https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2775ab8f-129c-4e74-987b-d2eb9ad33772
Ukraina kansa siis matkii Suomea jolla on ollut presidentteinään pöllöjä ja pellejä Kekkosen jälkeen.
Halonen oli Stasin rakkikoira ja Niinistö on Bildenbergiläinen Soroksen juoksupoika.
Muita en ilkiä edes arvostella.
Ukraina valitsi presidentikseen koomikon 73:n äänisaaliilla.
10
68
Vastaukset
73% Ukrainalaisista äänesti Poroschenkon pois valtaistuimeltaan.
Ukrainalaiset eivät halunneet koomikkoa presidentikseen, mutta hän oli ainoa, joka ei ollut Poroschenko.
Toivottavasti muut entiseen Neuvostoliittoon aikanaan pakkoliitetyt maat ottavat esimerkkiä ja vihdoin potkivat pellolle autoritääriset Putinin lakeijat. - Kuten tämä koomikko ensi töikseen julisti.
Ei se olekaan mikään pelle.Niin.
Kaikenlaiset pellet tätä maailmaa ovat todellakin johtaneet ja niitä kyllä riittää jatkossakin. Muistakaamme että posliinilla nekin istuvat ja kekkuloivat humalapäissään.
Osaisiko joku laskea kuinka moni valtion päämies on menettänyt oman päänsä? Tuulinen on virka.
Zelensky sai 87 %:n kannatuksen Ukrainan itäosista ja hän on luvannut aloittaa rauhanneuvottelut Venäjän kanssa.
Putin ei aio edes onnitella häntä ja hauskaa onkin seurata tulevaisuuden tapahtumia.
Tämä maailma on ihana paikka.Zelenskyn menestys Itä-Ukrainassa johtuu siitä, että hän ei ole nationalisti. Siinä missä Poroschenko ajoi "ryssät ulos Ukrainasta"-linjaa tämä tulokas oivalsi, että venäläisväestö idässä haluaa olla Ukrainan täysivaltaisia ja arvostettuja - venäjänkielisiä - kansalaisia. Tätä kutsutaan myös eheyttämiseksi, eikä se ole pilaa.
Tämä asenne vetäisee Kremlin intervention perusteluilta maton alta ja antaa hänelle mahdollisuuden keskustella Venäjän kanssa aivan toisella tavoin katetussa pöydässä kuin riidanhaastaja Poro. Vaikka Putin mahtiylivoimallaan tuleekin kiristämään kohtuuttomia myönnytyksiä, arvelen, että sekin on siedettävä hinta rauhasta, kansan eheytämisestä ja valtiollisen suvereenisuuden takaamisesta. - Me suomalaisethan tunnemme tämän tilanteen oikein hyvin: kaksikielinen väestö ja aggressiivinen naapurikin on sama.Olemme hra Fat_Earthin kanssa monissa asioissa samoilla linjoilla.
Maailmamme on ihana paikka ja moni asia on fyysisten havaintovälineidemme ulottumattomissa kuten Maamme muoto.
Olemme täysin riippuvaisia julkisista tiedonvälityksistä ja on yksilön päätettävissä mihin uskoo.
Olen huomannut että aina kaikki ei ole totta mitä töllöstä tulee ja valtamedia paukuttaa.- Anonyymi
Venäjältä on turha odottaa totuutta.
- Anonyymi
Venäläinen trolli ja "mutku Usa".
Tietääkö trolli, monesko Venäjä on sananvapautta mittaavassa indeksissä?
Venäjältä on turha odottaa totuutta. En tiedä trollien tiedostojen laajuutta sananvapauden indekseistä mutta Suomen indeksin täytyy olla todella alhainen.
Isänmaallisten ja nationalistien videoita poistetaan JuuTupesta urakalla.
Samaa ei tapahtune Venäjällä, heh heh.......- Anonyymi
Otapa sitten ruSSo-nazi-trolli asioista selvää.
nazi kirjoitti:
En tiedä trollien tiedostojen laajuutta sananvapauden indekseistä mutta Suomen indeksin täytyy olla todella alhainen.
Isänmaallisten ja nationalistien videoita poistetaan JuuTupesta urakalla.
Samaa ei tapahtune Venäjällä, heh heh.......Tuota veli nazi...
Youtuben julkaisupolitiikalla ei kyllä ole mitään tekemistä Suomen sananvapauden kanssa.
https://www.toimittajatilmanrajoja.fi/uu/suomi-nousi-lehdistönvapauden-kakkosmaaksi-kertoo-world-press-freedom-index?fbclid=IwAR3c_n44GFrXCbjBmMdNCxcHYl760LXMqHaRw7abieFCPDtYmhp-pUrNOdw
Maailman sananvapausindeksin 2019 Listaa:
1. Norja
2. Suomi ...
47. Venezuela
48. USA...
149. Venäjä...
176. Vietnam
177. Kiina
178. Etiopia
179. Pohjois-Korea
180. Turkmenistan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k303710Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet491628- 731338
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751181Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911031Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1711030- 81876
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua38777Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?47735- 39720
