Tärkeää KORKO-tietoa. Ne eivät nouse, vaan jopa laskevat (haans)

Anonyymi

"Keskuspankit pakotettuja laskemaan korkoja" kirjoitta herrrliinin sanomien päätoimittaja
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000006075595.html
""Euroalue on elänyt hyvän talous­kasvun ajan yli ja etenee sen ehtoo­puolelle. Inflaatio ei missään vaiheessa rikkonut rajaa, jossa olisi ollut tarvetta vastata koroilla. EKP ei päässyt keräämään korkojen nostolla panoksia, joita voisi käyttää talouskasvun hidastuessa.""

A) raju inflaatio koettiin 10 v sitten, kun korot oli pakko nollata, kapitalismin ajauduttua vararikkoon

B) pankit möivät konkurssin Teille kuluttajille, luvaten "edullisia" korkoja. Menittekin ansaan niiden ansaan auttamalla niitä moninkertaistamaan asuntojen hinnat. Markasta euro, asuntojen neliöhinnoissa. Tämä oli niiden pahin puhallus, suomen historiassa. Ette selviä veloista, se on varmaa

C) Nyt ne ilmoittavat, että edes "nousukaudessa" (joka siis oli teidän kuluttajien velka-juhlilla aikaansaama) ei "hinnat nousseet" eikä "tarvetta koronnostoille ole". Eivät nousseet, koska OLIVAT VUOSIA SITTEN JO NOUSSEET !!

D) Inflaatio ei jyllää enää, koska olette veloissa, ei velkajuhlat kauaa voi jatkua, Sipilä-kusettajan nälvittyä kokonaan teidän ostovoimat laskemalla teidän palkkoja. Muistathan, ... "kikytys ja mamutus, sisäistä devalvaatiota", kirjoitin

E) Koska kaikkialla on vain velkaa ja "kasvu" on mahdollista vain velkaa ottamalla, ollaan pattitilanteessa, vaikka keskuspankit ovat ottaneet vastoin niiden sääntöjä ROSKALAINOJA, ne maton alle siivotakseen.

F) Sinun lainasi, ne eivät vanhene koskaan ennen kuin maksat, niin kehoitti Jyrki Katainenkin...

G) Älkää nyt ihmeessä lähtekö VELALLA maksamaan esim. nykyisiä KUPLA hintoja asuntomarkkinoilla, sillä ette selviä noista veloista. Ehkä edes perintöjänne realisoimalla.
Sen kovan luokan puhallus oli ekp:n ja kapitalistien korkojallitus ja lankesitte niiden ansaan

terv Haans.s....

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korkopolitiikan suuri oveluus olikin siinä, että löysä (velka-) raha vedätti hinnat taivaisiin. Pahin puhallus koettiin asuntopuolella ja se suuri ristiriita valtamedian puheissa "alhaisesta inflaatiosta" onkin siinä, että markasta pääsi syntymään EURO juuri hinnoissa. 5000 markkaa/m2 (1985) on muuttunut 5000 euroksi/m2 (2012). Ei, ei inflaatio ole ollut nolla, se on ollut 5 % joka vuosi, mutta valtamedia jaksaa valehdella ja te jaksatte uskoa....

      Ja samaan aikaan ne leikkaavat teidä palkkoja ... HUH HUH .. .ompa menoa, katsotaan mitä tästä mahtaa seurata !

      • Anonyymi

        Juuri tuosta on kysymys: Kusettajat sanovat, että "inflaatio" on lähes nolla ja siksi korkoja on laskettava... :)) Mutta kas, hinnoissa MARKASTA on vaivihkaa tullut EURO . Kyllä siinä on todella RAJUAKIN inflaatiota välillä koettu, mutta juuri tässä piilee se kapitalistien suuri kusetus !!! (hinnat nousevat niiden "nolla"-inflaatiossakin huimaa vauhtia).

        Olkaa varuillanne paskahousut sillä "demari"-koirakaan ei teitä enää auta


        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15690503/jarjestelma-(kapitalismi)-ei-kesta-enaa-korko-politiikkaa----(haans)


    • Anonyymi

      H) 10 % :n korko on asunnon ostohintaannnnnn UPOTETTUNA !

      • Anonyymi

        Niin suurilla paikkakunnilla,sivummalla omakoti-, rivari-, kerrostaloja saa aivan pilkkahintaan. Eipä ole niissä paljon korkokulutkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin suurilla paikkakunnilla,sivummalla omakoti-, rivari-, kerrostaloja saa aivan pilkkahintaan. Eipä ole niissä paljon korkokulutkaan.

        Kannattaa myös pitää huolta, ettei maksa Kiinteistö-Veroja helsinki-taksojen mukaan. Tästä ei tarkoituksellisesti yhtään puhuta mutta veron tulisi mennä toteutuneiden arvojen mukaan !!!!


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen itse SATA-varma, että ne valehtelevat...

        https://www.kauppalehti.fi/uutiset/nyt-tinkimaan-asuntokaupoilla-hypo-suomesta-saa-maailman-halvimpia-asuntolainoja/f22310a5-dae8-47e3-95a7-9253e3287fe7

        … sillä tuolla systeemillä pankit eivät pysy pystyssä !!!

        Ne ovat upottaneet korot asuntojen hintaan, aivan kuten tekevät autokaupassakin !!! 0-korkoja ei ole missään olemassa, 20 % korot kylläkin !!!

        Olkaa varuillanne, ne ovat kovia valehtelemaan, omaa etuaaan ajaessaan !!!

        Kauppalehden sivulla joku trolli mollaa koko ajan pankkien tuloksentekokykyä ja unohtaa, että suomalaisilla on mittavat määrät luottokorttilainoja, joista maksetaan aivan järjetöntä korkoa asuntolainakorkoihin verrattuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe