Vai enkeli maanjäristyksen voimalla? Kuinka monta naista toi haudalle voiteita, kolme, neljä vai Magdalan Maria yksin? Entä oliko silloin valoisa aamu vai ilta hämärä? Ja miksi se hauta ylipäätään piti avata kun Jeesus pääsi sieltä pois ilmankin? Osaako joku kertoa ja selittää?
Avasiko Jeesuksen haudan maanjäristys vai enkeli?
12
<50
Vastaukset
Ensin pitäisi saada todisteet jeesuksen olemassaolosta ja yhtäänhän ei ole ainakaan vielä löytynyt.
- Anonyymi
Lillukanvarsia. Ei Harry Potterin olemassaoloakaan tarvitse todistaa jotta voidaan puhua siitä mitä Rowling kirjoitti seikkailuista ja edesottamuksista romaaneissaan. Onneksi minkään kirjan arvostelu ja tutkiskelu ei ole siitä kiinni.
Ap
- Anonyymi
No ei ne alkuseurakunnnan ihmiset jaksaneet uskoa ennen ylösnousemusta että Jeesus elää ja hauta ei häntä pidätä. Kun
Tuo satu on kirjoitettu vuosikymmeniä väitetyn tapahtuman jälkeen.
Yhtään silminnäkijätodistusta jeesuksesta ei ole, eikä ihmekään, kun kyseessä on satuolento.
- Anonyymi
Joh.20:1 Biblia Mutta ensimäisenä päivänä viikossa tuli Maria Magdalena varhain, kun vielä pimiä oli, ja näki kiven otetuksi pois haudalta. Kirjoitetaan: ensimmäisenä, pimeä. Luuk.24:1-2
- Anonyymi
Mark.16:2 Biblia Ja tulivat haudalle ensimäisenä sabbatin päivänä, sangen varhain auringon noustessa. Kirjoitetaan: ensimmäisenä. Mark.16:3 Biblia Ja he puhuivat keskenänsä: kuka vierittää kiven haudan ovelta?
- Anonyymi
Epäolennaisiin keskittyminen on vain yksi tapa paeta totuutta.
- Anonyymi
Toorapastorilla on pakkomielle silputa Raamattua. Kaiken muu pahan lisäksi toorapastori ei vietä sapattia lainkäsky mukaan, vaan toimittaa arkiaskareita ja ajaa omia asioita; se kostoa hellareita kohtaan.
Pääsiäistä vietettiin aina täyden kuun aikaan. Jeesus nousi kuolleista heti sapatin päätyttyä, siis meidän lauantai-iltana kuuden aikoihin. Naiset kävivät haudalla useita kertoja.
Maria Maglaleena meni haudalle heti, kun aurinko oli laskenut, mutta kuu ei vielä ollut noussut. - Anonyymi
Matt.28:1. Sapatin jälkeen, viikon ensimmäisen päivän koittaessa, Magdalan Maria ja se toinen Maria tulivat katsomaan hautaa.
2. Yhtäkkiä tuli voimakas maanjäristys, sillä Herran enkeli laskeutui alas taivaasta. Hän tuli, vieritti kiven pois ja istuutui sille.
3. Hän oli näöltään kuin salama, ja hänen vaatteensa olivat valkoiset kuin lumi.
4. Vartijat pelästyivät häntä niin, että alkoivat vapista ja tulivat kuin kuolleiksi.
5. Mutta naisille enkeli sanoi: ”Älkää te pelätkö. Minä tiedän, että te etsitte ristiinnaulittua Jeesusta.
6. Ei hän ole täällä, sillä hän on noussut ylös, niin kuin hän itse sanoi. Tulkaa katsomaan paikkaa, jossa hän makasi. Matt. 16:21,20:19
7. Menkää kiireesti ja sanokaa hänen opetuslapsilleen: ’Hän on noussut kuolleista ja menee teidän edellänne Galileaan. Siellä te saatte nähdä hänet.’ Minä olen sen teille sanonut.”
Pyhän kirjan sivun mukaan Jeesus oli jo ylösnoussut ennen enkelin tuloa maanjäristyksessä. - Anonyymi
Ei mitään hajua.
Terv. Uudestisyntynyt - Anonyymi
Tuon haudan avasi Pyhä Henki, joka sai taivaassa toiseksi nimekseen Gabriel ja jota virheellisesti kutsutaan Raamatussa enkeliksi, vaikka hän onkin jumala eikä enkeli.
- Anonyymi
Pyhän kirjan sivut ilmoittaa kirkaimmin Jeesus itse nousi kuolinkääröstä ja ja siirtyi kallion läpi ilmestyen ylösnousemusruumiissa:
Jeesuksen profetiasana Luuk.9:22 ..."Hänet tapetaan, mutta kolmantena päivänä hän nousee ylös.”
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1393458Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1121027
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127934- 55915
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837