Pari päivää sitten Suomi24:n ylläpito on yksipuolisella päätöksella päättänyt tehdä kaikista ei-rekisteröityneistä palvelun käyttäjistä miehiä/naisia ilman varjoa. Ylläpidon mukaan "nimimerkin käytöstä tuli rekisteröityneiden ja kirjautuneiden käyttäjien etuoikeus".
Uudistuksen myötä tullut "Anonyymi" on minusta yleistävä ja ihmisiä alentava nimitys, joka kuvastaa hyvin sekä tapaa, jolla ylläpito suhtautuu kaikkiin käyttäjiin, että Suomi24:n takana olevien henkilöiden rajoittunutta mielikuvitusta. Kaikkien halutaan olevan samaa harmaata massaa, ilman valonpilkahduksia. Pakotetun anonymiteetin vuoksi on myös hankala tietää, kenen kanssa keskustelee.
Tuli mieleen, että ei-rekisteröityneet käyttäjät voisivat halutessaan laittaa vastauksen lopuksi oman "puumerkin". Se helpottaisi kommunikointia, jos ei halua rekisteröityä, esim. näin:
-Henki
Vinkki anonyymeille kirjoittajille
10
130
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi ihmeessä? Ei minua kiinnosta tippaakaan kuka kirjoittaja on, onko mies vai nainen, musta vai oranssi. Asiat keskutelee ei ihmiset. Oikein hyvä uudistus on.
- Anonyymi
Bottipelko voitti. Ro valtasi kelan.
- Anonyymi
Minustakin on oikeastaan sama kirjoitammeko rekisteröityneenä tai ilman.
Mutta vähentämässä olen muutoinkin. Jo pidempään on jo tuntunut ettei tämä oikein ole minun juttuni.
- samaatietäMinusta on hyvä uudistus että tuo pelkkä anonyymi laittaa rekisteröitymään. Toivottavasti se takaa että nyt ei yllä pito varasta nimimerkkiä niin kuin joskus olen kokenut. Rekisteröiminen laittaa myös enemmän vastuuta kirjoitteluun.
- Anonyymi
salopuu kirjoitti:
Minusta on hyvä uudistus että tuo pelkkä anonyymi laittaa rekisteröitymään. Toivottavasti se takaa että nyt ei yllä pito varasta nimimerkkiä niin kuin joskus olen kokenut. Rekisteröiminen laittaa myös enemmän vastuuta kirjoitteluun.
Nyt täällä voi kirjoittaa myös näin rekisteröitymättä niinkuin minä että silloinhan uskovalla on ihan sama vastuu mitä tänne kirjoittaa. Oli rekisteröitynyt tai ei.
Ei minuakaan niin haittaa tämä uudistus. Samalla lailla voi kirjoittaa kuin ennenkin silti.
Ihana tuo salopuu!!!
Miksi oma nikki tulisi laittaa viestin loppuun?
Olisi parempi panna se alkuun, jotta lukija osaisi heti jättää lukematta, jos kirjoittaja paljastuu molopääksi tai muuten vain tyhjänpuhujaksi tai...- Anonyymi
Joo, kiitos siitä että heti näkee että olet G4G. Säästyy nääs aikaa.
- Anonyymi
- Tyhjänpuhuja-
Mitenhän jotkut ovat kirjoittaneet tai siis tarkoittaneet sillä, että eivät luota mideraattoriin ja siksi eivät rekisteröidy?
- Anonyymi
rattoliisa
Tyhjänpuhuja hienosti oivaltanut miten nyt mennään . - Anonyymi
Minä en ainakaan lyöta ylläpitoon, sillä ylläpito jakeli anteliaasti IP-osoitteita. Mikä estää ylläpitoa jakelemasta myös henkilötietoja?
Löysin tälläisen kommentin: "Minulla ei ole mitään sitä vastaan, että ylläpito vertailee minun ja Kirjakäärön IP-osoitteita. Ne eivät ole samat. Saat minun puolestani pyytää ylläpidosta vahvistuksen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as893594Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna263120- 563074
- 612895
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.642720Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)542707On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle622446Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802291- 692138
- 452132