Saksan demarit esittävät BMW:n kansallistamista

Anonyymi

Saksan demareilla on terveet ajatukset. Myös Suomessa pitäisi kansallistaa maalle tärkeät suuryritykset, jotta niiden tuottama hyöty saadaan pelkkien omistajien sijaan koko kansan käyttöön. Samassa yhteydessä tulee kansallistaa myös kaikki luonnolliset monopolit, kuten sähkönsiirtoverkot.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006090909.html
---------------------------------------
Saksan johtaviin puheenaiheisiin on yllättäen noussut autonvalmistaja BMW:n kansallistaminen, kun sosiaalidemokraattien SPD:n nuorisojärjestön puheenjohtaja Kevin Kühnert esitti räväköitä talousnäkemyksiä lehtihaastattelussa.

Kühnert ehdottaa tuoreen Die Zeitin haastattelussa muun muassa BMW:n kaltaisten suuryritysten kansallistamista ja kieltoa yksityiselle vuokratoiminnalle.

BMW eli Bayerische Motoren Werke on Saksan teollisuuden kruununjalokiviä ja osakeyhtiö, jonka suuromistajia ovat Quandtin perheen jäsenet.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksei myös DDR:ää voida palauttaa, antaa koko valtio takaisin kansalle....hienosti rupeaa menemään ja Saksa lähtee nousemaan.
      Wartburg, Trabant ja muut v.e:t =VOLKSEIGENER BETRIEBE voitaisiin myös elvyttää uuteen uskoon, jne..
      Myös VoPot eli VolksPolizeit takaisin...kansanpoliisi on towerin ystävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      135
      1933
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1589
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1486
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      84
      1403
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1361
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      128
      1166
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1070
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1059
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    10. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      868
    Aihe