Lähes kaikissa entisissä Länsi Suomen kunnissa on hyväkuntoiset yhdistysten omat työväentalot, joissa toistuen olen käynyt. Hienoa, ettei mainituissa tilaisuuksissa politikoida. Yleensä on ohjelmaa ja sen perään tanssimiset ja lähes samat ovat soittamassa, eri paikoissa. Yllätyksenä olin taannoin Lallintalolla, jossa soittivat minulle tuttu Säkyläläisten orgesteri ja olimme keskustelussa kahvitaudolla.
Olen huomannut, että useat samat käyvät tanssimassa eri kohteissa ja niin myös minä.
Erittäin hyvää liikuntaa on juuri eläkkeellä olevien tanssimiset, eri kohdepaikoissa. Minä olen innokas juuri tanssimisissa ja saan hyvää kunnon ylläpidon liikuntaa. Porissa liityin jäseneksi ja katsoin asialliseksi. Suuret kiitokset ohjelmien ja tilaisuuksien järjestäjille.
Olen syntyjään Säkylän Karhusuolta ja muuttanut 1962, sieltä Porin linjalta Enontekiölle, sekä tällä vuosikymmenellä olen muuttanut Poriin.
Merensininen Porista.
Eläkkeensaajien- Eläkeläisten, yhdistysten tanssit?
1
747
Vastaukset
- Anonyymi
Edelleen ovat alkaneen lomakesän jälkeen eri yhdistysten, suuntana eläkkeelle päässeiden, eläkeläisten päivätanssien pyöritykset Länsi Satakunnassa. Nyt torstaina15.8.2019 oli Säkylä ja Köyliö yhdessä järjestäneen päivätanssit Köylion Kepolan yhdistyksen toiminta rakennuksessa. Soittajina oli paikallinen soittokunta, erittäin rytmillisenä musiikkina, eri instrumentteina, haitarin soittajiakin oli kaksi, sekä erityisen hyvä puhalin soittaja ja laulajat. Myös oli hyvää ohjelmaa. Sisäänpääsy lippujen hinnat ovat hyvin halvat, sekä siihen sisältyy voileivät ja makea pulla. Myös on erityisen hyvä tarjoilu ja joukossa on useita sairastavia, joille on hyvänä voileivät. Paljon työtä vaatii juuri tilaisuuksien järjestämiset ja palvelujen hoitamiset, joille suuri kiitos.
Merensininen Porista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3083044Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233