Talmund on pelkkää uskonharhaista sepitettä ja satuilua

Anonyymi

Vaikka Talmund ja Mishna ovat uskovaisille juutalaisille tärkeitä ja pyhiä kirjoha on ne silti pelkkää jälkeenpäin sepitettyä satua kuten kristittyje Uusi Testamenttikin. Oikeastaan molempia opetuskokoelmia voidaan tutkia ja myöskin tutkitaankin samoilla medoteilla ja kriteereillä. Niissä sepitetyt opetukset on sekulaarien tutkijoiden näkökulman mukaan laitettu näissä kirjoissa mainittujen auktoritääristen ooettajien suuhun, mutta nämä opetukset eivät kuitenkaan johdettavissa näihin ooettajiin eivätkä nämä ooettajat ole koskaan historiallisessa mielessä sanoneet mitään mitä Talmund ja Mishma laittaa heidät sanomaan. Toki nämä opettajat olivat olemassa, mutta paljon huomattavasti myöhemmin kuin mitä Talmund ja Mishna väittää heidän elämeen, vaikka osa heistä mainitaan ainoastaan vain näissä kirjoissa eikä näistä ooettajista ole olemassa Talmundin ja Mishnan ulkopuolisia mainintoja. Synagoga instituutio syntyi vasta sen jälkeen kun temppeli oli tuhoutunut eikä juuralaisilla ollut enää paikkaa mihin mennä harjoittamaan uskonnollisia menojaan. Niimpä synagogat täyttivät tämän juutalaissotien jättämän tyhjiön. Ainoan järkevän ratkaisun näen ainoastaan ateismissa eli siinä että kieltää kaikki Jumalat ja uskonnot eikä usko mihinkään.

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Talmud esittää monenlaisia vaihtoehtoja keskustekuihin Tooran ja kirjoitusten ympärillä- Zohar antaa niille vielä henkisenkin merkityksen eikä vain käskyjen täyttämisen.

      • Anonyymi

        Paljon niissä on kertomuksia jossa kerrotaan että rabbi tämä sanoi sitä ja rabbi se sanoi tätä, tai rabbi tuo teki tuota, mutta ei ole mitään todisteita siitä että yksikään rabbi sen enempää Hillel, Shammai kuin Gamalielkaan ovat koskaan olleet olemassa ja tuskin mitään mitä heidän syyhunsa on jälkeempäin suullisten huhupuheiden ja lastensatujen perusteella pistetty on totta. Useat tutkijat ovat toistuvasti osoittaneet että historiallisinä teksteinä Talmund, Mishna ja Ge,ara ovat yhtä huonosti luotettavia ja epärehellisiä kuin kristittyjen uusitestamentti eikä niillä kirjoituksilla ja opeilla ole mitään tekemistä toisen temppelin ajan juutalaisten kanssa. Kunhan ovat myöhemmim näitä kertomuksia ajankuluksi sepitelleet kuten kristitytkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1199
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      717
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      603
    Aihe