Antin kysymyslista puolueille

Anonyymi

Rinne laittaa puolueille kysymyslistan hallitusneuvottelujen alustukseksi.

Onko listalla kolme tärkeätä pointtia:

1) Ammattiyhdistysliikkeen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistaminen (perustuslain vastainen).
2) SAK:n ja muiden ei-yleishyödyllisten yhdistysten verovapauden poistaminen (verokannan laajentaminen).
3) Poliittisten lakkojen kieltäminen (yhteiskuntarauhalle suuri uhka).

Demokratia ei ole itsestään selvyys. Sitä on vaalittava ja kehitettävä.

2

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yli puolet suomalaisista on tuoreen tutkimuksen mukaan poliittisten lakkojen ja tukilakkojen kieltämisen kannalla. Asia pitää todellakin laittaa hallituksen agendaan.

      Viime syksyn poliittiset lakot olivat esimerkki siitä, että mielettömien käsissä viedään vaikka leipäkin lasten suusta oman egonsa kohottamiseksi. Lakot eivät muuttaneet mitään, laki tuli voimaan rankempana. Lakot aiheuttivat miljoonien vahingot yrityksille ja osallistujien tilipussit pienenivät. Eloranta ja Aalto olivat mielissään. Ei muut.

    • Anonyymi

      Aloittaja lähtee kirjoituksessa jostain omista antipatioistaan liikkeelle, siinä ei ole reaalismia kyseessä olevan otsikon kanssa.


      Rinne hallitustunnustelijana toki sorvaa kysymyksen sen mukaisesti kenet haluaa hallituskumppaneiksi, se on hänen oikeutensa, kun etsii sopivaa kokoonpanoa hallitukseensa.

      Nyt on tulossa puna/vihreä juntta, sen lisäksi hallitukseen haetaan joko kepua tai kokkareita, sen mukaisesti on sitten kysymysten asettelu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      69
      3884
    2. 47
      3223
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2979
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      51
      2888
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1944
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1941
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      147
      1857
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1269
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1200
    Aihe