Muistovärssy kuolleelle juopolle

Anonyymi

Perheen "musta lammas" on kuollut. Siunaustilaisuudessa pitäisi sanoa jotain kaunista, jotain sovittelevaa, mutta ei mitään uskonnollista paatosta. Minkälaisen muistovärssyn kehittäisin?

8

155

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laita lämpöiset tunteesi peliin, ei kylmät

    • Laatikkoviinejä jakoon ja viritä juomalaulajaiset.

      • Anonyymi

        Hehheh.


    • Anonyymi

      kuoli pois synnistä, mutta ei kuitenkaan päässyt eroon viinan himoista. ja kaiken lisäksi hänestä tulee julkkis, sillä tulevaisuudessa kaikki tulevat heitä katselemaan: Jes 66:24 Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta; sillä heidän matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu, ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle.

    • Pyydä Irja Askolaa tulkitsemaan joku ihana värssy.

    • Anonyymi

      hän kait kokoikänsä juoppo ullut,,muistele hänt ennen tot aikaa

    • Anonyymi

      Tuli mieleen virsi 289.

      " Vain sinä tunnet minut, Vapahtaja,
      ja tiedät lääkkeen kaikkiin haavoihin.
      Jos luoksesi en pääse voittajana,
      saan tappioni tuoda kuitenkin.

      Jos en voi suoraan Isän syliin juosta
      ja uskon varmuudesta riemuita,
      saan ahdistuksen yössä Sinuun luottaa
      ja ääneen huutaa: Herra armahda.

      Jos en voi katsettani Sinuun nostaa
      ja lapsen lailla jäädä turviisi,
      saan katumuksen tuskan alla pyytää:
      Nyt minuun tartu, Vapahtajani.

    • Anonyymi

      Olen toistaiseksi sukuni viimeinen elossa oleva juoppo. Toivoisin, että kukaan ei sano mitään kaunista hautajais- eikä siunaustilaisuudessa. Pappi voisi sanoa: "Nyt se lähti niinkuin Annikki Tähti." Kuolinilmoitukseen: "Loppu tuli elon raskaan, kaikki hukkuu pulunpaskaan." Ja kukaan ei jää suremaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      991
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      868
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      799
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      664
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      55
      501
    Aihe