Halla-aho ja kirkosta eroaminen

Eräs eroakirkosta.fi-palvelussa kerrottu erosyy: "Kirkon viime aikainen flirttailu äärioikeiston kanssa - ihan kuin 1930-luvulla."

Piispa Laajasalohan kutsui Halla-ahon keskustelemaan sananvapauden rajoista. Mitä mieltä tästä ollaan? Palstallahan oli jo aiemmin ketju otsikolla jossa kysyttiin ilahtuivatko vapaa-ajattelijat valinnasta, joten kai voi kysyä näinkin päin.

7

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toinen kirkon viimeaikainen outo linjavalinta oli kirkon hallitusohjelmatavoitteet, joista oli jätetty pois ilmastonmuutos. Enkä yhtään ihmettele eihän se ajaisi kirkon etua milläänlailla, joten se on helppo skipata pois.

      • Tosin kotimaa24:lla tätä perusteltiin sillä, että ilmastonmuutos nousee joka tapauksessa esille hallitusohjelmassa.

        Paljonko kirkon tavoitteilla oikeasti on painoa enää, on sitten eri kysymys. Luulen ettei paljoa.


    • Ehkä Halla-aho ei ollut ihan osuvin valinta puhumaan aiheesta, mutta tilaisuuden boikotointi saattaa kääntyä itseään vastaan. Uskon että huonojen ideoiden haastaminen tuoreeltaan paremmilla ideoilla on paras tapa voittaa ideoiden vapailla markkinoilla. Halusipa sitä tai ei niitä markkinoita on hankala säännöstellä ainakin nykyisin. "Publicity is justly commended as a remedy for social and industrial diseases. Sunlight is said to be the best of disinfectants."

      • Hiukan absurdiksi tilanteen tekee se, että Halla-ahon johtaman puolueen kansanedustajia yksi on evlut pappi.

        Sinänsä kyllä olen samaa mieltä kuin sinä. Oikeastaan määritelmällisesti Halla-aho ei voi olla marginaaliryhmää, koska PS on lähes maan suurin puolue.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      43
      6801
    2. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      105
      5380
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3622
    4. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      50
      3271
    5. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      117
      3187
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2915
    7. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      40
      2441
    8. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      2361
    9. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      45
      2028
    10. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      29
      1862
    Aihe