Miksi vihervasemmisto haluaa nostaa kehitysapua

Anonyymi

Kuka työskentelee näissä kaiken maailman avustusjärjestöissä.. omaa työllisyyttään nämä akat, sillä vain varmistaa.

9

168

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kehitysapua halutaan nostaa kahdesta syystä:
      a) halutaan auttaa ihmisiä (vihreät, vasemmisto, muut sosiaalisesti valveutuneet puolueet) ja
      b) halutaan estää ihmisiä muuttamasta paremman elämän perässä (persut ja muut rajakit)

      Tosin epäilen, että puheistaan huolimatta persut eivät rahaa tuollaiseen laittaisi. Ovat tähänkin mennessä aina kääntäneet takkinsa, kun olisi tulut aika lunastaa puheita. :)

      • Anonyymi

        Höpö höpö.

        a) Ei noi mitään sosiaalisesti valveutuneita ole vaan sosiaalisesti kajahtaneita ja helvetin tyhmiä. Kehityspurahat ovat menneet suurimmaksi osaksi kankkulan kaivoon ja on joillekin bimboille tapa hankkia hyvää omaa tuntoa.

        b) Ja taas höpö höpö. Ei persut halua nostaa kehitysapua vaan leikata sitä, koska kehitysapu on rahan heittämistä kaivoon.

        c) et edes vajavaisuuttasi kyennyt lisäämään kolmatta ryhmää (ja kaksi ensimmäistäkin aika pielessä)..nimittäin Kock ja KEPUlit. Haluavat myös maksaa kehitysapua, koska siitä voi saada sivubisneksiä veronmaksajien piikkiin.


      • Anonyymi

        b)suomalaisten ei kuulu omasta elintasostaan kustantaa ilmaista elämää ulkomaalaisille vaan voivat tehdä sen keskenään omissa maissaan,kukaan ei ole kieltänyt tekemästä näin jo vaikka sata vuotta sitten.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Höpö höpö.

        a) Ei noi mitään sosiaalisesti valveutuneita ole vaan sosiaalisesti kajahtaneita ja helvetin tyhmiä. Kehityspurahat ovat menneet suurimmaksi osaksi kankkulan kaivoon ja on joillekin bimboille tapa hankkia hyvää omaa tuntoa.

        b) Ja taas höpö höpö. Ei persut halua nostaa kehitysapua vaan leikata sitä, koska kehitysapu on rahan heittämistä kaivoon.

        c) et edes vajavaisuuttasi kyennyt lisäämään kolmatta ryhmää (ja kaksi ensimmäistäkin aika pielessä)..nimittäin Kock ja KEPUlit. Haluavat myös maksaa kehitysapua, koska siitä voi saada sivubisneksiä veronmaksajien piikkiin.

        B-kohtaan...

        Joo, olet oikeassa. Olisi pitänyt sanoa, että persut esittävät haluavansa nostaa kehitysapua tuosta syystä. Tietenkään eivät oikeasti nostaisi, jos päättämään asiasta pääsisivät. Puheet siitä, että ihmisiä autettaisiin siellä missä he ovat, ovat vain populistista roskaan.


      • Anonyymi

        ne voivat edelleenkin ottaa vastuun itsestään,ei pidä lisääntyä ellei kykene huolehtimaan omista jälkeläisistään.


    • Anonyymi

      Kehityskelvottomiin tuhlattu apu lisää apua ruikuttavia laiskoja.

    • Anonyymi

      Työtätekevät suomalaiset joutuvat turhaan tukemaan korruptiomaiden rikkaita johtajia, jotka panevat kaikki rahat omiin taskuihinsa. Vihreät, demarit ja vaasemmistoliitto ovat kaikkein pahimpia rahan hassaajia.

    • Anonyymi

      kehitysapu nostaa vain radikaalisti populaation määrää tietyissä maissa vaikka se on jo tiedostettu olevan ilmastopoliittinen ongelma kautta maailman,lisäksi tätä ongelmaa pyritään nykyään pahentamaan siirtämällä ja täyttämällä muut maat kehitysmaalaisilla vaikka tulisi pyrkiä pienentämään väestönkasvua.

    • Anonyymi

      Kehitysapurah.. anteeksi "kehitysyhteistyö" on todellakin enimmäkseen pohjattomaan kaivoon heitettyä rahaa. Vuosikymmenien ajan Suomi on tuhlannut kymmeniä miljardeja kun samaan aikaan pelkkä valtion velka on reilusti yli 100 miljardia euroa ja mm. kotimaan vanhukset jätetty heitteille.
      Uusi vasemmistohallitus lisännee rahoitusta tuntuvasti. Tänä vuonna sitä maksetaan noin miljardin verran. On otettava huomioon, että miljardilla eurolla on kehitysyhteistyökohteessa vähintään kymmenkertainen ostovoima. Ja jos se raha valuu jollekin leopardihattuiselle kyläpäällikölle..

      Ilouutinen sen sijaan on se, että Suomi lopettaa yli 45 vuotta kestäneen rahansyytämisen Sambiaan jatkuvien väärinkäytöstapausten vuoksi. Viimeinen maksuerä on vuonna 2023.

      Kehitysapuraha on osaltaan johtanut maapallon liikakansoitukseen ja sitä kautta ilmaston lämpenemiseen. Syy ja seuraus. Tämä ei "hyviä ihmisiä" kiinnosta. He halaavat maailman kuoliaaksi niin kuin pieni lapsi voisi ehkä tehdä lemmikkimarsulleen.
      Ainoa kehitysyhteistyö mitä Suomen tulisi tehdä, on koulutusvienti.

      Kylän miehet juovat kaljaa ja pelaavat noppaa samaan aikaan kun vaimoihmiset käyvät kymmenen kilometrin päästä noutamassa jättikoikoiselle perheelleen vettä jostakin loisia vilisevästä kakkalammikosta. Kyllä he sen kaivon tai käymälän osaavat itsekin rakentaa, jos haluavat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3675
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      31
      2035
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      88
      1534
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      100
      1331
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      98
      1063
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      749
    Aihe