Vappuaattoiltana televisiosta ei tule enää valmiiksi naurettua revyyohjelmaa, eikä huomenna vappupäivänä saa krapuloissaan seurata työväen vapunviettoa, puhumattakaan että Yleisradio kunnioittaisi vuoden 1918 uhreja näyttämällä vanhoja kuvanauhoja, joissa muistellaan lahtareiden julmuuksia. Itse asiassa -ohjelmassakaan ei nähdä työväenliikkeen veteraania, vaan Esko Valtaoja, jonka yhdistää kommunismiin ainoastaan ateismi. Iltapäivällä nähdään kyllä ohjelmasarja Taisto, mutta senkin alaotsikkona on muovista ja rakkaudesta.
Ei taida ohjelma radion puolellakaan noudattaa vuosikymmenten takaista perinnettä.
Ei taida ohjelma radion puolellakaan noudattaa vuosikymmenten takaista perinnettä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
>>>joissa muistellaan lahtareiden julmuuksia<<<
Taitaa olla näissä nykypäivän lahtarien touhujen uutisoimisessa tarpeeksi tekemistä.
Vaikka Juha Sipilä parhaansa tekikin rajoittaakseen YLE:n uutisointia.
On siinä melkoinen neiti, vaikka muka yrittää miestä esittää.
mie tääl kotona soittelen stratocasteria youtuupissa Agentsien, reiska taipaleen ym kanssa . Kivasti menee ja otan vähän simaa.
Kyllä meidän on tyydyttävä vanhoihin nauhoituksiin.
https://www.youtube.com/watch?v=VzhF_fkrm7s
Tuskin enää uusia vappusatasiakaan tulee, kun entinenkin on maksamatta. Että ankeaa on.
Jopa onkin ankea Sinun vappusi! No, tietysti vain virnuilet tapasi mukaan, oikeasti vappuilosi koostuu varmaan aivan muusta.
Itselläni on varsin leppoisa vappu, ilman mitään varsinaista vappuriehaa. Siitä kerroin tuon jo vanhan avaukseni lopussa toivotellen kaikille hauskaa vappua. Ihan erityistoivotukseni Sinulle
Hauskaa Vappua - ja sivaltelehan sanan säilällä vapun jälkeenkin, kun sille varmaan tarjoutuu hyviä tilaisuuksia pian alkavien hallitusneuvottelujen tiimoilta!
No ihan pientä piruilua sinne maalle.
Mä hyppäsin junaan n. 50 vuotta sitten ja tuli Stadiin ja ei mulla ole vapaa-ajan ongelmia.
Vaikka en omista tv:tä. radiota kuuntelen harvoin ja dokaa en ollenkaan, niin siitä huolimatta Stadista löytyy virikkeitä ja kesäisin olen n. 3 kk Lapissa duunissa.
(vielä eläkeläisenäkin, mutta musta on jees tehdä duunia, nii kauan kun jaksaa)
Mutta mukavaa vappua vaan kaikille.
Ei Pysty paljon kiinnosta Kommari YLE:n yhteiskuntakritiikki kun voi paikan päällä seurata kun mustaa pistetään pussiin.
Muutaman kommentinkin Suomen ylimitoitetusta sosiaaliturvasta ehtii heittämään.
Hauskaa vappua joka tapauksessa Pystylle ja Kapille, Hyvälle Veljelle ja Majurille jos on eetterissä.
Eetterissä käväistiin juuri hauskaa vappua sinullekin, rakas Sisko toivottelee KauKe..
Samoin kuin noille mainitsemille kavereille.
Mitenkä se eronnut rouva on ottanut nimimerkikseen,
oikeistodemarin ?
Oikeistodemari tekee vanhoista kunnon kommareista pilkkaa vaikka suoraselkäisyydessään juuri ne vanhat kommarit olivat reilusti ja aidosti niitä, mitä heidän kuuluikin olla. Nämä nykyporvarit ovat ihan täysiä pellejä ja tuuliviirejä. Sinäkään et mikään miljonääri ole, mutta kovasti olet miljonäärien asialla.
Muistatko Sipilän Yle-gaten?
"voi paikan päällä seurata kun mustaa pistetään pussiin"
Missä tuollaista tapahtuu? Kääpiönheiton vielä jotenkin ymmärtää, mutta mustan pistäminen pussiin...
"Majurille jos on eetterissä"
Majuri on kiljumiehiä.
Sheffieldissä. Snookerin joka on maantiepyöräilyn jälkeen toiseksi hienoin urheilulaji MM-kisoissa.
Karjalalippis ja formula-1 väelle tietysti outoja juttuja.
Kaikkeen se Jombe ehtii. Päivällä Haagassa kirkonmäellä, nyt tuolla. Pystynäkin välillä. Ehtii siis noihin ja paljon muuhun sairaassa päässäsi, ei muualla.
Kun TV ei kykene kunnon vappua luomaan, niin menin suoraan suden suuhun, Hakaniemeen vappukulkuetta katsomaan. Tarkemmin Hakanimestä Rautatientorille heidän matka vei.
Säälittävä joukko vapisevia vanhoja ukkoja käveli edessä, torvisoittokunta siinä perässä ja heidän takanaan taapersi meluava ja pääosin kännissä ollut joukko joka huuteli iskulauseita, jotka olivat ajankohtaisia yli 100 vuotta sitten. Siis varsin väljähtynyttä oli meno työväen juhlan päätapahtumassa. Punaliput sentään näytti kirkkailta auringinpaisteessa. Rinteen puhetta en jäänyt kuuntelemaan, sen verran sekavaa (lue umpikännistä) sakki torilla oli. Varmaan siinä tilassa kokivat ylemmyyttä kun Rinne heitä toveriksi puhutteli, niinhän vasemmistolla tapana on.
Hauskaakin, tosin tahataonta sellaista, kulkueen plakaateissa oli. Liekö itse Kapi ollut vasemmiston iskulauseiden englannin kielisiä käännöksiä ollut väsäämässä, kun suomalainen iskulause "natsit mereen" oli englanninkielisenä saanut muodon "natsit merellä". Kapin kieliopilla siis sekin hoidettu. Yleisöllä toki hauskaa.
Ei vappu ollut ankea tv-ohjelmienkaan puolesta. Parasta niissä oli eilisiltainen ”Itse asiassa kuultuna”, jossa Juho-Pekka Rantalan haastateltavana oli avaruustähtitieteen emeritus-professori Esko Valtaoja, jota ikään kuin vähättelet avauksessasi.
Valtaoja on hyvin viisas ja kaikin puolin fiksu mies, jolla sekä tieto että sana on hallussaan. Olen hankkinut ja lukenut hänen kirjansa sitä myöten kuin niitä on ilmestynyt ja ovat ne edelleen hyllyssäni. Hyviä kirjoja kaikki, hauskojakin, etenkin piispa Juha Pihkalan kanssa käymäänsä kirjeenvaihtoon perustuva kirjansa ”Nurkkaan ajettu Jumala”.
Valtaojalla tiedemiehenä maailman synnystä ei ole se käsitys, joka Raamatussa kerrotaan, joten hän ei ole uskovainen, mutta ei varsinaisesti Jumalan kieltäjäkään; on agnostikko, epätietoinen, jota hän eilen illallakin korosti. Ehkä hän kuitenkin on hieman epäileväin Jumalan olemassaoloon, varsinkin kuolemamme jälkeiseen ylösnousemukseen, kun tuossa mainitsemassani kirjassa piispa Pihkalalle osoittamansa viimeisen kirjeensä lopuksi toteaa: ”Kuolemamme jälkeen toinen meistä yllättyy”;))
En minäkään en ole varsinaisesti uskovainen, mutta kyllä minä silti iltarukoukseni Jumalalle osoitan. Ja kirkkoon kuuluvana vappunikin kohokohta oli Huopalahden kirkonmäellä tapahtuma, josta toissa iltana kerroin tuolla jo kauas vyöryneen avaukseni lopussa. Epäileväinen minäkin silti olen kuolemani jälkeiseen ylösnousemukseeni ainakaan tässä ruumiissani, joka tuhkattuna hautaan laitetaan. Mutta eihän sitä tiedä - tuhkastahan nousi Fenix-lintukin!
En minä toki Esko Valtaojaa vähätellyt, vaikka heitinkin, että jos elettäisiin entisiä aikoja (muutamakin vuosi taaksepäin) hänen sijastaan vappuna olisi lähetetty jakso, jossa haastatellaan työväenliikkeen veteraania. Oikeasti kiinnostuin heti Valtaosan haastattelusta ja ohjelman katsoinkin. Mielenkiintoinen haastattelu olikin. Senkin muuten vanhastaan tiesin, että hän sanoo olevansa agnostikko, eikä ateisti, joten tahallani asian pistin asian leikiksi.
"Itse asiassa -ohjelmassakaan ei nähdä työväenliikkeen veteraania, vaan Esko Valtaoja, jonka yhdistää kommunismiin ainoastaan ateismi. "
Olet Pystyyn_kuollut niin väärässä kuin olla voi Valtaojan suhteen. Hänellä on niin terveet ajatukset ja ulostulo, kuin olla voi tässä viher -hörhöjen aikakaudella.
Et tunne ateismia näköjään sen varsinaisessa merkityksessä. Valtaoja on kommunistista niin kaukana kuin yö päivästä. Hän osaa vielä asiat niin elävästi, tietäen ettei me tiedetä mitä tulisi tietää. Nämä kaikki jumalasta alkaen niin kaikaisesta ajattelusta käytänössä, ettei kait sitä saada koskan selville. Jo me ihmsiet ollaan niin monimutkaisia kraketeeltamme, ettei sitä ratkaista, myöskään avaruuden osalta ei tiedetä oikeastaa mitään. Ilmat ja ilamasto on niin vaikea asia meidän ymmärtää, siksi siihenkin tullut näitä " noitia" jotka hyvä uskoisia aatteelleen, jujuttavat. Toki raha on aina takana, muhkea tili jota sillä saadaan.
Arvostamaani Valtaojaa on aina mukava kuunnella, laittaa osaamisellaan jauhot kurkuun monille ns tietäville.