Miten adventistit pönkittävät sapattiegoaan muutoin kuin syömisillään, uskolla Ellen Whiteen ja jalkojen pesulla?
Sapattiego
22
125
Vastaukset
Näin kristillisyyden viitekehyksessä "te kristityt" saatte tuolla tyhmällä mölisemisellänne adventistit vaikuttamaan todella miellyttäviltä ihmisiltä.
Tuntemani Jehovan todistajatkin vaikuttavat miellyttäviltä "teihin kristittyihin" verrattuna.- Anonyymi
Kautta historian adventistit ovat tunnettuja SUURESTA sapattiegostaan.
Sellaisen kuvan adventistit ovat luoneet itsestään. Turha inistä.
Mitä adventismikultista jää jäljelle jos sapatti otetaan pois? Anonyymi kirjoitti:
Kautta historian adventistit ovat tunnettuja SUURESTA sapattiegostaan.
Sellaisen kuvan adventistit ovat luoneet itsestään. Turha inistä.
Mitä adventismikultista jää jäljelle jos sapatti otetaan pois?En inise mitään, vaan totean vaan näin sivullisen viitekehyksestä, että tänä päivänä "te kristityt" luotte kuvan itsestänne suurina mölisijöinä, joiden ÄO on pienempi kuin kengännumero.
Ja miksi adventismikultista pitäisi ottaa sapatti pois...onko se jotenkin "teiltä kristityiltä" pois?
Ihan vapaasti "te kristitytkin" voitte pitää sapatin, ei sen vuoksi tarvitse olla kateellinen ja keuhkota täällä...- Anonyymi
Adventistit ovat tunnettuja sapattimeuhkaamisesta ja suuresta sapattiegostaan.
Adventismi on harhaoppia ja jokainen adventisti on rikkonut sapattikäskyä.
Menehän siitä saarnaamaan kolmen enkelin iankaikkista evankeliumia sapatin "viitekehyksessä".
Jehovatkin ovat fiksumpia ja raamatullisempia kuin adventistit. - Anonyymi
Suuren sapattiegon omaavat ovat ainoastaan adventisteja, fariseuksia, kerettiläisiä tai pyhpyhejä.
Joukkoon mahtuu hottelijariseuskin.
Älykkyys riitää omalla sapattiegolla pullisteluun. Anonyymi kirjoitti:
Suuren sapattiegon omaavat ovat ainoastaan adventisteja, fariseuksia, kerettiläisiä tai pyhpyhejä.
Joukkoon mahtuu hottelijariseuskin.
Älykkyys riitää omalla sapattiegolla pullisteluun.Jos viittaat tuolla "kerettiläisellä" henkilökohtaisesti minuun, niin voin kertoa, ettei minulla ole minkäänlaista sapattiegoa. Ei sen puoleen sunnuntai- tai perjantaiegoakaan. Ei myöskään maanantai-, tiistai-, keskiviikko- tai torstaiegoakaan.
- Anonyymi
Kyllä sinulla on sapattiego ja adventismista kumpuava ylpeys.
Uskotko Ellen Whiteen? Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sinulla on sapattiego ja adventismista kumpuava ylpeys.
Uskotko Ellen Whiteen?Elättelin pientä toivetta siitä, että se teidän "Kristityt Mölisijät" kulttilaisten ÄO olisi edes hieman kengännumeroa suurempi, mutta jouduin jälleen pettymään. Joten tätä "keskustelua"on turha enää jatkaa, kun ei teillä suureen ääneen mölisijöillä ole minkäänlaista kykyä luetun ymmärtämiseen.
Jätän teidät jatkamaan mölinäänne.- Anonyymi
Mitä iniset sapattiegollasi pullistelija-kerettiläinen.
Olet akaulaasi myöten syvällä.... Anonyymi kirjoitti:
Mitä iniset sapattiegollasi pullistelija-kerettiläinen.
Olet akaulaasi myöten syvällä....Anonyymi kirjoitti: «Mitä iniset sapattiegollasi pullistelija-kerettiläinen.
Olet akaulaasi myöten syvällä....»
Tässähän ihan tulee mieleen viereisen keskusteluketjun aihe.
Mitä mieltä olette, onko tämä puskista huutelija kovastikin Kristuksen kaltainen?
Tässä yhdistyy luetun ymmärtämisen heikkous ja alatyyli. Kohta tämä Kristuksen kirkastaja varmaankin mölisee minulle muiden jalkojen pesusta tai vääränlaisesta tekohurskaasta ruokavaliosta.
