Perheen "musta lammas" on kuollut. Siunaustilaisuudessa pitäisi sanoa jotain kaunista, jotain sovittelevaa, mutta ei mitään uskonnollista paatosta. Minkälaisen muistovärssyn kehittäisin?
Muistovärssy kuolleelle juopolle
8
122
Vastaukset
- Anonyymi
Laita lämpöiset tunteesi peliin, ei kylmät
Laatikkoviinejä jakoon ja viritä juomalaulajaiset.
- Anonyymi
Hehheh.
- Anonyymi
kuoli pois synnistä, mutta ei kuitenkaan päässyt eroon viinan himoista. ja kaiken lisäksi hänestä tulee julkkis, sillä tulevaisuudessa kaikki tulevat heitä katselemaan: Jes 66:24 Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta; sillä heidän matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu, ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle.
Pyydä Irja Askolaa tulkitsemaan joku ihana värssy.
- Anonyymi
hän kait kokoikänsä juoppo ullut,,muistele hänt ennen tot aikaa
- Anonyymi
Tuli mieleen virsi 289.
" Vain sinä tunnet minut, Vapahtaja,
ja tiedät lääkkeen kaikkiin haavoihin.
Jos luoksesi en pääse voittajana,
saan tappioni tuoda kuitenkin.
Jos en voi suoraan Isän syliin juosta
ja uskon varmuudesta riemuita,
saan ahdistuksen yössä Sinuun luottaa
ja ääneen huutaa: Herra armahda.
Jos en voi katsettani Sinuun nostaa
ja lapsen lailla jäädä turviisi,
saan katumuksen tuskan alla pyytää:
Nyt minuun tartu, Vapahtajani. - Anonyymi
Olen toistaiseksi sukuni viimeinen elossa oleva juoppo. Toivoisin, että kukaan ei sano mitään kaunista hautajais- eikä siunaustilaisuudessa. Pappi voisi sanoa: "Nyt se lähti niinkuin Annikki Tähti." Kuolinilmoitukseen: "Loppu tuli elon raskaan, kaikki hukkuu pulunpaskaan." Ja kukaan ei jää suremaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k385157- 823666
- 423085
- 613005
- 102966
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562373- 411848
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91790Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451768- 181731