Oikaistaan stallarien valeita!

Stallari: "Suomen itsenäistymisen jälkeinen aika vuoteen 1944 hakee kansojen historiassa vertaistaan verisyydessään ja petomaisuudessaan."

Tuo vale hakee vertaistaan jopa stallarin suorituksena!

"Pannaas listaten pahimmat:
- 1918 tapettiin n. 27 000"

Kyse oli punakapinan seurauksista. Nuo olivat punikkien kokonaistappiot. Yli 60 000 aseelliseen kapinaan syyllistä armahdettiin, pääosa vielä 1918.

"- Jatkosota n. 65 000"

Nuo olivat siis Puna-armeijan surmaamia. Itsenäisyys silti säilyi stallarien raivoksi.

"- Itä-Karjalan kuolemanleirit n. 4 500"

Siirtoleireillä kuoltiin sairauksiin ja ravinnon vähyyteen 1941-42. Kuolemat loppuivat ravintotilanteen parannuttua.

"- sotavankeja kuoli kurjuuteen n. 20 000"

Syy oli sama kuin edellä. Suomalaisten sotavankien kuolin% oli korkeampi.

"Että siinä suomalaisen porvariston saldo runsaan 26 vuoden ajalta, lähes 120 000 surmattua ihmistä. Tekee n. 4 600 surmaa vuotta kohden."

Punakapinan ja sodan uhreja on todella järjetöntä panna suomalaisten porvarien tilille. Kapinan aloittivat punikit bolsevikkien tuella ja sodat Neuvostoliitto. Erityisesti sotien aikana kansa taisteli yksimielisesti hyökkääjää vastaan. Vain stallarit olivat kommunismin kannalla.

"Vaude mikä ennätystahti. Ei ihme jos köyhälistö nousikin orjakapinaan maailman ehkä julminta porvaristoa vastaan. "

Punikit yrittivät Leninin yllytyksestä kaapata vallan, mutta epäonnistuivat. Siitä riittää valehtelua vieläkin.

"Kapinahan alkoi kun köyhillä alkoi häämöttää nälkäkuolema elintarvikkeiden hinnan noustua kansan ulottumattomiin. Koko Suomi alkoi muistuttaa yhtä suurta Tammisaaren leiriä, ilman piikkilankoja."

Kapina alkoi siis bolsevikkien tuella. Siihen osallistui noin 100 000 henkeä eli runsaat 3 % väestöstä. Sdp:n äänestäjiä oli viimeisissä vaaleissa noin 400 000.

Punikkien hallussa olevalla alueella E-Suomessa murhattiin 20-25 ihmistä päivässsä koko sodan ajan.

11

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stallari: "Punaiset puolustautuivat kun heille oli esitetty ehdottoman antautumisen vaatimus, johon ei uskallettu alistua."

      Vaadittiin vain pysymistä rauhanomaisessa ratkaisussa vapaiden vaalien tuloksen seurauksena.Punikit yrittivät aseellista kaappausta bolsujen tuella.

      "Sopivasti unohditkin seuraavat: kentällä ammuttiin antautuneita punaisia 1 000-2 000, leireillä tapetttiin nälkään ja kurjuuteen n. 14 500, kadonneista 4 500 henkeä oli ainakin 2 000-3 000 metsiin ammuttuja työläisiä. Sopivasti kun unohtelee niin pääsee näköjään esittämään mieleisiään valeita."

      Toistelet punikkien valeita. Vankien ampumiset aloittivat punaiset, kuten terrorin yleensäkin.

      Leireiltä vapautetiin ensin yli 10 000 ja sitten noin 7 000 sekä lopulta noin 50 000.

      "Sodalla on seuraamuksensa, totta. Mutta niihin ei kuulu vankien ja siviilien massatappaminen muualla kuin alkeellisissa barbaariyhteiskunnissa, jollainen valko-Suomi oli vuoteen 1944."

      Stallareilla sodan seuraamuksiin kuuluu näköjään loputon valehtelu ja historian tosiasioiden unohtaminen.
      Suomi siirtyi länsimaiseen demokratiaan Mannerheimin johdolla 1919.

      "Avauksessa listataan lahtarien syntejä. Sinä siis luet Talvisodankin siihen joukkoon ?"

      Avauksessa listataan stallarien valeita. Talvisodasta ette tekään ilmeisesti kykene valehtelemaan?

      "Mitä sitten, tuo ininä ei herätä lahtarien Petroskoissa surmaamia ihmisiä henkiin. Jokainen henkirikollinen tuomitaan oikeudessa eikä vapauteta sillä perusteella, että tekee ne muutkin vaikka niin näytätkin luulevan."

      Petroskoissa ei koottu ihmisiä surmattaviksi. Leireille kootut oli tarkoitus siirtää aikanaan Venäjälle jäävälle alueelle.

      "Todellisuudessa19.000, mikä luku on prosentuaallisesti PALJON pienempi kuin mitä suomalaisia soravankeja menehtyi N-Liitossa paljon lyhyemmässä vankinaoloajassa!"

      Valehtelet. Venäläisten vankien kuolleisuus% oli noin 30 ja suomalaisten 40 paljon lyhyemmässä ajassa.

      "Mitä sitten, Suomi tappoi sotavankeja samaa tahtia kuin Japani tai P-Korea aikanaan. "

      Valehtelet,kuten aina. Toistot eivät muuta valeita tosiksi.

      "Kunniakkaana tekona sitä pitävät vain lahtarit."

      Missähän sellaista on esitetty muualla kuin stallarien valeissa?

      " Ja muutenkin vain lahtareilla Stalinin N-liitto on normi, johon kaikkea kuuluu verrata."

      Vetailuia tekevät vain punikit, joille NLon edellen pyhien valtakunta.

      " Minä kun en ole saanut kremlinsin koulutusta niin haen vertailukohteet sivistysvaltioista enkä Stalinin ajan N-liitosta kuten sinä."

      Jaaha.Kiellät siis koulutuksesi ja taustasi muutenkin. Suomen ja länsimaiden mustamaalaus ei todellakaan ole vertailua sivistysmaihin. Niihin Suomi on kuulunut aina. NL/Venäjä ei koskaan. Sitä eivät stallarien valeet muuksi muuta.

    • Stallari: "Valehtelet. Kun maassa oli jo kaksi järjestöä joista lahtaripuoli hampaisiin aseistettuna kauhistuttavan vasemmistovihan vallassa, napit vastakkain niin on kaukana rauhanomaisuudesta kun lahtri vaatii työläisiltä ehdotonta antautumista. Jokainen pomomies valkopuolella tiesi tasan tarkkaan, että sotahan siitä tulee ja siihen ne juuri pyrkivätkin."

      Laillisen hallituksen joukoiksi 25.1. 18 määrätyt suojeluskunnat olivat heikosti organisoituja, kouluttamattomia ja vain osalla oli aseita. Ne aloittivat toimintansa venäläisten joukkojen aseriisunnalla.

      Punkaartit olivat vahvuudeltaan suurempia, mutta ne olivat koulutuksen ja johdon osalta vielä suojeluskuntia huonommassa tilassa, Bolsevikeilta saatiin aseita ja johtajia. Punakaartit lähtivät kuitenkin yleishyökkäykseen.

      "Sinun vale-vale-vale-huutosi ei ole todiste, että vale olisi kyseessä. Todista edes yksi noista luvuista valeeksi."

      Miksi pitäisi? Eivät valeenne ole tutkimustuloksia. Leireillä kuoltiin aliravitsemukseen ja tauteihin. Noin sata teloitettiin. Muut tappamisväitteet ovat huuhaata.Suuri enemmistö sai lyhyitä vankilatuomioita. Pääosa armahdettiin.

      "Hahaa, mikä vitsi. Miksi kerättiin jo muka ennakkoon kun tarvetta siihen ei tosiasiassa ollut. Väki olisi voitu ajan koitettua marssittaa kodeistaan suoraan juniin tai tuoda autojen lavalla. Näin natsikin, esikuvanne, Auschwitzissa teki, suoraan junista kaasukammioihin. Ei siirto vaadi välileirejä eikä varsinkaan jättämistä leireille ilman ruokaa nälkään ja kurjuuteen kuolemaan."

      Stallari ei tunne tilannetta tässäkään. Väestö oli ensin koottava turvaan taistelualueelta, sitten voitaisiin siirtää.
      Natsien menetelmät hallittiin nimenomaan NL:ssa. Sieltähän natsit ne kopioivat.

      "Näin tämä asia on lukuisissa historiankirjoissa kerrottu ja uskon niihin, en sinuun koska sinä valehtelet työksesi ihan kaikesta."

      Esitä näyte. Et pysty, koska valehtelet.

      "Hähää, menikö jäbällä sormi suuhun per...reiän kautta. Sinun teksteissäsi verrataan joka ainoassa viestissäsi kaikkea siihen mitä tapahtui N-liitossa. Ns. stallarien teksteissä ei koskaan."

      Valehtelet. Kerron vain tosiasioita. Stallarit keskittyvät ylistämään ja puhtaaksipesemään NL:n ja Stalinin rikoksia.

      "Hahaa, jäbä väittää juuri tuossa ylempänä riveillä miten hän ei koskaan vertaa mitään asiaa N-liittoon ja heti perään suoltaa "NL/Venäjä ei koskaan" ja on hetkeä aiemmin verrannut Suomen ja N-liiton sotavankien kohtelua. Juu, todellakaan meidän nasupoika ei koskaan vertaa mitään asiaa N-liittoon, uskotaan, buaah pellelle"

      Valehtelet.Kiistän stallarien vertailut sivistysmaihin. Jäät aina kiinni valeista.

      • Anonyymi

        ----- Väestö oli ensin koottava turvaan taistelualueelta, sitten voitaisiin siirtää.------

        Puhut väkevää sontaa, siinä vaiheesssa kun väkeä keskitysleirille koottiin ne alueet eivät ENÄÄ olleet taistelualueita. Taistelut olivat ohi ja aloitettiin julma etninen puhdistus.


    • Anonyymi

      -----Todista edes yksi noista luvuista valeeksi."
      Miksi pitäisi? ------

      Miksi tosiaan lahtarin pitäisi väitteitään todistaa? Hänellehän riittä pelkkä huuto ja valehtelu ilman todistamisen paineita.

      • Anonyymi

        Miksi punikkien valeet pitäisi taas todistaa valeiksi?

        Nehän on jo kumottu avauksessa.


    • Anonyymi

      -----Yli 60 000 aseelliseen kapinaan syyllistä armahdettiin, pääosa vielä 1918.-----

      Avaaja sitten meinaa, että tapettujen määrällä ei mitään väliä jos vaan kaikkia ei tapeta. Sitten vasta on rikos jos kaikki tapetaan.

      • Anonyymi

        Eiväthän punaiset kaikkia porvareitakaan tappaneet mutta silti sitä pientäkin kuolleiden porvarien määrää ruikutetaan suurena rikoksena. Porvarin moraali on niin kovin valikoivaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiväthän punaiset kaikkia porvareitakaan tappaneet mutta silti sitä pientäkin kuolleiden porvarien määrää ruikutetaan suurena rikoksena. Porvarin moraali on niin kovin valikoivaa.

        Sotasurmat vuonna 1918
        Kuolintavan ja osapuolen mukaan


        PUNAISET
        Kuolintapa
        Kaatunut 5.199
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 7.370
        Kuollut vankileirillä 11.652
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 607
        Kadonnut 1.767
        Muut kuolintavat 443
        YHTEENSÄ 27.038

        VALKOISET
        Kuolintapa
        Kaatunut 3.414
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 1.424
        Kuollut vankileirillä 4
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan
        Kadonnut 46
        Muut kuolintavat 291
        YHTEENSÄ 5.179

        MUUT
        Kuolintapa
        Kaatunut 790
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 926
        Kuollut vankileirillä 1.790
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 6
        Kadonnut 380
        Muut kuolintavat 531
        YHTEENSÄ 4.423

        YHTEENSÄ
        Kuolintapa
        Kaatunut 9.403
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 9.720
        Kuollut vankileirillä 13.446
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 613
        Kadonnut 2.193
        Muut kuolintavat 1.265
        YHTEENSÄ 36.640


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiväthän punaiset kaikkia porvareitakaan tappaneet mutta silti sitä pientäkin kuolleiden porvarien määrää ruikutetaan suurena rikoksena. Porvarin moraali on niin kovin valikoivaa.

        Sotasurmat vuonna 1918
        Kuolintavan ja osapuolen mukaan


        PUNAISET
        Kuolintapa
        Kaatunut 5.199
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 7.370
        Kuollut vankileirillä 11.652
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 607
        Kadonnut 1.767
        Muut kuolintavat 443
        YHTEENSÄ 27.038

        VALKOISET
        Kuolintapa
        Kaatunut 3.414
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 1.424
        Kuollut vankileirillä 4
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan
        Kadonnut 46
        Muut kuolintavat 291
        YHTEENSÄ 5.179

        MUUT
        Kuolintapa
        Kaatunut 790
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 926
        Kuollut vankileirillä 1.790
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 6
        Kadonnut 380
        Muut kuolintavat 531
        YHTEENSÄ 4.423

        YHTEENSÄ
        Kuolintapa
        Kaatunut 9.403
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 9.720
        Kuollut vankileirillä 13.446
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 613
        Kadonnut 2.193
        Muut kuolintavat 1.265
        YHTEENSÄ 36.640


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiväthän punaiset kaikkia porvareitakaan tappaneet mutta silti sitä pientäkin kuolleiden porvarien määrää ruikutetaan suurena rikoksena. Porvarin moraali on niin kovin valikoivaa.

        Sotasurmat vuonna 1918
        Kuolintavan ja osapuolen mukaan


        PUNAISET
        Kuolintapa
        Kaatunut 5.199
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 7.370
        Kuollut vankileirillä 11.652
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 607
        Kadonnut 1.767
        Muut kuolintavat 443
        YHTEENSÄ 27.038

        VALKOISET
        Kuolintapa
        Kaatunut 3.414
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 1.424
        Kuollut vankileirillä 4
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan
        Kadonnut 46
        Muut kuolintavat 291
        YHTEENSÄ 5.179

        MUUT
        Kuolintapa
        Kaatunut 790
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 926
        Kuollut vankileirillä 1.790
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 6
        Kadonnut 380
        Muut kuolintavat 531
        YHTEENSÄ 4.423

        YHTEENSÄ
        Kuolintapa
        Kaatunut 9.403
        Teloitettu, ammuttu, murhattu 9.720
        Kuollut vankileirillä 13.446
        Kuollut vankileiriltä vapauduttuaan 613
        Kadonnut 2.193
        Muut kuolintavat 1.265
        YHTEENSÄ 36.640


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiväthän punaiset kaikkia porvareitakaan tappaneet mutta silti sitä pientäkin kuolleiden porvarien määrää ruikutetaan suurena rikoksena. Porvarin moraali on niin kovin valikoivaa.

        Suomalaisten saamien venäläisten sotavankien kohtelu oli kuitenkin kunniakkaampaa kuin neukun oma sotavankien kohtelu!

        Suomalaiset kohtelivat neukkusotavankeja paremmin kuin neukut suomalaisia!

        N-liiton 64.000:sta Jatkosodan sotavangeista Suomessa kuoli 31,3 %, useimmat joko haavoihinsa tai tauteihin. Suomalaiset ampuivat noin 1000 neuvostovankia. Vuonna 1944 Suomi palautti N-liittoon 44 000 vankia (siis hengissä). Joitakin satoja karanneita palautettiin myöhemmin, mutta satoja sotavankeja onnistui pakenemaan lähinnä Ruotsiin ja jäämään länteen. Japanilaiset huolehtivat brittiläisistä sotavangeista esimerkillisesti, ja kuolleisuus olikin alhaisempi, kuin suomalaisten ylläpitämillä Neuvostoliiton sotilaiden sotavankileireillä.
        Mainittakoon, että vapautetut venäläiset sotilaat rajan ylitettyään jatkoivat pettureina matkaa Siperian vankileireille, joissa ’pettureita’ odottivat monien lisävuosien vankituomiot.

        Puna-armeijalle antautuneista 3400 suomalaissotilaasta kuoli tai surmattiin vankeudessa noin 1400, mikä tekee vähän 41,2 %. Tosin suomalaisista useimpien sotavankeusaika kesti vain joitakin kuukausia, puna-armeijalaisten enemmistö oli vankina yli kolme vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      330
      5281
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2676
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1692
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      113
      1556
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      122
      1443
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1403
    Aihe