Arkadianmäen istumajärjestys puhuttaa!!!?

Anonyymi

Kylläpä SDP aloittikin Rinteen ja Lindtmanin johdolla tärkeän asian vääntämisen; Eduskunnan istumajärjestys. Lindtman lähti kyykyttämään Persuja laittamalla heidät hyllyn alle piiloon ja määrittelemällä liikkeen äärioikeistoksi. Hop hop. Mihin SDP sijoittuu, kun nimenomaan porukkaan kulkee tilastojen perusteella SDP:n ja Perussuomalaisten ovista edes takas: kun SDP on noussut, niin Perussuomalaiset on laskeneet ja päinvastoin. Siis SDP sisältää Lindtmanin määritelmän mukaan äärioikeistolaisia!? Eikö sairauslomalle jäänyt demariedustaja ole äärijotain? Hän on jäävuoren huippu. Aktiivimalli-mielenosoituksessa Senaatintorilla oli demareita, jotka heiluttivat vallankumous-panderolia. Ketäs ne ovat? Ketäs ne demarit ovat, jotka pysäyttävät Suomea järjestämässä lakkoja, laittomia, tuki ja poliittisia? Missä heidän pitäisi istua? Demareiden varapuheenjohtaja vaikuttaa lausunnoillaan olevan enemmän vasemmalla kuin Li Andersson!

Miksi edustajat eivät istu aakkosjärjestyksessä? Jokainen edustaja on saanut valtakirjan hoitaa koko kansan asioita itsenäisesti. Ei ole tarkoitus kähmiä porukoissa. Perustuslain mukaan jokainen äänestys pitäisi olla omantunnon äänestys. Ryhmäpäätökset rajoittavat sananvapautta ja johtavat siihen, että enemmistön mielipide saattaa jäädä paitsioon. Se ei ole demokratiaa.

Kaksi vaihtoehtoa: istutaan kuten ennenkin tai aakkosjärjestyksessä. Demokratia on vaalimisen arvoista. Ryhmäleikit murentavat poliitikkojen uskottavuutta.

Helsingin sanomat esittelee 4.5.2019 "VAnha tuolijako natisee" -artikkelissa oman näkemyksensä nykyaikaisesta luokittelusta toiseen laitaan ja toiseen laitaan. Vanha luokittelu on Ranskan vallankumouksen aikainen. Nykyaikaisella GAL-TAN -akselilla toisesta laidasta laskien: Vihreät, Vasemmistoliitto, RKP, Liike Nyt ja SDP. Toisesta suunnasta päin olisi Perussuomalaiset, Kristilliset, Keskusta ja Kokoomus. Siis SDP ja Kokoomus ovat rinta rinnan tämän määrittelyakselin keskellä!

Arvoakseleista voi olla erilaisia. Joka tapauksessa peruste, joka on kolme sataa vuotta vanha on vanha. Lähtökohtaisesti asiat jakautuvat normaalijakautuman mukaisesti, mikä tarkoittaa, että laidalla on marginaaliryhmät ja keskellä suuri joukko. Sen perusteella persut eivät kuulu reunaan. He ovat toiseksi suurin ryhmä, ei marginaalissa. Vaalituksen perusteella normaalijakaumaa ajatellen keskelle kuuluvat suuret SDP, Persut ja Kokoomus ja myös Keskusta ja Vihreät. Äärilaidoilla ovat Vasemmistoliitto, RKP, Kristilliset ja Liike Nyt, kuka missäkin valitun kriteerin mukaan.

Kriteeristö vaihtuu. Kuppikuntia pitää vähentää. Aakkosjärjestys sekoittaisi porukkaa, loisi yhteenkuuluvuutta eikä aliarvostaisi ketään. Jokainen kansanedustaja on saanut henkilökohtaisen valtakirjan ajaa koko Suomen parasta!

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parempi ihminen on parempi kansanedustaja. Kansanedustaja, kuuntele sydämesi ääntä, älä anna valtakirjaasi kenenkään toisen käyttöön!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3763
    2. 46
      3167
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2949
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      40
      2826
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2416
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      61
      1911
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1888
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      124
      1767
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      86
      1186
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1170
    Aihe