Työaikamuoto on yksiselitteisesti työnantajan päätettävissä kahden viikon ilmoitusajalla, tämä löytyy selvästi laista. Ei tuosta tarvitse mitään neuvotteluita järjestää. Mutta eihän nuo paperitollot mitään laista välitä, vaan lakkoilevat laittomasti aiheuttaen näin merkittävää haittaa työnantajalleen. Näistä laittomista lakoista pitäisi säätää lakiin kovat sanktiot, vain niin nuo saataisi loppumaan. Toivottavasti työnantaja ainakin kiittää tästä lakosta aloittamalla yt-neuvottelut missä heitetään muutama kymmenen änkyrää pihalle.
T:Anonyymi kokoomusnuori
https://kouvolansanomat.fi/uutiset/lahella/14055484-fa73-4efd-9d49-cc587102f71f
Inkeroisten kartonkitehtaalla taas kerran laiton lakko
8
98
Vastaukset
- Anonyymi
Noiden kannattaisi kysyä naapuritaajaman entisiltä paperimiehiltä mitä mieltä ovat työaikamuutoksista, monelle työttömälle voisi Inkeroisten työajat kelvata.
- Anonyymi
Työnantaja antoikin nyt oman vastauksensa laittomaan lakkoon, änkyröille lomautukset.
https://kouvolansanomat.fi/uutiset/lahella/38ef3c74-7d61-4cef-88b8-eaaf04d11e49- Anonyymi
Jos yhtään ymmärrät asioita tai edes lukemaasi niin nuo ei liity toisiinsa. Kosarin sivuilta jo luin kun tapansa mukaan nimimerkillä E Tuomas EK:n ja Kokoomuksen rakkikoirana heti alkoi esittää tuota samaa ihmeellistä tulkintaa, taisi olla joku toinenkin. Kumpi lie sitten heistä olet. Kosari vaikka porvari lehti onkin voisi laittaa sivuun tuollaiset noinkin läpinäkyvät kirjoittajat ja asioiden hämmentäjät jotka yrittää muokata ihmisten ajatuksia. En nimittäin millään usko että kukaan oikeasti olisi noin tyhmä ymmärtämään asioita.
- Anonyymi
Aikoinaan paperin puolella ja vieläkin vaikuttava ylituotanto ja koneiden sulkeminen Euroopassa oli joidenkin mielestä suomalaisen paperiliiton ja suomalaisten paperityöntekijöiden syytä. No silloin ja nyt tietysti kaikki asian ymmärtää, mutta nuo kirkujat luulee ettei ihmiset asiaa ymmärrä. Toki voihan olla että nuo muutama huutaja ei oikeast asiaa itse ymmärrä ja tekee itsestään naurettavia ihan omaa tyhmyyttäänkin.
- Anonyymi
En minä asiasta muuta ymmärrä, kun sen että puusta pitäisi saada korkeampi kilohinta. Suomi elää viennistä! JOs raaka-aineen tuotantokustanukset nousevat pilviin niin kuka on ostaja?
Näyttää sille, että Suomen metsät hakataan puhtaiksi ja myydään ulkomaille pilkkahinnalla. Kehitysmaa mikä kehitysmaa. Entisen Anjalankosken alueella on kohta kaikki metsät hakattu, tämmöistä hävitystä en ole ennen nähnyt.
Minusta on kummallista, että yliopistokoulutetun palkka on pienenmpi kuin paperityömiehen. Onhan siinä koulutusvuosilla melkoinen ero. (ei tietenkään kaikilla ole näin)- Anonyymi
"Näyttää sille, että Suomen metsät hakataan puhtaiksi ". Suomessa hakataan edelleen puuta vähemmän kuin vuosittainen kasvu on, eli puumassan määrä metsissä kasvaa koko ajan.
"Minusta on kummallista, että yliopistokoulutetun palkka on pienenmpi kuin paperityömiehen. Onhan siinä koulutusvuosilla melkoinen ero." Voisiko kyse olla työn tuottavuudesta? Se yliopistokoulutus ei vielä takaa että työ on tärkeää ja tuottavaa.
- Anonyymi
Tietoruudun tuijottaminen arvostetaan arvokkaanmaksi kuin hoitotyö ihmisten sairauksien hoidossa. Hoidostahan ei tule vientituloja.
- Anonyymi
Perus hoitotyö ei ole erityisen tuottavaa, eikä kauheaa ammattitaitoakaan vaativaa. Toista on lääkärin työ, ja se näkyy myös heidän palkoissaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704878Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.103320Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j172545Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561633- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441316- 931249
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.217995Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.68942IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51855