Last German Panzer Battle vs Six Day War 1967
Anonyymi
97214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sherman oli kyllä kova tankki! Soti modernisoituna vielä 80-luvullakin täyttä häkää, toki M50 ja M51 formaattiin päivitettynä.
Tiikeri ja M. Whittmann oli tappavan tehokas yhdistelmä.
Wittmann se tuhosi yhdellä Tiger- tankilla brittipelkureiden 14 taisteluvaunua, 15 miehistönkuljetusvaunua ja kaksi panssarintorjuntatykkiä 15 minuutissa, hahahah
Toukokuussa 1940 kapteeni Billotten komentama Char B1 tuhosi puolestaan 13 Panzer III ja IV vaunua muutamassa minuutissa, kaiken lisäksi vieläpä hyökkäämällä itse ja sakut olivat kyttäysasemissa.
Siinä todellinen panssariässä!
"Wittmann se tuhosi yhdellä Tiger- tankilla..."
No, oikeastaan ne olivat 101:n kakkoskomppanian Tiikerit, jotka eliminoivat pääosan brittien vaunuista tuona päivänä. Wittmann itse päätti syöksyä kolonnan kevyen pään lävitse suoraan VB:n kadulle ja tapattaa Tiikerinsä väijytykseen. Jotta ei valheeksi luultaisi, saksalaiset päättivät yrittää temppua vielä uudestaan samana päivänä ajaen lisää vaunujaan väijytyksiin kylän kaduille ;)
"Toukokuussa 1940 kapteeni Billotten komentama Char B1 tuhosi puolestaan 13 Panzer III ja IV vaunua muutamassa minuutissa, kaiken lisäksi vieläpä hyökkäämällä itse ja sakut olivat kyttäysasemissa."
Ja he päätyivät tekemään paljolti saman tempun kuin saksalaiset myöhemmin VB:ssä ajaen 3. PsD:n raskaat B1-vaunut katutaisteluihin, missä pst-hemmot nappasivat ne yksi kerrallaan.
//MeAgaln
Tarkemmin katsoen Wittmanilla oli viisi Tigeriä ja lisäksi yksi Pz IV. Britit olivat pysähtyneet lähettääkseen tiedustelijat eteen.
Lisäksi miehistö oli poistunut vaunuista.
Wittmann tuhosi 30 vaunua, ja mentti itse neljä.
Kts. Gordon-Ramsay: Totuus Normandian maihinnoususta ss. 182-183.
"Ja he päätyivät tekemään paljolti saman tempun kuin saksalaiset myöhemmin VB:ssä ajaen 3. PsD:n raskaat B1-vaunut katutaisteluihin, missä pst-hemmot nappasivat ne yksi kerrallaan."
Milläs nuo muuten tuhottiin? 37mm pst-tykit oli liian köykäisiä ja tuohon aikaan ei ollut vielä sinkoja käytössä. Tuhottiinko talvisodan malliin kasapanoksilla, miinoilla tai molotoveilla?
"Tarkemmin katsoen Wittmanilla oli viisi Tigeriä ja lisäksi yksi Pz IV."
101:llä ei ollut P-IV:a ja ne ilmestyivät panssaridivisioonien mukana osallistuen myöhemmin päivällä hyökkäykseen kylän valtaamiseksi.
"Lisäksi miehistö oli poistunut vaunuista."
Miehistö oli poistunut joistakin vaunuista, mutta se koski lähinnä harjanteella loukkuun jäänyttä komppaniaa, joka lopulta päätyi hylkäämään ja/tai polttamaan vaununsa saksalaisten purisatessa mottia kasaan.
"Wittmann tuhosi 30 vaunua..."
Parhaimmillaankin voisi sanoa brittien kokonaisuudessaan menettäneen tuona päivänä lähes 30 vaunua, mutta Wittmann itse ei ole voinut edes kohdata niin montaa hyökätessään kolonnan takaosaa vastaan, jossa osa vaunuista muutenkin oli tulenjohtovaunuja tai kevyitä ;)
"....ja mentti itse neljä."
Tämä on tavallaan vähän avoin kysymys myös. Kokonaistappiot saksalaisten puolella lienevät olleet noin komppanian luokkaa, mutta ainakin osa hylyistä korjattiin myöhemmin talteen.
"Kts. Gordon-Ramsay: Totuus Normandian maihinnoususta ss. 182-183. "
Jonkun pitäisi ehkä julkaista kirja, joka kertoo totuuden tuosta kirjasta ;)
"Milläs nuo muuten tuhottiin? 37mm pst-tykit oli liian köykäisiä..."
Saksalaiset itse ilmoittivat tuhonneensa vaunuja 37mm tykeilläkin, mutta se nyt ei automaattisesti edellytä läpäisyä ja kriittiset osumat komponentteihin saattavat hyvin riittää täyttämään sen kategorian. Muitakin aseita oli käytettävissä, kuten jv-tykkejä ja ainakin tässä tapauksessa silloin vielä harvinainen rynnäkkötykkipatteri.
//MeAgaln
Kapt. Golda Meir psv-osasto tuhosi rynnäkössä 45 Nasserin T-54 vaunua Siinailla.