Nyt on uusi hallitus

Selvillä. Keskusta ei aijo mennä hallitukseen ja persuja vieroksutaan. Siis uusi hallitus on SDP kokoomus vihreät ja rkp.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ole niin. Uusi hallitus on konklaavi: sdp, kepu, vihr, vas.l ,rkp. Tämä toteuttaa kepun ikiaikaisen unelman maakuntahallinnosta. Siksi muu on vähemmän tärkeää kepulle. Kok on ajanut jo lausunnoillaan itsensä pois hallituskuvioista (Orpo, Zyskoviz). Tähän nyt ollaan päädytty. Kaikkonen taivuttaa kepun mukaan.

Äänestä
  • vasemmistoliitto ei pääse hallitukseen kokoomus ei hyväksy niitä ja sipilä sanoi että keskusta lähtee uudistumaan oppositioon. Uskokaa tai älkää hallituksessa on kokoomus halusitte tai ette ja vasemmistoliitto ei sinne pääse. Syy ettei vasemmistoliitto pääse hallitukseen on se että hallitus olisi liian vasemmistolainen ja heidän kannatus ei riitä siihen että hallitukseen saataisi enemmistö. Jos todellakin ehdolla olisi SDP vasemmistoliitto ja vihreät niin rkp ei tulisi hallitukseen ja näin ei kannatus hallituksen enemmistölle riitä. Vaikeat hallitusneuvottelut on tulossa. Toki antti rinne voi heittää hanskat tiskiin ja antaa halla-ahon muodostaa hallitus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vasemmistoliitto ei pääse hallitukseen kokoomus ei hyväksy niitä ja sipilä sanoi että keskusta lähtee uudistumaan oppositioon. Uskokaa tai älkää hallituksessa on kokoomus halusitte tai ette ja vasemmistoliitto ei sinne pääse. Syy ettei vasemmistoliitto pääse hallitukseen on se että hallitus olisi liian vasemmistolainen ja heidän kannatus ei riitä siihen että hallitukseen saataisi enemmistö. Jos todellakin ehdolla olisi SDP vasemmistoliitto ja vihreät niin rkp ei tulisi hallitukseen ja näin ei kannatus hallituksen enemmistölle riitä. Vaikeat hallitusneuvottelut on tulossa. Toki antti rinne voi heittää hanskat tiskiin ja antaa halla-ahon muodostaa hallitus.

    NEWSFLASH!
    ”Kepu pettää aina!”

    Ja kepulithan tekee ihan mitä vaan jos Rinne lupaa niille pikkasen lisää maataloustukia ja turvesuotukiaisia! :/ Ne jos ketkä on seteliselkärankasia.

    PS: Ja toi kirjottajan hallituskokoonpano ei kylläkään sisältäny ollenkaan kokoomusta, joten mitä hittiä sä sössötät jostain et ”kokoomukselle ei käy vasurit blaa-blaa”!? Koska jos kokoomus on oppositiossa kukaan ei tu kysymään niiltä sanallakaan hallituskokoonpanosta.

    Äänestä

Mihin ne unohtui?

Äänestä

PUNAMULTAA PUKKAA

> Tämä toteuttaa kepun ikiaikaisen unelman maakuntahallinnosta.
Siksi muu on vähemmän tärkeää kepulle. >

Komppaan tätä näkemystä täysin. Kepu näyttelee oppositioon menijää, ja vaikeasti tavoiteltavaa morsiota.

Mutta oikeasti Keskusta on valmis antamaan kaikista muista asioista myöten, kunhan vaan saadaan SDP ja Antti Rinne hölmötettyä rakentamaan verotusoikeuden omaava Maakuntahallinto Suomeen.

Demarien kuvitelmissa Maakuntahallinto toimisi vain terveydenhoidossa, SOTE:n pyörittäjänä, ei missään muissa tehtävissä.

Mutta 4 v. kuluttua Kepu on taas pääministeripuolue. Silloin Maakuntahallinnon toimivalta laajennetaan täsmälleen niin kattavaksi ja valtavaksi, kuin Sipilän hallituksen papereissa se jo oli.

Äänestä

Uusin suunnitelma on PS-Kok-Kesk ja KD.
Ainoa kokoonpano jolla asiat voivat sujua.
Muut versiot syöksevät Suomen syvään kurjuuteen.
Ymmärrän että punikeilla on vaikea hyväksyä sitä, että juhlat on loppu ja pitäisi itse alkaa elättää itseään. Matuista ei ole elättäjiksi.

Äänestä
  • Itsensä elättäminen ei onnistu tulevaisuudessa rahataloudessa mitenkään,koska kaikki tulee kaatumaan ylivelkaantumisen tai näivettymisen kierteeseen,mikään ei tuota ikuista voittoa ,mikä aina vaadittaisiin kapitalismin hengissä pysymiseksi.
    Ja jos tuottaisi kaikki kaatuu vain hyperinflaatioon ja rahojen arvon tuhoutumiseen,eli kaaokseen.

    Kyllä se on oikeistolla se ongelma kun ei hyväksy noita tosiasioita ja vain kuvitelee alistavansa muita sadakseen vaan lisää voittoa muitten selkänahasta.

    Vain leipä ja lämmin tarvitaan elääkseen,ei mitään voittoja ja korkoja,niitä ei voi syödä eikä jauhaa sähköksi tai polttaa uunissa.

    Äänestä

Kokoomus tulee olemaan hallituksessa ja demarit nuolevat jälleen kerran niiden persettä. Näitä kahta puoluetta ei samaan aikaan saisi päästää hallitukseen.
Kataisen hallituksen jäljiltä Suomi putosi syvempään kuoppaan kuin mitä on koskaan ollut, demarit olivat surimpana päsmärinä siinä. Ja nyt näemmä täystuhoa tullaan tehostamaan entisestäänkin.
Suomi on tuhon tiellä.

Äänestä

Sipilä on laskevan auringon mies, joka esittää vaikeasti saavutettavaa kuin impi aikoinaan, ihan vaan puolueensa laatiman neuvottelutaktiikan mukaisesti.

Äänestä
  • Kepuli upottaa itsensä lopullisesti vihervassareiden mädätyskaivoon jos se lähtee hallitukseen.
    Kepulit ovat ennenkin jääneet oppositioon huonon äänestystuloksen takia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Selvillä. Keskusta ei aijo mennä hallitukseen ja persuja vieroksutaan. Siis uusi hallitus on SDP kokoomus vihreät ja rkp.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu