Sananvapaus ja vapauden laskelmoitu rajoittaminen.

Anonyymi

Sananvapaus on sekä ihmisoikeus että älylaji että suvaittava teko, vaikka kaikesta ei tykkäisikään kuulla. Mitä tahansa ei tietenkään voi puhua, eikä mitä tahansa voi lähteä myöskään tuomitsemaan tai sensuroimaan. Sananvapaudesta on tullut poliittinen väline, sekä leimakirves, jota käytetään laskelmoidusti, epäoikeudenmukaisesti ja epätasa-arvoisesti. Jos menet torille ja pystytät kyltin jossa lukee "Kristinusko haisee!", saat korkeintaan paheksuntaa. Jos kyltissä lukee "Islam haisee!", saat syytteen vihapuheesta, uskonnonvapauden rikkomisesta, sekä kiihotuksesta kansanryhmää kohtaan. Jos haukut suomalaista työtöntä loiseksi, kukaan ei reagoi. Jos haukut turvapaikanhakijaa loiseksi, saat sakot tms. tuomion vihapuheesta ja kiihotuksesta kansanryhmää kohtaan. Jos suomalainen huutaa perkele ja tarttuu bussin rattiin, seuraukset on putkaan palelemaan ja lista syytteistä on useampirivinen. Kun muslimi huutaa allahu akbar! ja tarttuu bussin rattiin, hän saa sakot paniikkihäiriökohtauksesta.

Jo on perkele kun ne maailmankirjat pitää tieten tahtoen sekoittaa.

6

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihän suomessa ole sananvapautta,seta vinkuu ja raivoaa jos on erimieltä asioista,jos sanoo homouden olevan syntiä ja tuo raamatun selkeän linjan esille.vihapuhetta arvostelee islamimia ja sanoo muhamettia parta turjus.eun myötä mennyt itsenäisyys pois ,vasallivaltio suomi hyväksyy kaiken pöljän, mitä eu sanelee.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kaikki ovat koko ajan hirmuisen varmoja että islamia ei saa kritisoida ja kristinuskoa saa. Mutta kuinka moni teistä on ihan oikeasti kokeillut? Ja oliko tulos odotettu?
      Jos nyt katsotaan sitä todellisuutta niin kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on annettu joitakin tuomioita politiikassa mukana oleville ihmisille, siis julkisessa asemassa olleille. Ja he ovat saaneet muutaman satasen sakot. Suunnilleen siis saman kuin jostain ylinopeudesta voi rapasahtaa. Ei siis vankilatuomioita, ei erottamisia eduskunnasta, ei mitään vakavaa.
      Ja tästä huolimatta valitetaan koko ajan suureen ääneen että ei muka ole enää sananvapautta vaikka netti on täynnä toinen toistaan rasistisempia tekstejä aivan koko ajan. Ja vaikka jotain keskustelupalstoilta poistetaankin niin se on täysin normaalia moderointia jota palstan ylläpitäjä on täysin oikeutettu tekemään eikä se liity sananvapauteen mitenkään.

      • Anonyymi

        James Hirvisaari esim pois eduskunnasta ja Seppo Lehto 2v5kk ehdotonta lusimista puheista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        James Hirvisaari esim pois eduskunnasta ja Seppo Lehto 2v5kk ehdotonta lusimista puheista.

        "James Hirvisaari esim pois eduskunnasta ja Seppo Lehto 2v5kk ehdotonta lusimista puheista."

        Ei vaan Hirvisaari erotettiin puolueesta, ei eduskunnasta. Ja Lehdon rangaistus koostui mm. törkeistä kunnianloukkauksista joissa siis herjattiin törkeästi suoraan nimettyjä henkilöitä, ei vain pelkkiä kansanryhmiä.


    • Anonyymi

      Sananvapauden päivää vietetään tänään. Hyvä muistaa että Suomi mallimaa kaikille kansoille sananvapauden ja median vapauksien vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe