Pripyatin uudelleen jälleenrakentaminen ja asuttaminen

Anonyymi

Joidenkin Ukrainalaisten lähteiden mukaan. Pripyatia ollaan joskus mahdollisesti lähitulevaisuudessa suunitteilla ottaa uudelleen suljettua Pripyatin kaupunkia käyttöön, sitä mukaan kunnes säteily paikoitellen hälvenee turvallisille tasoille. Ukrainanhallitus "kuulemien tietojen mukaan" suunittelee hakevansa rahoitusta kyseiseen projektiin. Virallista hintaarviota ei ole vielä julistettu kyseiselle projektille.
Alue vaatisi perusteellisen Kokonaisen puhdistusraivauksen ja mahdollisesti kaikkien rakennusten purkamisen ja maaaineksen vaihdon ainakin 5metriä syvältä koko Pripyatin pintaalaltaan. Jolloinka Pripyatin uudelleen jälleenrakentaminen voisi alkaa. Tsernobylin räjähtänyttä Onnettomuusreaktori 4:sta puretaan kuulemien tietojen mukaan hyvää vauhtia pois. Ja mahdollisesti purkavat alueen muutkin ydinvoimalat pois. Jolloinka alue voisi olla turvallinen uudelleen asuttaa, mikäli alue puhdistusraivataan ja saastunut maaines vaihdetaan uuteen.
HUOMAA! Nämä ovat sitten kuulopuheita vain, eivätkä vielä voi todistaa asiaa todeksi, ennenkuin se toisin todistetaan.

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huhupuheet Venäjältä eivät ole uskottavia.

    • Anonyymi

      Pripjatin kaupunki oli vain voimalaitosta varten, ja kun voimalaitosta ei enää ole, ei ole järkeä jälleenrakentaa sitä. Pripjat on sisemmällä, 10 km vyöhykkeellä, joka on aika saastunut.
      Sen sijaan Tshernobylin kaupunki, joka on vähemmän saastuneella 10-30 km vyöhykkeellä, voitaneen ottaa käyttöön. Siellä asustelee jo nyt paljon porukkaa lyhytaikaisissa tehtävissä. Kovin suureksi sekään kaupunki tuskin kasvaa, koska alueella ei ole kovin paljon elinkeinotoimintaa.

    • Anonyymi

      Ko. alueella asuu tälläkin hetkellä useita ihmisiä. He ovat vanhoja, mutta terveitä.

    • Anonyymi

      Tsernobylin kapungissa on nyt ikärajat, sinne voi muuttaa, mutta ei kuitenkaan nuoret. Sinne ei voi mennä tekemään ja kasvattamaan lapsia. Alueella kasvatettuja elintarvikkeita ei suositella, vaikka ikäihmiset niitä taitavatkin syödä.

      Ptripjatin kohdalla taitaa mennä pidempään ennen kuin siellä on turvallista asua. >Toisaalta heti rajan takana Gomelissa (Valkovenäjä) satoi taivaalta melkoinen määrä radioaktiivista saastetta. Siellä asutaan vieläkin, vaikka alueen elintarvikkeita ei saa syödä. Joka viides lapsi syntyy vammaisena, mutta ei se tunnu menoa haittaavan. Alkuvaiheessa vain joka neljäs lapsi syntyi terveenä, eli jotakin edistystä on tapahtunut.

    • En oikein jaksa uskoa. Lähellä ei taida olla oikein mitään sellaista, mikä erityisesti puoltaisi kaupungin perustamista tuohon kohtaan, ja Ukrainassa on kyllä tilaa rakennella kaupunkeja vaikka minne.

      Ei siis mahdotonta, mutta taloudellisesti ei luultavasti kannattavaa.

    • Anonyymi

      Joo kuten sanoin niin ei siis missään nimessä kannata täysin uskoa kuulopuheisiin, kuten alussa siitä meinasin jo mainita. Mutta sanottaisiinko että itse Pripyatin kaupunkihan on suht koht kohtalaisessa kunnossa. Ränsistynyt kyllä, mutta itse säteilyn saastuttaman alueen Raivaaminen ja jälleenrakentaminen ei sinäänsä olisi ongelma, mutta se että mitä nyt ainakin nykyhetkeen tulee niin, alueella on kyllä elinkeinotaso aika heikkoa ja kuihtuu vähitellen pois kuten joku jo asiasta mainitsikin, mutta tosiasia on se että alue on ja pysyy ainakin seuraavat
      300-400 vuotta asuinkelvottomana ehkä pidempääkin, mutta tosin kuitenkin riippuu sitten kuinka nopiaan säteily hälvenee pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      373
      1729
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1056
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      86
      1029
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1015
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe