Ukraina äänesti koomikko, näyttelijä ja tv-tuottaja Volodymyr Zelenskyn maan presidentiksi.
https://oikeamedia.com/o1-107111
Kyse on kuitenkin demokratian ja kansanvallan suuresta voitosta. Ja sen periaatteen tunnustamisesta, että kansalla on aina viimeinen sana.
https://oikeamedia.com/o1-107111
Kyse on kuitenkin demokratian ja kansanvallan suuresta voitosta. Ja sen periaatteen tunnustamisesta, että kansalla on aina viimeinen sana.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Erikoiseksi tämän tekee se, että Volodymyr näytteli poliittisessa satiirissa nimeltään Kansan palvelija historianopettajaa, josta tuli tahtomattaan presidentti. Volodymyr perusti saman nimisen puolueen, eli Kansan palvelija puolueen. Kyse oli ilmeisesti vitsistä, koska ensimmäisellä kierroksella Volodymyr ei kampanjoinut, hän ei julkaissut vaaliohjelmaa, antanut haastatteluja tai osallistunut vaalikeskusteluihin. No lopulta kävi kuten tässä poliittisessa saman nimisessä satiirissa.
Ei Zelensky mikään Ylen ongelma ole.
Tuntuu olevan pikemminkin Putinin ja Venäjän ongelma viitaten viimeaikaisiin laivakähinöihin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b02e24b3-bf9b-4026-9fca-196cc8b71193
Ainakin YLE:llä pyörimään alkanut ukrainalainen Kansan Palvelija sarjaohjelma vaikuttaa suomalaisen silmään kuivalta katsottavalta.
Ei oikein osaa asettautua ukrainalaisen housuihin, ja kiinnostua heidän politiikkansa pikku nyansseista ja näyttävästä korruptiosta.
Ukrainalaisten housuissa sulla voisikin mennä kuset housuun. Itä-Ukrainassa on täysi sota päällä.
Kumpi mahtaa olla voitolla tällä hetkellä, onko aluesiirtoja puolelta toiselle tapahtunut kuluvan vuoden aikana??
Samanlaista paukuttelusotaa on ollut Israelin ja Gazan välillä jo 20 vuoden ajan. Ei tuo nyt ihan varsinaista sotaa kuitenkaan ole, jos pikkasen tykillä tai raketeilla silloin tällöin ammutaan.
Sopii mennä huihuilemaan Itä-Ukrainaan tai vaikka Gazan rajalle jospa vaikka saisit kuulan kalloosi jommalta kummalta puolelta.
YLE on ongelma. Yleveroineen... valheineen...
Mieluummin Yle ja Hesari kuin Anus Putkosen Mitävittulinen paskamedia.