuntojen hintaan, aivan kuten tekevät autokaupassakin !!! 0-korkoja ei ole missään olemassa, 20 % korot kylläkin !!!

        Olkaa varuillanne, ne ovat kovia valehtelemaan, omaa etuaaan ajaessaan !!!

        Kauppalehden sivulla joku trolli mollaa koko ajan pankkien tuloksentekokykyä ja unohtaa, että suomalaisilla on mittavat määrät luottokorttilainoja, joista maksetaan aivan järjetöntä korkoa asuntolainakorkoihin verrattuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe