Miksi demarit yrittää tehdä Persuista ÄÄRI-OIKEISTOLAISIA ??????

Anonyymi

Lindman yrittä panna Eduskunnassa Persut istumaan ÄÄRI-OIKEALLE.

Onko tarkoitus luoda Persuista mielikuva ÄÄRI-OIKEISTOLAISENA
puolueena?

Kaikkea se tuo politiikka ja vallanhimo teettää. Onneksi Persuilla on
tuo itseään työmieheksi tituleeraava PUTKONEN.
Se kertoo paljon puolueen arvo-pohjasta.

48

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on demareiden viimeinen taisto. Ne ei halua menettää tyhmien ääniä. Fiksut tietävät ettei se ole äärioikeistoa.

      Suuuremmassa mittakaavassa demarit yrittää saada ihmiset luulemaan että kansallissosialistit eivät muka olisi sossuja

      • Anonyymi

        Merkillistä, miksi puolue itse ei saa päättää, missä istuu. Miksi paikkaa vaihdetaan tahdonvastaisesti. Risikon kommentti oli myös outo, siitä että asia on naurettava, miten hän suhtautuisi, jos hänen puolueensa yhtäkkiä siirrettäisiin, vaikka äärimmäiseksi vasemmalle? Ainakaan en ole huomannut, että istuinjärjestyksen siirtäminen olisi ketään erityisesti naurattanut, vaikka kyseinen henkilö niin väittää. Tuntuu muutenkin, että perussuomalaisia ei eduskunnassa huomioida kuin juoksuttamalla heitä paikasta paikkaan.
        Koulussahan oli ennen tapana vaihtaa oppilasten paikkaa luokassa, jotta ei syntynyt vääriä asentoja vartaloon, pitäisikö eduskunnassa menetellä samoin.
        Pirkko Kuu-Karkku Somero


      • Anonyymi

        Huomauttaisin vielä, että ainakin kotipaikkakunnallani pidetään perussuomalaisia liian punaisina, joten senkin vuoksi on järjetöntä sijoittaa perussuomalaiset oikealle, koska silloin poliittiset perinteiset väritkin menevät perin sekaisin.
        Pirkko Kuu-Karkku


    • Anonyymi

      Persupelko syvässä ja aiheellinen!

    • Anonyymi

      Perustus-Lain 29§ : Kansanedustaja on velvollinen toimessaan
      noudattamaan OIKEUTTA JA TOTUUTTA.

      Tämä tuuppaa unohtumaan politikoilta, jotkut puolueet syyllistyvät
      tuon laiminlyöntiin enemmän jotkut vähemmän.

      Valehtelu ja siitä kiinnijääminen on yleensä politikon poliittisen uran loppu.

      • Anonyymi

        Pointisi aivan oikea. Kunpa kansanedustajat noudattaisivat edes tuota lain kohtaa.
        Viimeisin virkkeesi on syytä ottaa huomioon jo tulevissa EU-vaaleissa, sillä ei pelin henki muuten muutu.
        Rinne & Risikon sekoilu on varsinkin Rinteen osalta tietynasteinen halveksunta, kohdistettuna sosiaalidemokraatteihin, jotka ovat eduskuntavaaaleissa siirtyneet tukemaan perussuomalaisia.
        Rinne nyt vain ei ole huomannut miten kävi Soinille.
        Suomalainen kun ajattelee nykyisin enemmän itsenäisesti kuin ennen.


    • Fiksut tietää että Persuissa on paljon äärioikeistolaisia isäm maalisia öyhöjä eli natseja. Persut on taktinen uusfasistipuolue vaikka voissa paistaisi. Veikko Vennamo häpeäisi Persuja jos eläisi.

    • Anonyymi

      Äärioikeisto on valitettavasti nostamassa päätään huolestuttavasti, kautta Euroopan, joka suurilta osin liittyy kieltämättä eu:n huonosti hoidossa olevaan turvapaikanhakijatongelmaan, joka ei tyydytä kansalaisia , etenkin kun se on tuonut mukanaan ikäviä liveilmiöitä.
      Populisimi ja maahanmuuttovastaisuus kukoistaa edellämainituista syistä, ja on herättänyt näitä ilmiöitä, jotka ratsastavat näiden avulla.
      Vaikeasti hallittavissa on kun massoittain ihmisiä lähtee hakemaan turvaa tai parempaa elämää muista maista, joka toisaalta on ymmärrettävää heidän näkökulmastaan, ja toisaalta ymmärtää kohdemaiden kansan vastaisuuden, etenkin kun jo itsellä on ongelmia saada työtä ja tulla toimeen, sekä näitä ikäviä liveilmiöitä, jotka on kauhistuttavia ja sinällään anteeksiantamattomia.

      Maailmalla äärioikeisto, populistiset puolueet, eikä meillä Persut ole vastaus tuohon ongelmaan, vaan päinvastoin, ne saattavat lietsoa terrorismin vaaroja ja sitä ettei saada asiaa ratkaistuksi, vihapuheita ja ääriaineksia, jotka usein pelkästään pahentavat asioita ja lisää konfliktien uhkia ja pahimmillaan mm, isisin ryhmien kaltaisia nousuja, katkeruutta ja kostoja.

      Nimimerkki , mielipiteeni , joka voi olla jäljillä, ja joka saattaa olla väärässä, mutta myös oikeassa.

      • Anonyymi

        En pidä peruja oikeistolaisina. He ovat osittain konservatiiveja, mutta sitäkin leimaa varten pitää valita teemat sopivasti.

        Puolueiden luokittelu perustuu vanhoihin puolueisiin ja ajatusmalleihin, jotka eivät enää toimi.

        Puolue voi olla samaan aikaan liberaali ja konservatiivinen ja kannattaa hyvinvoinnin jakamista sekä vapaata markkinataloutta jaettavan luomiseksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En pidä peruja oikeistolaisina. He ovat osittain konservatiiveja, mutta sitäkin leimaa varten pitää valita teemat sopivasti.

        Puolueiden luokittelu perustuu vanhoihin puolueisiin ja ajatusmalleihin, jotka eivät enää toimi.

        Puolue voi olla samaan aikaan liberaali ja konservatiivinen ja kannattaa hyvinvoinnin jakamista sekä vapaata markkinataloutta jaettavan luomiseksi.

        Perussuomalaiset haluavat lopettaa kaikki tuet, ja mitä ilmeisemmin seurauksin, se olisi työnantajan markkinat, ja seuraisi sen myötävaikutuksella isohko palkka-ale. No jotain hyvääkin, meistä tulisi sitä myöten halpatyömaa, ja samalla mentäisiin ajanlaskussa taaksepäin.


    • Anonyymi

      KÄYTÄNTÖ, ELI PERSUJEN KALTAISTEN PUOLUEIDEN LAITTAMINEN OIKEALLE, POHJAA EUROOPPALAISEEN TAPAAN, JOKA LIITTYY PÄIVITETTYYN RATKAISUUN JA YHDENMUKAISUUTEEN.

    • Anonyymi

      Ei se kannatus sillä laske!

    • Anonyymi

      Jonkun siellä oikeassa laidassa on kuitenkin istuttava, persut tai kokkarit.

    • Anonyymi

      Eiköhän Persut ole tehneet sen ihan itse, kirjoituksillaan ja mielipiteillään.

    • Anonyymi

      Ensinnä Persut oli Populisteja ku se ei tehonnut ja kannatus vain nousi
      niin nyt Persut ovat ÄÄRI - OIKEISTO.

      Mitähän seuraavaksi ?

      • Anonyymi

        Tuossa on totuutta. Persuista on tullut Halla-ahon aikana enemmän ehta konservatiivioikeistopuolue ja populismi on vähentynyt talous- ja sosiaalipolitiikassa.


    • Anonyymi

      Varmaankin sama missä istuu, miksi kuitenkin ovat tehneet jonkinlaisen järjestyksen. Politiikassa ei kait tarvia ollakkaan mitään järkeä, persuja yritetään jokatapauksessa syrjiä mutta kyllä kansa tietää ja mennään eteenpäin vaikka porvarit ja vihervassarit yrittää kuin kaataa "hyvinvointiyhteiskuntaa"

      • Anonyymi

        Persuporvarit ja porvarikamunsa sitä hyvinvointiyhteiskuntaa pääasiassa ovat kaatamassa. Köyhät ja työväki kyykkyyn, siinä persujen motto.


    • Anonyymi

      Suosittelen Persuja istumaan mieluummin oikealla ku vasemmalla.

      Vasemmalla istumisesta minulla on karvaita muistoja,

      Vasemmalla istumisesta voi tulla rakkoja perseeseen

    • Anonyymi

      Milloin oikealla milloin vasemmalla, päättäkää trollit tai antaa olla, kateus näyttää vaan kasvavan

    • Anonyymi

      Hehän ovat äärioikealla. Katsoppa heidän omia halujaan asemoitua mm. EU:ssa. Reilusti oikeammalla kuin kokoomus.

    • Anonyymi

      Googleta , Suomen Sisu, jossa mainitaan muistaakseni järjestyspoliisin pitävän heitä äärioikestolaisina, mutta googlaamalla löydätte lisää, ja siihen on kuulunut itse Jussi Halla-Aho

      • Anonyymi

        Jos Suomen sisu olisi sama kuin ps, niin jompikumpi olisi liikaa ja tarpeeton.. Peruja äänesti viidennes kansasta.

        Olen ymmärtänyt että Suomen sivussa on niitä, jotka ovat äänestäneet demareita. Ettei demarit sittenkin olisi niitä sosialisteja...


    • Anonyymi

      Istumapaikat eivät vaikuta demokratian toteutumiseen. Ne voisi yhtä hyvin arpoa.

    • Anonyymi

      Siniset istuivat kaksi vuotta Sipilän polvella ja huonosti kävi, kyllä istumapaikoilla on merkitystä, sillä tuolit katosi alta koko porukalta.

    • Anonyymi

      Ei siihen mitään muuta syytä tarvita. kun muistetaan, että TUS'n sosialistist eivät siedä työmiehen hienhajua. TUSsulaiset ovat tottuneet Bossien ja Armanien lemuihin.

      • Anonyymi

        Persujen kovinta kannatusaluetta Helsingissä oli porvarien Eira.

        Persut on rikkaiden etupuolue. Se nähtiin viime eduskuntakaudella. Mamujankutus ei sitä peitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persujen kovinta kannatusaluetta Helsingissä oli porvarien Eira.

        Persut on rikkaiden etupuolue. Se nähtiin viime eduskuntakaudella. Mamujankutus ei sitä peitä.

        Eirassa kannatus oli 7%, Kemissä yli 22%
        Ei näytä kovin herraskaiselta :D

        Joko olet tyhmä tai sitten haluat esittää demaritotuutta :D


    • Anonyymi

      Media on osaltaan harhauttanut äänestäjiä jo ennen viime vaaleja, puhumalla persuista ikäänkuin työläispuolueena, jota ei se vähimmässäkään määrin ole.

      Selvää oli että perussuomalaiset "siniset"pettivät äänestäjänsä ja omansa, eikä noudattaneet demokratiaa silloin, kun Halla-Aho voitti persujen puheenjohtajuuden, jossa siniset keinottelivat Halla-Ahon ja puolueen takana , kun hallituksessa istuneiden persujen takki vaihtui kokonaan hallitukseen menon jälkeen. Se koettiin oikeutetusti vääryyteenä, ja nyt persuille satoi myötätuntoääniä.

      Mielipiteeni on , että Persut on puolue, jossa on aika värikäs sakki ja Persuihin kuuluvia, Suomen Sisu järjestöstä eduskuntaan pääsi nyt peräti 5,
      huomautettakoon, että järjestö kelpuuttaa joukkonsa mm. uusnatsit. Ja Persuja pidetään jossain piireissä äärioikestolaisina, joista voisi löytää netistä hakemalla perusteluja.
      Pyydän tarkistamaan googlaamalla Suomen Sisu, niin sieltä löytyy varmasti päivitettyä tietoa, heidän toiminnastaan.

    • Anonyymi

      Maahanmuuttovastaisuuden vuoksi persut pärjäsivät, ja kyllä se olisi varteenotettava kannanotto ja tulisi huomioida politiikassa, muttei niinkään siinä, että perussuomalaiset pääsisivät hallitukseen, koska siinä on näkemykseni mukaan toisaalta omat "vaaransa"
      Kansasta on kuitenkin suuri osa kantansa tuonut esiin, joten muutosta kaivataan.

      Nämä täällä olevat turvapaikanhakijat pitäisi silti hyväksyä ja sopeuttaa yhteiskuntaan, koska "moka" on jo käynyt, ja turvapaikanhakijoita tuli hallitsematon määrä vuonna 2015, mutta ainoa keino on hyväksyä tosiasia, ja tehdä kaikki voitava, että he sopeutuisivat yhteiskuntaan, vaikka se meistä tuntuisikin vaikealta ja etenkin noiden kauheuksien jälkeen joita Oulussa nuoriin tyttöihin on kohdistunut. Rikos on aina rikos ja ne pitää tuomita. Mutta viha synnyttää vihaa, kostonkierre vaikeuksia ja ongelmia, viha ja epävakaus terrorismia ,sekä konflikteja, jolloin meillä vasta niistä tulisikin lisää pahoja pitkäaikaisia ongelmia.

      Persut mielestäni vain saattaisivat vaarantaa suotaisan kehityksen ja lisätä siinä mielessä uhkia. Mitä uusien turvapaikanhakijoiden suhteen tulee, niin siitä "virheestä" on varmaan opittu. Eriasia on sitten ne uhkat jotka ilmaston lämpeneminen tuo ja erinäiset sotilaalliset konfliktit maailmalla, onko aidosti keinoja , vain pitäisikö alkaa todella tekemään ennaltaehkäisevää työtä sotien välttämiseksi, ja eritoten yrittää pyrkiä viemään tietoa ilmaston ihmistä ja pyrkiä löytämään gloopaalisti ratkaisuja ja ymmärrystä asiasta.

    • Anonyymi

      Taitaa olla puurot ja vellit sekaisin.
      Turvapaikan hakija on eri asia kuin turvapaikkaan oikeutettu.

      Ihmisille, jotka täyttävät ehdot, pitää turvapaikka myöntää. Muille ei.

      Osa turvapaikkan hakijoista voi kuitenkin olla hyvä lisä työmarkkinoilla. Heille on järkevä antaa työtapa, määräaikainen tietenkin, vaikka eivät täyttäisi ehtoja.

      Ongelma tulee niistä, jotka kiristävät yhteiskuntaa sillä, että tekevät täällä asioita, jotka saattavat heidät vaaraan kotimaassaan. Heidät pitää sijoittaa Ahvenanmaalle pysyvästi.

      • Anonyymi

        Turvapaikanhakijoissa on paljon heitä jotka eivät ole saaneet turvapaikkaa, ja ovat siksi kadonneet maan alle, ja toiset heistä kantavat tarttuvaa tuberkuloosia, joka ei ole leikin asia, ja uhkaa kansalaistemme terveyttä.
        Se oli paha moka silloin 2015, että maailmalle oli kantautunut , että meillä tykätään heistä ja halutaan heitä Suomeen.... ONKO SIIS IHME, ETTÄ HE HALUSIVAT SUOMEEN....


    • Anonyymi

      Demarit tunnetaan Kreikka Vakuus Valehtelusta.

      Olihan tuo aikoinaan esitys. Ensinnä maksettiin messinkiä vakuuksista
      ja siten väitetiin että tilillä on vakuusrahat. Sama summa joka maksettiin
      vakuuksista.

      Nämä demarien vakuudet herätti hilpeyttä ympäri Eurooppaa

      Se oli sitä demari-politiikkaa (kansan kusetusta)

      • Anonyymi

        Ei todellakaan pidä paikkaansa. Kun todellisuudessa SDP :n Urpilainen tuli valtionvarainministeriksi, Suomi oli siihen mennessä lainoittanut huomattavilla summilla Kreikkaa, ja keinot olivat vähissä, ja paluuta ei enää ollut, mutta jotain oli mahdollista ja pakko edes yrittää pelastaa , jotta saisimme edes osan takaisin , niin Urpilainen kiitettävällä tavalla neuvotteli vakuudet seuraaviin myönnettäviin lainoihin. Urpilainen teki loistavan työn, ja miten tilanne kehittyi ja kehittyy, oli muiden käsissä, kuin SDP: n, jolla he mm. Kokoomus ja Keskusta saattoivat/saattavat pilata mahdollisuutensa, jos ovat niin vietävissä ja suostuvat kaikkiin EU:n tarjoamiin ehtoihin, jolloin vaarantuisi pahimmillaan kaikki saatavat.

        Käsittääkseni nyt Kreikka on päässyt EU:n talutusnuorasta ja mitään ei olla vielä lopullisesti menetetty, joten riippuu paljolti Kreikan kehityksestä miten jatkossa tulee käymään. Lainoihin on myönnetty jatkoaikaa ja korkoja on pienennetty, joka on luultavammin paras tae siitä, että saataisiin sieltä kaikki mahdollinen mikä saatavissa on. Jos jotkut ovat valehdelleet, kyllä ne ovat muut, kuin SDP.


        Mennään todellisuuteen , jossa alkujaan Keskustan Vanhasen hallitus alkoi myöntämään Kreikalle suuria lainoja ja takuita , Kokoomuksen Valtionvarainministerinä toiminut Katainen puolusteli niiden tärkeyttä. Asiasta käytiin kovaa keskustelua ja kansalaiset olivat huolissaan, jota Vanhanen rauhoitteli sillä, että saamme niistä vielä hyötyä, ja kovaa korkoa lainoille.

        Turha silti enää syytellä, tuskin kukaan tavallaan on tavallaan tehnyt vääriä ratkaisuja, mutta siitä tulisi sensijaan ottaa oppia, ettei pidä olla muiden maiden vietävissä, eikä kumarrella EU: n päättäjiä, joilla on usein oma lehmä ojassa. Ei ne EU: n herrat sen kummempia tai viisaampia ole, ja he voivat pelata omaa peliään, muiden kustannuksella. Suomalaiset ovat tunnetusti rehellisempiä kuin muualla ja pitävät sanansa muita todennäköisemmin, joitain poikkeuksia lukuunottamatta, mutta naivi ei saisi olla ja pitäisi huomata jos herätetään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei todellakaan pidä paikkaansa. Kun todellisuudessa SDP :n Urpilainen tuli valtionvarainministeriksi, Suomi oli siihen mennessä lainoittanut huomattavilla summilla Kreikkaa, ja keinot olivat vähissä, ja paluuta ei enää ollut, mutta jotain oli mahdollista ja pakko edes yrittää pelastaa , jotta saisimme edes osan takaisin , niin Urpilainen kiitettävällä tavalla neuvotteli vakuudet seuraaviin myönnettäviin lainoihin. Urpilainen teki loistavan työn, ja miten tilanne kehittyi ja kehittyy, oli muiden käsissä, kuin SDP: n, jolla he mm. Kokoomus ja Keskusta saattoivat/saattavat pilata mahdollisuutensa, jos ovat niin vietävissä ja suostuvat kaikkiin EU:n tarjoamiin ehtoihin, jolloin vaarantuisi pahimmillaan kaikki saatavat.

        Käsittääkseni nyt Kreikka on päässyt EU:n talutusnuorasta ja mitään ei olla vielä lopullisesti menetetty, joten riippuu paljolti Kreikan kehityksestä miten jatkossa tulee käymään. Lainoihin on myönnetty jatkoaikaa ja korkoja on pienennetty, joka on luultavammin paras tae siitä, että saataisiin sieltä kaikki mahdollinen mikä saatavissa on. Jos jotkut ovat valehdelleet, kyllä ne ovat muut, kuin SDP.


        Mennään todellisuuteen , jossa alkujaan Keskustan Vanhasen hallitus alkoi myöntämään Kreikalle suuria lainoja ja takuita , Kokoomuksen Valtionvarainministerinä toiminut Katainen puolusteli niiden tärkeyttä. Asiasta käytiin kovaa keskustelua ja kansalaiset olivat huolissaan, jota Vanhanen rauhoitteli sillä, että saamme niistä vielä hyötyä, ja kovaa korkoa lainoille.

        Turha silti enää syytellä, tuskin kukaan tavallaan on tavallaan tehnyt vääriä ratkaisuja, mutta siitä tulisi sensijaan ottaa oppia, ettei pidä olla muiden maiden vietävissä, eikä kumarrella EU: n päättäjiä, joilla on usein oma lehmä ojassa. Ei ne EU: n herrat sen kummempia tai viisaampia ole, ja he voivat pelata omaa peliään, muiden kustannuksella. Suomalaiset ovat tunnetusti rehellisempiä kuin muualla ja pitävät sanansa muita todennäköisemmin, joitain poikkeuksia lukuunottamatta, mutta naivi ei saisi olla ja pitäisi huomata jos herätetään.

        Pitäisi huomata jos vedätetään


    • Anonyymi

      Siellä mahtuu paremmin tekemään sieg heil tervehdyksiä.

    • Anonyymi

      Eikös se tekosyy/perustelut mennyt niin, että pitää olla sama järjestys kuin EU-parlamentissa.
      SFP ei voi istua oikealla kun se ei ole EI-parlamentissakaan oikealla?
      Punavihreiden pitää olla vasemmalla kun siellä olevat näkyy parhaiten lehdistölle, ennenkaikkea tv-kameroille.
      Veikkaan, että toimenpide näkyy EU-vaalien tuloksessa.

    • Anonyymi

      Ei demarit tee persuista äärioikeistoa vaan se määritelty usan uusi maailmanjärjestys eli NWOn ajatushautomossa cfr:ssä koska NWO tarvitsee äärioikeistoa naamioidakseen maailmanvaltaus pyrkimyksensä ja liberaaleja sen toteuttamiseen ja senhän ne on hoitaneet hyvin. Eli persujen ja liberaalien riita on NWOn syynnyttämä, jotta se voi hoidella suoraan vielä syvemmälle SUOMEA NWOn huomaan ilman että että kansalaiset ei sitä huomaa persujen ja liberaalien riitelyn takia. NWO ajaa suomea natoon, epäedullisiin vapaakauppasopimuksiin usan ja sen liittolaisten kanssa, jolloin valtiolle syntyy korvausvelvollisuus jos esim. kaivosta ei voi avata luonnonsuojelu syistä sekä suomen valtion velkaannuuttamiseksi NWOn pankeille joka NWOn valvoman eun välityksellä onnistunutkin.

    • Anonyymi

      Minun mielestäni persut ovat olleet ja nykyään yhä enenevässä määrin ÄÄRI-oikeistolaisia puheillaan ja teoillaan. Miksi ne nyt niin hirveästi ovat sitä kieltämässä. Suomen oikeistolaisista äärimmäisinähän persuja on äänestettykin! Ollako vai eikö olla persu???

      • Anonyymi

        Persujen tulee NWO teatterissa esittää juuri tuota näennäisesti uusliberalismin vastaista ideologiaa mutta molemmat kuitenkin ajaa vain NWOn asiaa


      • Anonyymi

        Persut eivät ole äärioikeistolaisa, mutta on siellä sellaisiakin joukossa. Toisaalta demareissakin on sellaisia, jotka halauvat ampua homot. Onko demarit sitten anarkistiryhmä vai myös äärioikeistoa?


    • Anonyymi

      Kyllästyttää tuo persujen vollotus. Turpa kiinni.

    • Anonyymi

      Persujen pelko on viisauden alku

    • Anonyymi

      Kukaan ei yritä tehdä persuista äärioikeistoa. Ps tekee sen ihan itse omalla politiikallaan.

    • Anonyymi

      Kokoomuksen puheenjohtaja P. Orpo sanoi tv-uutisissa, että kokoomuksen talouspoliittiset tavoitteet ovat hyvin lähellä perussuomalaisten vastaavia.
      Joten oikea laita on oikea.

    • Anonyymi

      Orpoko määrää mitä persut tekee? Ota lääkkees

    • Anonyymi

      Ei niistä tarvitse tehdä mitään, itse ovat teoillaan ja sanavalinnoillaan sekä ilmaisuillaan arvonimensä ansainneet.

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset ovat olleet koko ajan kurkku suorana huutamassa äärioikeistolaisuuttaan ja nyt sitten eivät haluakaan sitä enää olla - yrittäkää nyt lopultakin kertoa kaikille selvemmin ideologianne, että kaikki kansalaiset sen ymmärtävät - ketä sitä tuli oikein äänestettyä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      373
      1729
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1056
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      86
      1029
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1015
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe