AHDISTUS uusi kansantauti Suomessa

https://www.is.fi/terveys/art-2000006073783.html

Ahdistusta, enemmän kuin mitä tilastot kertoo.
Ahdistuksen hoitoon esitetään masennuslääkkeitä, jotka vaikuttavat välittäjä aineisiin.

Ahdistukseen auttaa Bentsot kaikkein parhaiten, mutta nykyisin niitä ei enää haluta antaa ihmisille, lääkkeiksi,vaikka parhaiten auttavat.

Ahdistusta ihmiset itse hoitavat alkoholilla johon ei tarvitse reseptiä ja jota voi hakea mistä tahansa kaupasta tai kioskilta.
Alkoholi vaikuttaa keskushermostoon.
14<50
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Nyt ollaan faktojen ääressä.

Äänestä

niin onnellisesti ahdistunut kansa kun huominenkaan vie onnellisuutta oloon,

Äänestä

toiseksi yleisin syy eläkkeellekin on masennus,

1Äänestä
  • Suomessa tuota ei oteta vakavasti. Jos otettaisiin lääketeollisuus pitäisi vetää selvityksiin mukaan ja sehän ei käy. Mutta lääkityksellähän voi muuttaa kaiken, koko olemassa olevan maailman. Pääsyyllinen isorokkoon istuu jo elinkautista kahdessa hyvin vartioidussa sellissä, ja tämä ei ole salaliittoa, vaan totisinta totta. Mikä siinä nyt niin pahaa on, jos ihmiset tahtovat uskoa. Uskokin muuttaa muotoaan ja aina tarpeen mukaan näin tuppaa käymään.

    Äänestä

Vihreät viisinaamaisia !

Vihreät öyhöttävät kaiken aikaa suvaitsevaisuuden puolesta ja ovat ottaneet sydämen asiakseen erilaisten parisuhteiden puoltamisen.

Kun oma puheenjohtaja Aalto masentui, ei Vihreistä löytynytkään tukea ja ymmärtämystä.

Tämä tuli parhaiten esille, että entinen puheenjohtaja jätettiin kehäraakkina Eduskunnan ulkopuolelle, kun nuori ehdokas porhalsi ohi.
Olisi luullut Aallon saavan myötätunto ääniä, mutta näin ei käynyt.

1Äänestä
  • Lääkkeistä johtuvat haitat eivät vihreää väkeä koskaan ole kiinnostaneet. Muutoin kyllä terveelliseen ruokavalioon kertovat panostavansa. Uudistusmielisinä toisinajattelijoina mielellään esiintyvät, mutta jos tämä oikeasti heidän asemaansa uhkaa, virallismielisyys palaa nopeasti ohjelmaan.

    Äänestä

Ahdistus on tuottoisa diagnoosi. Ainoastaan mielikuvitus rajana näitä lääkkeitä määrättäessä. Välittäjäaineisiin puuttuminen vie usein libidon, mistä varsinkaan nuoret eivät pidä. Tunteiden latistuminen jopa häviäminen katsotaan myös pahaksi. Tavallisesti näitä luonnehditaan lääkkeestä johtuviksi sivuoireiksi, vaikka yhtä hyvin noita pääoireinakin voisi pitää, etenkin silloin, kun ahdistus lääkkeestä muutoin aina vain lisääntyy.

Kaksisuuntaista mielialahäiriötä hoidetaan myös epilepsialääkkeillä. Ajan oloon diagnoosi voi epilepsiaksi vaihtuakin, vaikka ensi alkuun pelkästään huimaisi ja pyörryttäisi. Muistilääkkeistä johtuva epilepsia taas ei tuosta muuksi muutu, vaikka epilepsialääkkeet otettaisiinkin käyttöön ja samalla muistilääkkeistä luovuttaisiin. Sellaista loputonta siksakkia tämä lääkitseminen nykyisin on.

Mihin muuhun bentsot auttavat kuin kaatamaan vanhuksia hoivalaitoksissa ja täyttämään kirurgisia osastoja. Hoitohenkilökuntaa työllistämäänkö?

Kohtuudessa pysyessä alkoholi lienee vaarattomin, mitä ylemmistä vaihtoehdoista ei parhaalla tahdollakaan voine sanoa.

Äänestä

Lääkäreissä eniten itsetuhoisuutta ammattikuntia vertailtaessa. Ellei lääkäreistä kysymys olisi jo tutkinnan kohteena. Lääkärin pitää olla esimerkkinä mitä influenssarokotteisiin, ylipäänsä rokotteisiin ja muuhunkin lääkintään tulee ja näitä sitten varjellaan. Ei ole helppoa tätä puolta avata.

Uudistusten on parasta lähteä juuri tästä ryhmästä.

Äänestä

Jossain on ahdistelijoita, järki lähtee ja ahdasta on. Hienoa pääsiäistä.

Äänestä
  • Maailman onnellisin syrjäytynyt kansa!

    Äänestä

Suomalaiset ovat geneettisesti heikko kansa. Pää ei kestä. Muut kansat senkuin vain porskuttavat mutta suomalaiset eivät kestä elämää.

Äänestä
  • Samaa geeniperimääkö USA:ssa? Opiaatteja popsivat, eivätkä päästä lapsiaankaan kouluihin kuin vahvasti pakkorokotelääkittyinä. Ylipainoisia, ”lääkkeillä nukkumaan lääkkeillä ylös” -kansaa, kauneusleikeltyjä muovikasvoja. Nykyaikaista porskuttamista? Samaan meilläkin on toki pyrky!

    Mikähän noista tasapainoiselta kuulostaisi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samaa geeniperimääkö USA:ssa? Opiaatteja popsivat, eivätkä päästä lapsiaankaan kouluihin kuin vahvasti pakkorokotelääkittyinä. Ylipainoisia, ”lääkkeillä nukkumaan lääkkeillä ylös” -kansaa, kauneusleikeltyjä muovikasvoja. Nykyaikaista porskuttamista? Samaan meilläkin on toki pyrky!

    Mikähän noista tasapainoiselta kuulostaisi?

    Kansa tahtoo leikellä kasvojaan, kun ulkonäkö niin ahdistaa, ja kirurgi taas on aina valmis yhteistyöhön. Eettiset syyt näes!

    Äänestä

Ahdistunut ihminen ei saa kunnolla nukutuksi ja siitä alkaa uusi kierre.
Huonosti nukutut yöt tuovat lisää ongelmia tullessaan.

En usko, että Suomalaiset ovat maailman onnellisin kansa. En minä ainakaan ole
Täällä lumen ja jään keskellä ei voi olla kovin onnellinen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.is.fi/terveys/art-2000006073783.html

Ahdistusta, enemmän kuin mitä tilastot kertoo.
Ahdistuksen hoitoon esitetään masennuslääkkeitä, jotka vaikuttavat välittäjä aineisiin.

Ahdistukseen auttaa Bentsot kaikkein parhaiten, mutta nykyisin niitä ei enää haluta antaa ihmisille, lääkkeiksi,vaikka parhaiten auttavat.

Ahdistusta ihmiset itse hoitavat alkoholilla johon ei tarvitse reseptiä ja jota voi hakea mistä tahansa kaupasta tai kioskilta.
Alkoholi vaikuttaa keskushermostoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu