Uskonnon opetus tekee lapsista valehtelijoita

Uskonnossa opetetaan lapsille totena asioita jotka jopa lapsi tajuaa saduiksi. Tämä vääristää lapsen käsitystä oikeasta ja väärästä ja niinpä uskonnollisesti kasvatettu lapsi valehtelee herkästi kuvitelleen pääsevänsä pälkähästä inttämällä kuten aikuiset näyttävät yrittävän tehdä.

5

203

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan, ja oudointa on politiikan "puuttuminen" uskomusten ja uskontojen välillä.

    • Ainakin se tekee lapsista syntisiä, koska heidän täytyy uskoa olevansa syntisiä, näin kirkko voi julistaa syntien anteeksiantamusta.

      Ensin istutetaan synnintunto ja sitten jeesuksen kidutus ja sen jälkeen on verellä pesty voittaja.

      • Menetelmä on sama kuin medikalisaatiossa. Keksitään ensin lääke, sitten pitää alkaa medikalisoida terveitä ihmisiä sairaiksi uskottelemalla, että he ovat lääkkeen tarpeessa.


    • Anonyymi

      Asiassa on pahempikin puoli kuin valehtelu. Tunnustuksellinen uskonnonopetus on lasten indoktrinointia uskontoon. Kyseessä on yksi pahimmista henkisen pahoinpitelyn muodoista ja indoktrinointi vaarantaa lapsen normaalin terveen kehittymisen.

      On käsittämätöntä kuinka lasten henkisen pahoinpitelyn sallitaan jatkua vuodesta toiseen vaikka fyysinen pahoinpitely on ollut kiellettyä jo vuosikymmeniä.

      Tunnustuksellinen uskonnonopetus tulisikin lopettaa välittömästi kouluissa sekä kriminalisoida lasten uskonnollinen indoktrinointi.

      • Eikös se olekin lopetettu? Itse kyllä sain tuhnustuksellisen, ja jo tokalla luokalla tajusin että Raamatun juttujen ja tieteen ristiriita on sovittamaton ainakin jos ne jutut otetaan tositapahtumina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      70
      1143
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      65
      903
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      55
      880
    4. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      202
      880
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      876
    6. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      745
    7. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      733
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      722
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      35
      698
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      54
      609
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      588
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      568
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      468
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      437
    18. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      404
    19. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      392
    Aihe