Vai enkeli maanjäristyksen voimalla? Kuinka monta naista toi haudalle voiteita, kolme, neljä vai Magdalan Maria yksin? Entä oliko silloin valoisa aamu vai ilta hämärä? Ja miksi se hauta ylipäätään piti avata kun Jeesus pääsi sieltä pois ilmankin? Osaako joku kertoa ja selittää?
Avasiko Jeesuksen haudan maanjäristys vai enkeli?
12
<50
Vastaukset
Ensin pitäisi saada todisteet jeesuksen olemassaolosta ja yhtäänhän ei ole ainakaan vielä löytynyt.
- Anonyymi
Lillukanvarsia. Ei Harry Potterin olemassaoloakaan tarvitse todistaa jotta voidaan puhua siitä mitä Rowling kirjoitti seikkailuista ja edesottamuksista romaaneissaan. Onneksi minkään kirjan arvostelu ja tutkiskelu ei ole siitä kiinni.
Ap
- Anonyymi
No ei ne alkuseurakunnnan ihmiset jaksaneet uskoa ennen ylösnousemusta että Jeesus elää ja hauta ei häntä pidätä. Kun
Tuo satu on kirjoitettu vuosikymmeniä väitetyn tapahtuman jälkeen.
Yhtään silminnäkijätodistusta jeesuksesta ei ole, eikä ihmekään, kun kyseessä on satuolento.
- Anonyymi
Joh.20:1 Biblia Mutta ensimäisenä päivänä viikossa tuli Maria Magdalena varhain, kun vielä pimiä oli, ja näki kiven otetuksi pois haudalta. Kirjoitetaan: ensimmäisenä, pimeä. Luuk.24:1-2
- Anonyymi
Mark.16:2 Biblia Ja tulivat haudalle ensimäisenä sabbatin päivänä, sangen varhain auringon noustessa. Kirjoitetaan: ensimmäisenä. Mark.16:3 Biblia Ja he puhuivat keskenänsä: kuka vierittää kiven haudan ovelta?
- Anonyymi
Epäolennaisiin keskittyminen on vain yksi tapa paeta totuutta.
- Anonyymi
Toorapastorilla on pakkomielle silputa Raamattua. Kaiken muu pahan lisäksi toorapastori ei vietä sapattia lainkäsky mukaan, vaan toimittaa arkiaskareita ja ajaa omia asioita; se kostoa hellareita kohtaan.
Pääsiäistä vietettiin aina täyden kuun aikaan. Jeesus nousi kuolleista heti sapatin päätyttyä, siis meidän lauantai-iltana kuuden aikoihin. Naiset kävivät haudalla useita kertoja.
Maria Maglaleena meni haudalle heti, kun aurinko oli laskenut, mutta kuu ei vielä ollut noussut. - Anonyymi
Matt.28:1. Sapatin jälkeen, viikon ensimmäisen päivän koittaessa, Magdalan Maria ja se toinen Maria tulivat katsomaan hautaa.
2. Yhtäkkiä tuli voimakas maanjäristys, sillä Herran enkeli laskeutui alas taivaasta. Hän tuli, vieritti kiven pois ja istuutui sille.
3. Hän oli näöltään kuin salama, ja hänen vaatteensa olivat valkoiset kuin lumi.
4. Vartijat pelästyivät häntä niin, että alkoivat vapista ja tulivat kuin kuolleiksi.
5. Mutta naisille enkeli sanoi: ”Älkää te pelätkö. Minä tiedän, että te etsitte ristiinnaulittua Jeesusta.
6. Ei hän ole täällä, sillä hän on noussut ylös, niin kuin hän itse sanoi. Tulkaa katsomaan paikkaa, jossa hän makasi. Matt. 16:21,20:19
7. Menkää kiireesti ja sanokaa hänen opetuslapsilleen: ’Hän on noussut kuolleista ja menee teidän edellänne Galileaan. Siellä te saatte nähdä hänet.’ Minä olen sen teille sanonut.”
Pyhän kirjan sivun mukaan Jeesus oli jo ylösnoussut ennen enkelin tuloa maanjäristyksessä. - Anonyymi
Ei mitään hajua.
Terv. Uudestisyntynyt - Anonyymi
Tuon haudan avasi Pyhä Henki, joka sai taivaassa toiseksi nimekseen Gabriel ja jota virheellisesti kutsutaan Raamatussa enkeliksi, vaikka hän onkin jumala eikä enkeli.
- Anonyymi
Pyhän kirjan sivut ilmoittaa kirkaimmin Jeesus itse nousi kuolinkääröstä ja ja siirtyi kallion läpi ilmestyen ylösnousemusruumiissa:
Jeesuksen profetiasana Luuk.9:22 ..."Hänet tapetaan, mutta kolmantena päivänä hän nousee ylös.”
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1642579Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668