Fasistien uusi nousu Euroopassa on tuhottava!

5

102

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö höpö.

      Tuo puhe on ihan okei. Siinä ei käydä kenenkään kimppuun. Puhuja haluaa (viedolla esitetyssä katkelmassa) päästä eroon käsitteen "fasisti" väärinkäytöstä poliittisena pelottelu- ja lyömaseena. Olen samaa mieltä, sillä ensinnäkin kansalliset arvot ja kunkin kansan historia ovat jokaiselle tärkeitä eikä niitä saa kieltää tai halventaa, eikä ihmisiä loukata heidän arvojensa vuoksi. Toiseksi, fasisti onkin väärä termi puhujan esittämissä yhteyksissä. Fasismille ei edes ole niin selkeästi piirrettyä määritelmää, että sillä voitaisiin yksikäsitteisesti kuvata jotakin tiettyä poliittista ideologiaa.

      Mutta kokonaan eri kirjassa on sitten se asia, että nationalismi - joka taas on tarkka käsite - ei kelpaa enää missään valtion hallintomallin tai perustuslain pohjaksi, sen enempää kuin muutkaan epädemokraattiset, totalitääriset tai autoritääriset ideologiat, niiden ytimessä olevien kansallisten arvojen hyväksymisestä huolimatta. Esimerkkeinä teokraattiset valtiot sekä henkilö- ja puoluediktatuurit.

      Ne eivät sovi tähän päivään eikä huomiseen, koska ne pettävät ainakin kahdessa kohdassa.

      Puuttuu se historiallinen opetus, joka on hankittu viimeisten suurten sotien tuloksena. Opetus oli, että entisten arvojen rinnalle tarvitaan ehdottomasti myös ihmisoikeudet, jotka kaikkien maailman maiden kesken muotoiltiin, sovittiin ja hyväksyttiin. Ihmisoikeuksien ja niihin kuuluvien vapauksien ideaa ei enää toisen maailmansodan jälkeen saa pois ihmisten päästä. - Ja puuttuu oivallus, että kuten yksittäinen ihminen, myöskään mikään valtio ei pärjää ihan yksin. Kuten yksilöiden, myös valtioiden tasolla ilman yhteistyötä heikompi jää vahvemman jalkoihin.

      Nationalismi ei senkään vuoksi sovi valtion perustaksi, että se voi toimia vain kansallisvaltiona, mutta ei ratkaise niiden kansojen kohtaloa, joilla ei ole omaa valtiota. Maailma ei tule valmiiksi ja pääse rauhaan ennenkuin ei enää ole yhtäkään ihmisryhmää, joka ei tunne olevansa turvassa ja josta ei pidetä huolta.

      Nationalistit paiskavat ulos tai tuhoavat - mikä usein on sama asia - kaikki muut kuin samansynytyiset, -kieliset, -kulttuuriset ja - uskoiset. Kun sille linjalle lähdetään, on ajan mittaan vuorossa myös erimieliset, sairaat, rammat, liian vanhat jne sekä muualla tuotetut tuotteet, ideat ja visiot. Kuvitellun ratkaisun sijaan on tuotettu enemmän uusia ongelmia. Sen lisäksi, mitä autoritäärisempi hallinto, sen alttiimpi korruptiolle ja sen rajumpaa poliittisesta vallasta taistelu, joista molemmista ennen pitkää tuleekin hallintoelimien ja -henkilöiden päätyö ja valtion johtaminen jää sivuseikaksi. Tämä kaikki on jo ikävä kyllä nähty ja nähdään tänäänkin.

      Sellainen systeemi ei ole valtio, se on riidan haastamista kaikkien kanssa ja voi johtaa ainoastaan jatkuvasti ylläpidettävään sotatilaan kaikkia muita vastaan. Koska maailman rajalliset, sekä henkiset että aineelliset, resurssit ovat jakautuneet epätasaiseti eivätkä noudata kansallisvaltioiden rajoja.

      Maailman ongelmat ovat yhteiset ja niihin kyetään vastaamaan vain yhdessä. Kansallisvaltio ja nationalistinen ideologia ei kykene vastaamaan edes oman kansansa ongelmiin.

    • Kun kaikki valtioiden rajat ovat poistuneet ja rodut yhdistyneet samanväriseksi massaksi olemme saavuttaneet onnen ja autuuden missä sotia eikä eriarvoisuutta enää ole.
      Tätä EU:n liittovaltio ajaa.

      Mutta ennen kuin tuohon onnen aikaan päästään tulemme näkemään hirvittäviä sotia missä nationalistien rippeet yrittävät pitää kiinni ihanteistaan.

      • Anonyymi

        Jos brexit-demagogi Jacob Rees-Moggia ja konservatiivien ERG-siipeä on uskominen, silloin informaatioajan alku ja internet aloittivat prosessin, joka väistämättä johtaa kansallisvaltioiden kuolemaan. Rees-Moggin mukaan globaalissa maailmassa pärjäävät "suvereenit yksilöt". Tätä prosessia vastaan nousee nationalistiset ääriliikkeet, mutta voittajia ovat yksilöt, jotka osaavat hyödyntää taloudellisesti kansallisvaltioiden romahduksen. Ajatusmalli nojaa vahvasti Jacob Rees-Moggin isän, William Rees-Moggin kirjoittamaan "Sovereign Individual" -kirjaan, jonka 1996 esitetyt poliittiset, taloudelliset ja sosiaaliset muutokset ovat toteutuneet pelottavan tarkasti. Brexit-demagogit eivät aja kansan, kansallisvaltion tai kansallismielisten ryhmien etuja, vaan ainoastaan "suvereenien yksilöiden" taloudellisia etuja globalisoituvassa maailmassa. Kansalliskiihkoiset ovat Rees-Moggin mukaan typeriä ja kouluttamattomia hölmöjä, jotka häviävät globaalissa eloonjäämiskamppailussa. Googleta, jos epäilet!!!


      • "Tätä EU:n liittovaltio ajaa."

        Joo ei kyllä aja.
        Semminkin kun EU-liittovaltiota ei ole olemassa eikä tule olemaankaan.
        Eikä kuvatunlaista tilannetta tule syntymään, koska sitä ei kukaan halua.

        Noita sotiakin voi syntyä vain, kun nationalistit yrittävät väkisin viedä ihanteitaan naapuriin, missä on jo omat nationalistiset ihaneteet ennestään.

        Jos nationalistit malttaisivat pitää kiinni ihanteistaan ihan vaan kotomaassaan, niin sotia olisi tavattoman paljon vähemmän.

        Ukrainassakaan ei olisi vieraan nationalistisen vallan joukkoja kylvämässä tuhoa, hätää ja kuolemaa maalla, merellä ja ilmassa.

        Mutta kun se nationalismi on niin aggressiivinen ihanne, ettei sitä voi päästää irti.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jos brexit-demagogi Jacob Rees-Moggia ja konservatiivien ERG-siipeä on uskominen, silloin informaatioajan alku ja internet aloittivat prosessin, joka väistämättä johtaa kansallisvaltioiden kuolemaan. Rees-Moggin mukaan globaalissa maailmassa pärjäävät "suvereenit yksilöt". Tätä prosessia vastaan nousee nationalistiset ääriliikkeet, mutta voittajia ovat yksilöt, jotka osaavat hyödyntää taloudellisesti kansallisvaltioiden romahduksen. Ajatusmalli nojaa vahvasti Jacob Rees-Moggin isän, William Rees-Moggin kirjoittamaan "Sovereign Individual" -kirjaan, jonka 1996 esitetyt poliittiset, taloudelliset ja sosiaaliset muutokset ovat toteutuneet pelottavan tarkasti. Brexit-demagogit eivät aja kansan, kansallisvaltion tai kansallismielisten ryhmien etuja, vaan ainoastaan "suvereenien yksilöiden" taloudellisia etuja globalisoituvassa maailmassa. Kansalliskiihkoiset ovat Rees-Moggin mukaan typeriä ja kouluttamattomia hölmöjä, jotka häviävät globaalissa eloonjäämiskamppailussa. Googleta, jos epäilet!!!

        Mielenkiintoinen teoria.
        Kyllähän yksilö tulee aika riippumattomaksi siinä vaiheessa kun hänen likvidi omaisuutensa ylittää hänen kotivaltionsa kansallisomaisuuden.

        Mietin, että onkohan Rees-Moggit ajatelleet niin pitkälle, että omaisuuden kartuttaminen ja säilyttäminen vaikeutuu huomattavasti, kun perinteiset valtiostruktuurit lakkaavat? Omaisuus nimittäin on legaalia ja käyttökelpoista vain niin kauan kuin on voimassa toimivaltaiset juridiset puitteet, jotka takaavat omaisuuden koskemattomuuden.

        Samoin minulle jäi epäselväksi miten hallinto ja tuotanto organisooidaan ilman tomivaa valtiota? Ilman hallintoa ei ole työmarkkinoita ja iman työntekijöitä ei synny lisää omaisuutta vaan kapinaa ja vallankumousta, joiden kohteena ovat nämä suvereenit.

        Rivien välistä pilkistää ajatus, että Brexit on vain alkusoittoa, seuraavaksi koko kuningaskunta hajoitetaan tarpeettomana. Ihmiset tulkoot toimeen miten parhaaksi katsovat ja suvereenit oligarkit hoitavat vähäisen puhepuolen ulospäin, valtakirjan antajana heidän omaisuutensa panttivankina oleva voimaton valtioluuranko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1868
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe