netin sensurointi

Anonyymi

Etenkin kirjat ja sivustot mistä löytää parantavat lääkkeet, sensuroidaan ja kielletään

4

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taustalla voi tietenkin olla kaupallisia motiiveja, joissa tekijä haluaa työstään tai teoksen oikeudet omistava haluaa palvelustaan palkkion. Eikö se ole kohtuullista?

      Verkkosivujen sisällön tuottaminen on hidasta ja aikaavievää puuhaa, eikä sivustojen ylläpito ole ilmaista. Palveluntarjoajasta ja sivuston koosta riippuen verkkosivu voi maksaa kymmenistä satoihin euroihin vuodessa ja sen lisäksi domainin nimikin pitää maksaa.

      En itse ole törmännyt sensuuriin, mutta erilaisia maksumuureja on tullut vastaan paljonkin. Osa amerikkalaisista palveluntarjoajista ei tarjoa palveluitaan eurooppalaisille eurooppalaisen lainsäädännön vuoksi. Tässäkään mikään yksittäinen maa tai taho ei tietoja ole sensuroinut. Kyse on lainsäädännön yhteensovittamisen ongelmista ja rahasta. Kyse on aina rahasta.

      Mutta jos jokin verkkosisältö on estetty palveluntarjoajan toimesta Suomessa, voit kiertää tämän VPN-palvelulla. Suomalaisen F-Securen Freedome maksaa viitisenkymppiä vuodessa ja se estää tehokkaasti kaiken nettiliikenteen seurannan.

      Netissä olet aina kuin "keisari uusissa vaatteissa" - hyvin näkyvä ja paljon erilaisia jälkiä jättävä. Jos haluat olla anonyymi ja näkymätön, VPN on siihen vaivattomin tapa.

    • Lääkejätit kai tuumailevat että parantunut potilas on menetetty asakas.

      • Anonyymi

        Et vielä ole eduskunnassa? Jos et, niin miksi?


    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15629978/haittamaahanmuutto#comment-97315240

      Muutakin sensuroidaan, paitsi yliluonnolliset kyvyt? Asiantuntemus kasveista? Mitä ne nk. elämäntapainkkarit tiesivät että heitä vastaan aloitettiin sellainen noitavaino?

      "Eräässä majassa iriadamantien asiantuntijat kertovat, kuinka monta tuhatta kasvi ja eliölajia he ovat inventoineet ympäristöstään, ja kuinka monia satoja kasveja voi syödä ja käyttää lääkkeenä. Ylpeän isän näyttäessä kasveja herbaariosta pieni tyttö tunnistaa niitä niiden oikeilla nimillä... Selviytymisen tuli perustua ympäristöstä hankittuun todelliseen, tieteelliseen tietoon, kokeellisesti testattuihin paikallisten luonnonkasvien viljelyyn, ja kestäviin luonnonkäytön muotoihin. Käyttäen nykyaikaisen tieteen keinoja ja luonnonvaraisten kansojen viisautta, intiaaneilla oli tarkoitus luoda mahdollisimman omavarainen yhteisö, ja siirtää sen henkinen perintö eteenpäin. He halusivat kasvattaa lapsensa elämään sopusoinnussa luonnon kanssa ja näkemään, ettei moderni teollinen kulttuuri ollut ainoa mahdollinen elämäntapa..."

      Ote sivustolta "kuinka iriadamantit määritellään" (sivusto poistettu netistä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      999
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      942
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      869
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      242
      851
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe