Todelliset Jeesuksen seuraajat, eli ne, jotka palvelevat YHTÄ Jumalaa Jeesuksen opetusten mukaan eivät missään tapauksessa vietä ns. kristillistä pääsiäistä eli monijumalaista teurastusfestivaalia ja kummistususkonnon perustamisjuhlaa. Kristillisessä pääsiäisessähän jumala tapattaa jumalan joka kuolee mutta herää kummittelemaan ja tätä kummitusta pitäisi palvoa muiden jumaluuksien rinnalla. Eikö kristikansa näe kuinka läpeensä monijumalainen vainajakultti on kyseessä?
Todellinen Jeesuksen seuraaja
10
73
Vastaukset
- Anonyymi
Ristiriitaistahan koko Raamatun kehitystarinan juoni on.
- Anonyymi
Eihän kristityt seuraakaan yleisesti Jeesuksen opetuksia vaan Paavalin armonoppia, jolloin teoilla ei ole suurempaa merkitystä.
Korjaus: ei Paavalin armonoppia vaan harhaoppia. Paavali kehitteli monijumalaisen vainajahenki-kummitususkonnon.
- Anonyymi
Aivan. Paavali ei koskaan tavannut Jeesusta, ainoastaan visioi Jeesuksen haamua. Luuli nähneensä Jeesuksen, muttei nähnyt.
Anonyymi kirjoitti:
Aivan. Paavali ei koskaan tavannut Jeesusta, ainoastaan visioi Jeesuksen haamua. Luuli nähneensä Jeesuksen, muttei nähnyt.
Väittäisin että joko keksi tahallaan tuollaisen rökälevalheen tai sitten paholainen hänet riivasi moisia näkemään. Joka tapauksessa Paavali tuhosi kristinuskon sisältä päin jo alkuvaiheissa, koska ulkoa päin väkivalloin ei onnistunut.
- Anonyymi
bismillah kirjoitti:
Korjaus: ei Paavalin armonoppia vaan harhaoppia. Paavali kehitteli monijumalaisen vainajahenki-kummitususkonnon.
Kyllä ainakin Luther julisti armonoppia, joka vei sivuun Jeesuksen opetuksista, joissa taas oli suuressa osassa teot mitä lähimäisille tehdään.
Tuo bismillahin mainostama ainoakin jumala on vain ihmisen luoma epäjumala.
Jos oikea jumala olisi olemassa ja antaisi sanoman ihmisille, ei kukaan sitä tulkitsisi tai ymmärtäisi väärin ihonväristä, kielestä, kulttuuritaustasta, älynlahjoista tai nenän muodosta riippumatta.
Vastaväitteitä ei kannata edes yrittää esittää, koska väitteeni on kumoamaton ja osoittaa siten kaikki jumalaansa mainostavat ihmiset epäjumalanpalvojiksi.- Anonyymi
Mars laatimaan uusia aerobicin historian luentoja siitä! Korkki kiinni ja näppis laulamaan!
Anonyymi kirjoitti:
Mars laatimaan uusia aerobicin historian luentoja siitä! Korkki kiinni ja näppis laulamaan!
Ei kelpaa vastaväitteeksi, osoittaa vain mielesi ja epäjumalasi pienuuden.
Olen pahoillani älyllisestä vajavuudestasi, mutta häpäiset koko uskonharhaisen maailman palvotusta epäjumalasta riippumatta koska et ymmärrä tilaasi, eikä epäjumalasikaan ole kykenevä sinua häpäisemästä myös itseäsi.
- Anonyymi
Yksi Jumala on oikein ja kohtuullista. Hän antaa elämälle mielekkyyden. Hitsi, taidan tehdä pienen palveluksen, pöö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2412608Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka122162Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3231880- 1031639
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois861546Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001250- 671200
- 251131
- 501083
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731016