Otsikko valtalehdessä eilen: Soini järkyttyi murskatappiosta

(siis sinisten). Soini on niin hillotolppansa sokeuttama, ettei pystynyt näkemään todellisuutta, pettureita ei Suomessa kannateta.

Soinin kohtaloksi koituu nyt poistuminen parrasvaloista, mutta itsehän on sen aiheuttanut.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Timo Soini on järkijätkä. Hän toimi ulkoministerinä upeasti. Muista sinisistä ministereistä erityisesti Jari Lindström oli loistava, Suomen satavuotisen historia paras työministeri.

Jäikö puoluehajaannuksen jälkeen yksikään persuista ministeriksi päässyt persuihin? Ei tainnut jäädä. Mieti siitäkin, missä se persujen järki lymyili.

Äänestä
  • Nuo "irtaantuneet", Sinisiksi muutuneet, ministerit, olivat juuri ne, jotka pettivät kaikki antamansa vaalilupaukset äänestäjilleen. Missä se sinun järkesi lymyilee?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nuo "irtaantuneet", Sinisiksi muutuneet, ministerit, olivat juuri ne, jotka pettivät kaikki antamansa vaalilupaukset äänestäjilleen. Missä se sinun järkesi lymyilee?

    Tuosta voisikin kysyä, millainen oli Sinisten kannatus vaaleissa, eikä kertonut aika tarkkaan äänestäjien mielipiteen Sinisten toiminnasta, ja vastaavasti Persujen kannatus vaaleissa, kertoi Persujen toiminnan kannatuksesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nuo "irtaantuneet", Sinisiksi muutuneet, ministerit, olivat juuri ne, jotka pettivät kaikki antamansa vaalilupaukset äänestäjilleen. Missä se sinun järkesi lymyilee?

    Persuinapa antoivat eli ei mitään muutosta.

    Äänestä

Soinille ei ole "kaverit" järjestäneet edes "palkkiovirkaa"mihinkään, Hienoa.
Tuskinpa Soini kuitenkaan tavallisen köyhän työnhakijan kanssa työkkärissä jonottelee. Ministerin palkka takaa hänelle pulleat vuodet köllötellä sopeutumisrahalla.Ettäsilleen.......

Äänestä
  • Eiköhän persujen lahja, soini säätiö(nyk. JRT-säätiö) rahoita myöskin kivaa köllöttelyä. Sitä vartenhan niitä perustetaan ja lahjoituksia kerätään.

    Äänestä

Viimeist vuodet Soini on pelannut omaan taskuunsa vain laskemalla, kun roikutaan hinnalla millä hyvänsä 4500 euron sopeutumisraha raksuttaa eläkeikään saakka. Soini ei edes suostunut lainmuutos äänestyksessäkään äänestämään uutta lakia.
No, nyt ensikesänä Soinin on taas hyvä mennä suuta pieksemään Karjalaisten päiville ja ruikuttaa kohtaloaan.

Äänestä

Soini on niin järkevä, että hänen ajatuksensa pyyhkivät persujen hilseiden yli. Soinin mukaan vaaleissa ei jaeta tuomioita siitä, kuka on oikeassa ja kuka väärässä. Noin tuo asia myös on.

Merkitystä on vain sillä, mitä hallitus ja siniset ministerit siihen kuuluvina ovat tehneet. Koskaan aiemmin (tämä on hyvä toistaa, siis koskaan aiemmin) ei yhdenkään työministerin aikana ole pystytty lisäämään työpaikkoja sellaista määrää kuin Lindströmin aikana.

Yrittäjiä on kyllä ollut aina Lauri Ihalaista myöten. Turha on kuvitella, että työntekijäjärjestön pomo pystyisi luomaan otollisia olosuhteita työllistämiselle. Lindström laittoi itsensä peliin ja onnistui mainiosti.

Nykypersuille sopii mainiosti persettä penkkiin -periaate. Teille sopii mainiosti kysyä, mitä valtio voi tehdä teidän hyväksenne. Persujen on mahdoton käsittää päinvastaista tilannetta (siis sitä mitä persut voisivat tehdä valtion hyväksi).

Minulla on teille ohje. Liittykää Suomen johtavaan työväenpuoleeseen SDP:hen. Halla-Aho on täsmälleen oikeassa siinä, että yhteistä arvopohjaa löytyy aina bussin rotkoon ohjastamiseen saakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

(siis sinisten). Soini on niin hillotolppansa sokeuttama, ettei pystynyt näkemään todellisuutta, pettureita ei Suomessa kannateta.

Soinin kohtaloksi koituu nyt poistuminen parrasvaloista, mutta itsehän on sen aiheuttanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu