Kapituli toteaa, että tuomio ei ole este Laajasalon viran hoitamiselle. Kun tuota juttua (linkki ohessa) lukee, saa sen kuvan, että kapituli on huolissaan vain kirkon julkisuuskuvasta.
Näin kirkon kanta on aina ollut: rötöstele pappi aivan rauhassa, mutta pidetään asia salassa.
https://yle.fi/uutiset/3-10764618
Näin kirkon kanta on aina ollut: rötöstele pappi aivan rauhassa, mutta pidetään asia salassa.
https://yle.fi/uutiset/3-10764618
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuomiokapitulin käsittelystä poistettiin esteellisyyteen vedoten ainoa kriittinen ääni. Loput ajoivat vain kirkon etua ja painoivat asian villaisella.
https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/johanna-korhonen-ei-hyvaksy-jaavaamistaan-teemu-laajasalon-tapauksen-kasittelysta-vie-asian-hallin/
Toivottavasti Laajasalo pysyy virassaan vielä pitkään, taitaa olla selvästi vihatuin piispa ja on jo lyhyen piispanuransa aikana lisännyt kirkosta eroamista mukavasti.
" Tuomiokapituli toteaa, että piispaan liittyvä negatiivinen julkisuus on ollut omiaan vahingoittamaan kirkon julkisuuskuvaa ja uskottavuutta."
Millainenhan julkisuuskuva kirkolla on tuomiokapitulin mielestä?
Kyllä se todellisuudessa on aika hyvä. Valtavaa enemmistöä kirkosta eroavista ei kirkko kiinnosta, ja isolle osalle kirkko on "silleen jees", ehkä jotain tyyliin "onhan niillä jotain diakonia", "aina se islamin voittaa" tms.
Kirkolla on valheellinen julkisuuskuva, jonka kirkko on itse huolella rakentanut.
Eroa mistä tahansa uskonnosta
Lähettämällä lomake
https://maistraatti.fi/Documents/Lomakkeet/Kotikunta- ja väestötiedot/VRK 1.70 fien.pdf
tai
sähköisesti
https://maistraatti.fi/fi/Palvelut/kotikunta_ja_vaestotiedot/Uskonnolliseen-yhdyskuntaan-liittyminen-ja-eroaminen/