Afrikka on ongelma myös Kiinassa. Rutto on tappanut Kiinalaisilta puolet sijoista. Suomesta viedään korvaavaa tuote ja hinta nousee. Muslimi nauraa.
https://www.hs.fi/talous/art-2000006094411.html
https://www.hs.fi/talous/art-2000006094411.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tukien ansiosta lihan vienti Kiinaan on kannattavaa.
Eli selkosuomella lihan vienti Kiinaan on ihan hirveän tappiollista veronmaksajille, mutta sikafarmarit ja Atriat sun muut tekevät sillä voittoa.
Maataloustuotteiden vienti köyhdyttää Suomea, koska maatalouden tuottama lisäarvo on vain vähän reilut puolet maataloudelle maksettavien tukien määrästä. Lisäarvolla mitattuna Suomen maatalous on maailman tehottominta.
Siksi maataloustuotanto tulisi laskea tasolle, jossa ylijäämiä ei tarvitsisi dumpata maailmalle.
Se on vaan tarkkaa puuhaa kuin sonnan ajo saada joka vuosi tuotanto ja kysyntä kohtaamaan toisensa. Huonolla tuurilla joku poloinen jää vielä ilman apetta.
Lihaa voidaan tuoda jos loppuu kesken, joten hyvä tavoite olisi että normivuonna osa lihasta onkin aina tuotua. Viljassa taas poikkeuksellisen suuri sato voidaan varastoida ja varastoilla säätää vuosien vaihteluita. Viljaahan varmuusvarastoidaan muutenkin - voitaisiin ehkä varmuusvarastoida enemmänkin, jos haluttaisiin oikeasti pitää huolta huoltovarmuudesta.
Eipä sitä mistään voi tuoda, koska kaikkialla on optimoitu tuotanto ja kulutus. Samat säännöt nääs joka maassa.
Eipä voida mitään varmuusvarastoida, koska ylituotantoa ei esittämässäsi mallissa ole.
Siellä tuotetaan missä tuotanto osataan tehokkaasti hoitaa. Ajatus työnjaosta hyvinvoinnin lähteenä on esitetty ainakin jo Adam Smithin teoksessa "Kansojen varallisuus", joka ilmestyi 1776. Voisiko sitä viimein soveltaa myös suomalaisessa maatalouspolitiikassa?
Suomi ei ole maailman ainoa maa, joka tuottaa viljaa. Tehottomin viljantuottaja me kylläkin olemme.
Jauhot ovat halvinta mitä kaupassa saa.......se tehottomuudesta.
Ei monikaan, kuten en itsekään, halua mitään tuontilijhaa - katson kaupassa erittäin tarkasti lihan alkuperän.
Ja aina tuonti KÖYHDYTTÄÄ maata. Kotimaassa kannattaa tuottaa. Se tuo työtä monelle muullekin .
Kaikki pelaavat samoilla säännöillä. Kukaan ei tuota enempää mitä kuluttaa. Tämä on sinun itse esittämä toivomus ja siitä pidetään kiinni. Elintarvikkeita ei liiku enää valtakunnan rajojen yli.
Jos kotimaista lihaa arvostetaan, niin varmasti siitä ollaan sitten valmis maksamaan. Parempi että lihasta maksaa hän, joka sen haluaa ostaa, kuin kaikki veronmaksajat. Lihan, maidon ja munien tuotanto maksaa suomalaiselle veronmaksajalle vähintään miljardin.
Suomen maatalous on maailman tehottominta.
https://www.uusisuomi.fi/raha/215466-suomi-erottuu-rajusti-eun-maataloustuissa-maanviljelijalla-oikeus-harjoittaa
"Suomen maataloustuet olivat jälleen kerran ylivoimaisesti Euroopan korkeimmat suhteessa sektorin tuottamaan arvonlisään. Jokaista maatalouden tuottamaa euroa kohden maksettiin tukia lähes kaksi euroa"
Kirjoitetaan "siat" ei "sijat".
Sia on ausralialainen lauleskelija. Tainnut joku hänen biisi olla joskus jopa sijalla yksi.
Tulisi Suomeenkin sikarutto, niin sianlihaa ei voisi enää viedä puoli-ilmaiseksi Kiinaan. Sikarutto on suomalaiselle veronmaksajalle etu eikä mikään uhka. Käykää vaan villisikajahdissa Virossa oikein ahkerasti. Kyllä se meille vielä saadaan.
Jos olet huomannut, villisikajahtiin ei ole Viroon päässyt enää aikoihin sikarutosta johtuen.
No voi prkle. Ihmisten vapautta rajoitetaan, jotta maajussit voisivat lypsää veronmaksajilta tukiaisia kiinalaisten ruokkimisesta. Toivottavasti Kepu jää ulos hallituksesta niin tähänkin saadaan joku tolkku.
Vai luulee joku katkera sosialisti, että sikarutto olisi kuluttajan etu..