Amerikan Ilmailuviraston dokumentissä näin kerrotaan vai kerrotaanko?
Mitä mieltä rakkaat veljet ovat?
https://www.youtube.com/watch?v=lWP3JGhRZKc
Lentäjät opetetaan lentämään litteän Maan yllä!
3
138
Vastaukset
Lentäminen onkin käytännössä lentämistä litteän ja liikkumattoman Maan yllä. Ensinnäkin ilmanpaine noudattelee pyöreää pintaa, samoin painovoima suuntautuu aina Maan keskipistettä kohti eli on aina kohtisuorassa alla vilistävään maanpintaan. Nämä seikat saavat lentolaitteen pysymään tietyllä etäisyydellä pallon pinnasta. Toiseksi lentolaitteella on jo maassa ollessaan sama nopeus kuin alla pyörivä maa ja lähtökiihdytys vain lisää siihen tietyn määrän (yleensä johonkin muuhun suuntaan kuin Maan pyörimisliikkeen suuntaan, ja vain tämä lähtösuuntainen nopeus merkitsee käytännössä jotakin. Coriolis-vaikutuksen lentäjä/autopilotti tosin joutuu johonkin määräpaikkaan lentäessään ottamaan ohjauksessa/suunnistamisessa huomioon). Ilmanvastus on jo maassa sopeutunut siihen, että ilmakehä pyörii maan mukana. Se siis riippuu vain lentolaitteen nopeudesta ja vallitsevista tuulista.
Täten Maan pallonmuotoisuudesta ja pyörimisliikkeestä ei tarvitse välittää sen enempää maanpinnalla kuin sen yläpuolellakaan (ilmakehässä). Paitsi siis coriolis-voiman osalta.Coriolis- voimat ovatkin huomattavat; yli 1600 km/h päiväntasaajalla ja navoilla olemattomat.
Lisäksi lentosuunnat ovat miten sattuu.
On siinä lentäjillä laskemista sano......Siitähän se coriolis etupäässä johtuukin, että eri leveyspiireillä pyörimisnopeus on erilainen. Muuten, kun lähdetään lentämään suoraan länteen tai itään, aletaan heti poiketa leveyspiiriltä etelään (etel. pallonpuoliskolla pohjoiseen, päiväntasaajalla ja navoilla kuitenkaan ei mihinkään), koska oikea suunta pallolla kuitenkin aina on maapallon vastakkaiseen pisteeseen, jonne lopulta saavutaan ja aletaan heti vivuta takaisin kohti lähtöpaikkaa. Pallonpinta on niin kummallinen ympäristö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt394558Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532454Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391004Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161985- 107826
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70814- 136761
- 48750
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48696- 52690