Testikysymyksenä voisi tälle anonyymille heittää jotakin, millä vähän haarukoisi sekopäisyyden astetta. Vaikkapa näin: Onko hauki a) lintu, b) kala, vai c) hedelmä? Ei tarvitse heti vastata, vaan ihan vapaasti saa miettiä ja hankkia tietoa kirjallisuudesta ja netistä.v.aari kirjoitti:
Anonyymi kirjoitti: «Mitä iniset sapattiegollasi pullistelija-kerettiläinen.
Olet akaulaasi myöten syvällä....»
Tässähän ihan tulee mieleen viereisen keskusteluketjun aihe.
Mitä mieltä olette, onko tämä puskista huutelija kovastikin Kristuksen kaltainen?
Tässä yhdistyy luetun ymmärtämisen heikkous ja alatyyli. Kohta tämä Kristuksen kirkastaja varmaankin mölisee minulle muiden jalkojen pesusta tai vääränlaisesta tekohurskaasta ruokavaliosta.
Testikysymyksenä voisi tälle anonyymille heittää jotakin, millä vähän haarukoisi sekopäisyyden astetta. Vaikkapa näin: Onko hauki a) lintu, b) kala, vai c) hedelmä? Ei tarvitse heti vastata, vaan ihan vapaasti saa miettiä ja hankkia tietoa kirjallisuudesta ja netistä."Mitä mieltä olette, onko tämä puskista huutelija kovastikin Kristuksen kaltainen?"
No siis, meillähän nyt ei ole kristuksen kaltaisuudesta oikeastaan muuta tietoa, kuin että sitä on tavoiteltava, olkoonpa se sitten mitä hyvänsä.
Joten kyseinen puskajussi tavoittelee sitä kenties näillä laadukkailla ilmaisuillaan. Hieman on vielä hakusessa, jos vertaa miten Jeesus evankeliumien mukaan opetti.
"Testikysymyksenä voisi tälle anonyymille heittää jotakin, millä vähän haarukoisi sekopäisyyden astetta. Vaikkapa näin: Onko hauki a) lintu, b) kala, vai c) hedelmä? Ei tarvitse heti vastata, vaan ihan vapaasti saa miettiä ja hankkia tietoa kirjallisuudesta ja netistä."
Aika vaikean heitit tuolle. Olisit vain kysynyt "Onko hauki ?" 1) kyllä 2 ei 3) en tiedä 4) osaan hakea vastauksen netistä.
- Anonyymi
Sen verran iso sapattiego ettei edes toivoteta toisille hyvää sapattia paikassa nimeltä seitsemännen päivän adventtikirkko.
Nimim. sapattiyhteydestä - Anonyymi
Aloittajalla taitaa olla oma egonsa, jonka valtajakkaralla höpisee joutavia.
Mutta, jorinaahan maailmaan mahtuu, Herra sitten tietää ne syvimmät asiat, jorisijat vain kaivelevat toistensa silmistä tikkuja- Anonyymi
Adventismissa oleva harhat ja usko Ellen Whiteen koroittaa kummasti omaa sapattiegoa.
Tätä sanotaan harhaopiksi inise mitä iniset.
Ilmastouskovaisten kannattaa heretä advareiksi ja popsimaan pupunruokaa.
Pupunruoan syöminen on ihan järkevää, mutta ei se vaadi adventistiksi tai uskovaiseksi ryhtymistä.
- Anonyymi
Sapatti-Sda.org jenkkiläinen rahanahne kulttikirkko mukana luontaistuote bisneksissä maailmanlaajuisesti.
- Anonyymi
Viimeksi kun kävin Kuopion Adventtikirkossa
- sain mautonta laihaa kasvis soppaa (yhdellä sapattiveijarilla oli omat leivät mukana)
- mautonta raamatunopetusta VT:sta
- omaa sapattiegoa koroittava rukouspyyntö ja sunnuntain pyhittäjien mollausta - Anonyymi
Kumma etteivät edes juutalaiset koroita omaa sapattiegoaan.
Adventismi perustuu sapattihenkseleiden paukutukseen.
Nimim. SapattiEgo adventismissa - Anonyymi
Suloisen lapsellista jorinaa arvostelijoilta. Sapattikirkosta palatessa on ilo kävellä kadulla pää pystyssä, pyhäpuku päällä, kravatti suorassa ja Raamattu kädessä. Siitäs saatte terasseilla notkujat.
- Anonyymi
Minnekköhän pastori luikkii sapattina kokouksen jälkeen?
Minä pönkitän sapattiegoani sapattisyömisillä, uskolla Ellen Whiteen ja jalkojen pesulla.
Luen myös Suurta Taistelua.
- Anonyymi
Tänään alkaa sapatti, kummasti tuo sapattiego nousee.
Huomenaamuna saamme vahvistua yhteisestä sapattiegosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333134Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441560Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19971Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32969- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22928Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36803Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173793- 48709