Syitä on monia.
1. On tärkeää osoittaa, että kaikki sivistys ja demokratia ei ole länsimaista ja näin häivyttää taustalle Venäjä/NL:n raakuudet ja kansanmurhat.
2. Näin todistetaan, että kadonnut Neuvostoliitto oli itse asiassa kaiken hyvän alku.
3. Se tuhoutui siis länsimaiden juoniin, eikä oman väestön hylkäykseen.
4. On pidettävä auki mahdollisuutta NL:n ja kommunismin paluuseen.
5. Samalla heikennetään länttä sen Venäjän ja Kiinan vastaisessa hybridisodassa. Stallarit ovat länsimaisen demokratian tiukimpia vastustajia ja mustamaalaajia.
6. Erityisen tärkeää on todistaa lännen aseellinen voima Venäjää heikommaksi.
Stallarit mustamaalaavat länsimaita!
4
70
Vastaukset
- Anonyymi
Stallarit olivat Saarisen vastainen oppositio ja taatusti olivat läntistä hapatusta vastaan.
- Anonyymi
Stallari: "Neuvostoliitossa oli ensimmäisenä maassa maailmassa täysin ilmainen koulutus kaikille aina yliopistotasolle saakka"
Siihen koulutukseen mentiin, mihin valtio käski. Parhaat paikat varattiin kommunistieliitin lapsille.
"- Neuvostoliitossa oli ensimmäisenä maana maailmassa nasilla samat oikeudet kuin miehillä"
Vain teoriassa. Naisia käytettiin myös kaikkein raskaimpiin töihin. Korkeimmista viroista naisilla oli vain murto-osa.
"- Neuvostoliitossa kaikki rasismi ja syrjiminen oli perustuslaissa kiellettyä"
Niinpä. Silti esimerkiksi vähemmistökansoihin kohdistettiin raskaat vainot ja väkeä siirreltiin mielivaltaisesti. Tuomioistuimet toimivat täysin mielivaltaisesti. Mitään oikeusturvaa ei ollut. - Anonyymi
Stallari: "Neuvostoliitto auttoi suuren joukon siirtomaita itsenäistymään"
Seurauksena oli sisällissotia, joukkomurhia ja kaaosta, mikä monissa maissa on jatkunut nykypäiviin asti.
"- suomalaisen kulttuurin ja kielen juuret ovat Volgan-Siperian alueella"
Eivät ole, vaan nykyisen Suomen alueella.
"- koko Euroopan nykyisin vallitseva kieli- ja kulttuuri ovat peräsiin Etelä-Venäjän alueelta"
Eivät ole. Kulttuuri on juuriltaan egyptiläis-, kreikkalais- ja roomalaista.Kielet ovat indoeurooppalaisia.
"- Neuvostoliiton sankarillinen taistelu auttoi ratkaisevasti Saksan voittamisessa"
Nl tuki ensin Saksan valtauksia Länsi-Euroopassa.
"- kompassi, paperi ja numerojärjestälmä saapuivat Eurooppaan Neuvostoliiton ilmansuunnasta"
Hölynpölyä. Stallari: "- Neuvostoliitto hallitsi suveriinisti jääkiekkoa vuosikymmenien ajan"
Vain niin kauan, kun muutkin maat alkoivat ammattiurheilun.
"- Neuvostoliitto oli maailman huipulla urheilussa"
Katso edellä. Lisäksi NL oli dopingin edelläkävijä DDR:n kanssa.
"- Neuvostoliitto ja sen sosialistiset kumppanit tarjosivat edullisen matkailukohteen, jossa monet pieneläkeläisetkin Suomesta kävivät ihailemassa kauniista kukkaloistosta ja lomapaikkojen hoidoista ja palvelusta, joka oli turistitasoista, kuten matkailijoille tarkoitetut kaupatkin, joissa tavara oli edullista"
NL:n yleistä köyhyyttä ja nuhruisuutta käytiin ihmettelemässä. Elintaso oli niin alhainen, että finskipoika eleli herroiksi muutamalla sukkaparilla.
"- Neuvostoliitossa metsästäminen oli valtion yksinoikeus ja siellä säilyikin eläinkantaa, ojka esimerkiksi täältä Suomesta katosi kokonaan metsästyksen ja tehometsätalouden takia"
NL tuhosi luontoa valtavilta alueilta ja eläimistö katosi kokonaan.Elinympäristölle aiheutetut tuhot ovat korjaamattomia ja tuhoaminen jatkuu.
"- Neuvostoliitto oli rauhallinen naapuri vuoden 1945 jälkeen, eikä uhannut Suomea ja Putinin johdolla Venäjä on vähentänyt joukkonsa Suomen rajan takana lähes olemattomiin"
NL oli maa-anastuksilla tuhonnut Suomen puolustusmahdollisuudet. Miljoona-armeijoita ylläpidettiin. Putinin Venäjä hyökkäilee naapureihinsa lähes vuosittain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi325074Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2664928Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä544433Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461848Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva141492- 1061460