Totuuksia vuodesta 1918

Stallalri: "Ainakin viime vuosisadan ja ehkä koko ihmiskunnan historian julmin hallinto oli Suomen valkoiset 1918."

Stallari unohtaa ainakin isänmaansa Neuvostoliiton. Pannaan vielä kommunistiset Kambodza, Kiina ja P-Korea.

"1. Heti sodan alussa aloitettiin vankien systemaattinen teloittaminen koska ylin pomo oli käskenyt teloittaa kaikki ase kädessä vastaan panevat."

Ei ollut tällaista käskyä. Jo maaliskuussa oli sotavankileriellä noin 4 000 punikkia.

"2. Yksityinen henkilö eli Hjalmar Saari sai tappaa vapaasti kenet halusi ja niin paljon kuin halusi ja tappoikin julmasti kiduttaen yli 50 ihmistä. Normaalissa terrorissa "tappolupa" on vain organisaatiolla, ei kenellä tahansa. Tässäkin mielessä täysin poikkeavaa julmuudessaan ja laittomuudessaan siitä mitä ihmiskunnassa aiemmin on nähty."

Kyse oli puhdistusvaiheesta. Punikit olivat tuhonneet oikeuslaitoksen ja poliisin.Saari pidätettiin ja tuomittiin vankeuteen.

"3. Vankeja alettiin tappamaan nälällä mikä on erittäin julma tapa kiduttaa ihminen hengiltä. Ruoan vähyyteen vetoaa vain sekopäät koska ruokapakettien tuominen ulkoa kiellettiin. Lapsikin näkee, että tarkoitus oli tappaa nälällä."

Punavankien suuri määrä johti muonahuollon luhistumiseen nälänhätää kärsivässä maassa. Vankeja alettiin nopeasa tahdissa vapauttaa.

"4. Ns. kenttäoikeudet, joissa isännät saivat mistään laeista ja moraalista piittaamatta tuomita ja tappaan kenet vain halusivat ilman, että mikään taho sitä vimmaa mitenkään kontrolloi."

Kenttäoikeudet tuomitsivat punakapinaan syyllisiä.
Mannerheim käski 10.5. 18 niiden lopettaa toimintansa ja lähettää vangit valtionrikosoikeuksien tutkittaviksi.

Todettakoon, että punikit aloittivat terrorion ja murhat jo marrasuussa -17 surmaten noin 150 viatonta ihmitä ennen taistelujen alkua. Tappaminen jatkui 20-25 henkilön päivävauhtia sodan loppuun.

6

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Punikkien näkemys vuodesta 1918 on peräti yksipuolinen ja asiantuntematon. Edelleen on voimassa kielto perehtyä vuoden 1918 todellisiin tapahtumiin.

    • Anonyymi

      jos olisi ollut ammattiyhdistykset ja lakkopäivärahat niin sota 1918 ei olisi syttynyt. olisi lakolla saatu työväen asioita parannettua. silloin ei nälkäänäkevät ja rahattomat voineet muuta. onneksi nyt asiat hoidetaan neuvottelemalla. kannattaa kuulua liittoon ja käydä äänestämässä. koko se sota on suomen häpeätahra, puolin ja toisin.

      • Anonyymi

        Suurlakollahan nytkin asioita ajettiin ja saatiin läpikin.

        Lopulta vain sdp:n jyrkkä linja voitti halutessaan kaapata vallan bolsevikkien tuella.
        Pieleen meni ja viimeinen asia, joka myönnetään, oli että OMASTA SYYSTÄ.


    • Anonyymi

      Kyllä julminta oli Kymijoen laaksossa, ihmisiä ammuttiin Kymijokeen ja ”veripeltoon”. Oltiin todella sen ihmisluonnon pahimmalla puolella. Ihmisiä pakko-otettiin työkomennusporukoihin, mutta näitä pakko-otettuja pystyi sopivan rahamäärän avulla ”vapauttamaan”.
      Sosialidemokraatti osoitti olevansa rikollinen joka sai rangaistuksensa ja josta vieläkin änkytetään että se oli julmaa. Mutta jos ammutaan rivi ihmisiä (epäiltyjä valkoisia) avannon viereen ja aletaan tunkemaan pistimien kanssa avantoon ja kaikki eivät ole kuolleita niin survotaan vaan kovemmin pinnan alle. Kysyn vain missä se ihmisyys oli?
      Niin väsynyt taas ...

      • Anonyymi

        Tuollaisia on turha kertoa. Punikkien mukaan ei mitään murhia tapahtunut, ainoastaan joitain raiskaajia saatettiin hieman kolhia. Muuten valkoisia vankeja pidettiin leppoisassa täyshoidossa sirmakan soidessa ja teepannun poristessa, Löytyipä vahvan aterian kyytipojaksi ryyppykin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuollaisia on turha kertoa. Punikkien mukaan ei mitään murhia tapahtunut, ainoastaan joitain raiskaajia saatettiin hieman kolhia. Muuten valkoisia vankeja pidettiin leppoisassa täyshoidossa sirmakan soidessa ja teepannun poristessa, Löytyipä vahvan aterian kyytipojaksi ryyppykin.

        Ei ihan noinkaaan.

        Punikit aloittivat terrorin ja murhat venäläisen sotaväen tuella jo suurlakon aikana.
        Enne sotatoimien alkua tapettiin noin 150 viatonta ihmistä. Punaisia surmattiin samaan aikaan kaikkiaan 10.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6410
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6243
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6205
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      4002
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2425
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2365
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1329
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1138
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      970
    Aihe