Länsivallat USA ja EU NATOn tukemina ovat muodostaneet Ukrainaan väkivaltaisen fasistisen klikin jota Venäjän rauhantahtoinen kansa vastustaa omia kansalaisia suojellakseen:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Itä-Ukrainan_sota
Venäjän urhoollinen taistelu fasismia vastaan jatkuu.
4
<50
Vastaukset
Wikipedian höhlät ylläpitäjät ovat ympänneet sivutietoihinsa jälleen ä- kirjaimen.
Katsokaa siis tietoja Ukrainan sodasta omilla hakusanoillanne.
Toivotan kaikille keskustelijoilla mämmi, pupu- ja munarikasta Pääsiäistä.
Nämä saavat meidät aina muistelemaan Vapahtajamme ylösnousua.Venäjän olisi viisaampaa osoittaa rauhantahtonsa taistelemalla fasismia vastaan omien rajojensa sisäpuolella.
Mitä klikkejä Ukrainaan muodostetaankin, se ei kuulu Venäjälle pätkääkään.
Ukrainan venäläisväestö, jota auttamaan Venäjän armeija muka marssi, on Ukrainan kansalaisia ja heidän olojensa parantaminen on Ukrainan sisäpolitiikalla ratkaistava asia. Tavoitteena Venäjällä on ollut Ukrainan valtion alueen valloitus ja liittäminen Venäjään, kuten on jo tapahtunutkin.
Venäjä on tämän hetken ainoa valloitussotia käyvä maa. Koko projekti on Venäjän kiukuttelua kylmän sodan jälkeisen maailmanpoliittisen painon vähentymisen ja presidentin pienikasvuisuuden aiheuttaman alemmuudentunteen kompensoimiseksi.
Ihan yhtä perusteltua olisi Suomen Puolustusvoimien hyökätä/soluttautua ja putkahdella rajan yli Venäjälle puolustamaan Itä-Karjalassa, Aunuksessa ja Inkerinmaalla asuvia sorrettuja heimoveljiään.
- Sitä ei tietenkään kannata yrittää; mikään ei olisi Venäjän rauhaa rakastavalle presidentille mieluisampaa kuin saada komentaa divisioonansa siirtämään länsiraja Utön majakalle niin kauan kuin Suomi ei vielä ole Naton täysjäsen.Tähän saakka natsit oli fasisteja. Kansallismielisiä ja totalitaristeja = ei demokratiaa, ei ihmisoikeuksia, ei sananvapautta, ei oikeusvaltiota, diktaattori johtaa kansaa rajattomin valtuuksin ja valtion muodostaa yksi puhdas kansa.
Fasistin unelma on kuulua isoon ja voimakkaaseen valtioon, joka sortaa, hallitsee, riistää ja tuhoaa sekä omia että muiden maiden asukkaita että muita valtioita, kaikki keinot käy, kunhan se vaurastuttaa ja lisää valtaa.
Viimeiset fasistit oli Franco ja Salazar. USA ja Venäjä yhdessä nitisti Hitlerin ja Mussolinin.
EU:n idea ei mitenkään sovi fasismin kanssa samaan hattuun. Siksi Euroopassa päätään nostavat uusnatsit ja muut oikeistoradikaalit vastustaa EUta ja tahtoo sieltä pois tai purkaa sisältä päin koko systeemin. Putin yrittää kaikin keinoin horjuttaa Euroopan yhtenäisyyttä ja sekä kauppa- että maailmanpoliittista asemaa. Putin mm. lähettää prätkäjenginsä ja rahaa jeesaamaan näitä euroopanvastaisia fasisteja unionin purkuaskareissaan.
Järki nyrjähtää Putinin propagandan vauhdissa, missä EU ja USA yhtäkkiä onkin fasisteja. Sitä termiä Putin käyttää ainoastaan siksi, että fasismin vastainen taistelu on se naru, josta vetämällä rauhaa rakastavat venäläiset saadaan Putinin aggressioiden taakse. Suuren Isänmaallisen Sodan Hengessä. Pienen miehen pienen sielun suuri unelma.- Anonyymi
Ei mitenkään yllätä että lättäpää on Venäjän nykypolitiikan linjoilla. Venäjä on Euroopan ainoa oikeasti fasistinen maa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4013328Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151546En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841342- 1091341
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991315Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591265- 481175
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801082Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26985- 33867