Flamingonkukasta ja ruukuista kysymys

Anonyymi

Olen vähän tumpelo (siis ihan oikeasti ja myös tietämykseltä) huonekasvien kanssa ja ajatellutkin kyllä kestokasveja. Tänään istutin tulilatvan ja mehitähden, jonka taisin kädellä rusikoida. Mutta pari kysymystä olisi nyt.
Miksi flamingokukan lehdet ruskettuu vaikkei multa ole kuivaa?
Onko olemassa savisia altakasteluruukkuja, ja jos niin missä?
Minusta altakastelu on paras etenkin kestokasveille ja muutenkin, sillä juurillaan kasvi veden kuitenkin ottaa sekä on myös vähän huolettomampi tapa kastella. On myös helpompi kaataa vettä purkin tasoon kuin esim. aluslautaselle. Sanotaan myös mullan tiivistyvän liikaa, jos aina kaataa vettä mullan päälle. Ei muovissa vikaa ole, mutta savi on nätimpi pinnaltaan ja värejä on muitakin kuin valkoinen.

terveisin lajijasuris

2

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En oikein tykkää altakasteluruukuista, koska jos kastelee vahingossa liikaa vesi jää lillumaan juuristoon. Kaikki kukat ei tykkää.
      Lautaselta ylimääräisen veden saa kaadettua pois ja lautaselle voi kaataa kasteluvettä, kasvi kyllä imee sen.

      Helppo tapa on istuttaa kasvi huokeaan saviruukkuun ja hankkia keraaminen kaunis suojaruukku ja kastella sen pohjalle.
      Monet kukat tykkäävät että multa kuivahtaa välillä.

      SAviruukkukin on kaunis, ei välttämättä tarvitse suojaruukkua,
      mutta saviruukusta alkaa usein tulla kasteluveden kalkki ulos
      ja se tekee valkoista pintaa saviruukkuun, joka ei ole niin kivan näköinen.
      Altakasteluruukuista ei voi olla varma onko multa kuivaa vaikka "merkki" näyttäisi veden olevan loppu ja multa olisi hivenen kuivaa pinnasta.

      Olet varmaan googlannut kukkaruukkuja.
      Tiedät nyt mistä niitä saa ostaa.
      Viherkasvikaupoista ainakin yleensä.
      Suurissa marketeissa on on yleisiä malleja.

      Viherkasvien lehtien ruskettumisen kaksi yleisintä syytä on
      yksinkertaisesti
      liika kastelu tai liian vähäinen kastelu. Useammin liika kastelu.
      Kun oppii kukkansa "tuntemaan", osaa kastella sopivasti.

      Lautaselle kastelu on kätevää. Kun pintamulta alkaa vähän kostua,
      kasvi on saanut tarpeeksi vettä.

      Olen hankkinut kasveilleni ruukumallin, jossa lautasella on syvyyttä normaalia enemmän
      ja viherkasvin voi asettaa johonkin viehättävään "vatiinkin" tai keraamisen kulhoon, mielikuvitusta vain.
      Kirppareilta voi tehdä löytöjä kasvien alusastioiksi,
      siis astioita, joiden käyttötarkoitus on alunperin joku muu.

      Iloisia istutushetkiä ja löytöretkiä !

    • Anonyymi

      Toinen anonyymi. Tutkippa miten tehdään altakasteluruukku itse. Voit tehdä sen ihan mihin tahansa purkkiin tai purnukkaan oman mielesi mukaan. On varmasti saatavana savisia ruukkuja jotka on lasitettu sisäpuoleleta tai voi laittaa itse jonkin sisäastian joka on tehty altakasteluruukuksi itse.
      Flamingon kukan uudet lehdet on erityisen herkkiä koskettelulle. Niihin saattaa tulla ihan mekaanisia vioituksia. Myös liika kaatelu voi vioittaa. Niiden ei tarvitse olla koko aikaa kosteina eikä ainakaan märkinä. Kolmas vaiva on valitettavasti ripsiäiset joita esiintyy joillakin lajikkeilla. Ne saattavat olla niin pieniä että eivät näy mutta tulee kummallisia vioituksia. Ps. Hyvä tieto kaikille: Opetelkaa mikä ero on kostealla ja märällä. Kosteasta pystyt aistimaan että aineessa on vettä. Märästä pystyt puristamaan ulos kosteutta pisarana. Kun joku on märkää on siinä vähän happea/ilmaa. Tämän osuus kasvien viihtymisessä on tärkeämpi kuin luulemmekaan. Kasvin juuret hakeutuvat kosteuden perään mutta jos kosteutta on jo liikaa ne eivät hakeudu ilman perään-tai todella hitaasti ja huonosti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe